KARAÖZÜ

BURUNÖREN

KALEKÖY

YERLIKUYU

IGDELI

KARPINAR

KIZILPINAR

 

Karaözü'lü Şehit yüzbaşı Nail ERDOĞAN'ın davası AİHM’de dava

Şehid Hv.Pilot Yzb. Nail ERDOĞAN

Ege Denizi’nde 11 yıl önce Yunan savaş uçaklarıyla yaşanan it dalaşı sırasında düşen F-16 uçağının pilotu Şehit Yüzbaşı Nail Erdoğan’ın yakınlarının Yunan hükümeti aleyhinde AİHM’de açtıkları dava incelemeye alındı.

Bahri KARATAŞ/İZMİR, (DHA)

Şehit Yüzbaşı Nail Erdoğan'ın yakınları, 625 bin Euro manevi tazminat ile kaybolan cesedin çıkarılması için 4 milyon Euro istedi.

AVRUPA İnsan Hakları Mahkemesi, Ege'de 1996 yılında düşen Türk F- 16'sında şehit olan pilot yüzbaşı Nail Erdoğan'ın yakınlarının Yunanistan aleyhine açtığı dava başvurusu kabul etti.

8 Ekim 1996'da Sakız Adası açıklarında Yunan savaş uçaklarıyla it dalaşı yapan Türk F-16'sı düşmüş, Pilot Yarbay Osman Çilekli kurtulurken, öğretmen Pilot Yüzbaşı Nail Erdoğan uçakla birlikte denize gömülmüştü. Yıllar sonra bir Yunan dergisi, olayın kaza olmadığını, Yunan Mirage savaş uçağının füzeyle Türk savaş uçağını vurarak düşürdüğünü yazdı.

Gelişme üzerine şehit pilotun Kayseri Karaözü Beldesi'nde yaşayan annesi Selvi Erdoğan, kardeşleri Önder Erdoğan, Bekir Erdoğan, Aysun Gök, Nurdane Dalak ve Zehiyet Koç, avukatları Mehmet Emin Keleş aracılığıyla Yunan Hükümetine karşı AİHM'ye 625 bin Euro (yaklaşık 1 trilyon 25 milyar lira) manevi tazminat istemiyle başvurdu. Aile ayrıca Erdoğan'ın cesedinin ve uçağının bulunup çıkarılması için de yine Yunan hükümetinden 4 milyon Euro (yaklaşık 6.5 trilyon lira) istedi. Erdoğan Ailesi'nin dilekçesini inceleyen AİHM 3. Dairesi, taraflara son delillerini sunması için süre verdi.

ÇAĞLAR: DAVA DOĞRU

Yıllardır AİHM'de Türk hükümetini savunan İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nde görevli Prof. Dr. Bakır Çağlar da dava açılmasının doğru olduğunu savundu. Çağlar, ‘‘Pilotun bir mezarı yok. Hak ilhali olduğu için 6 ay içinde dava açılması gerekiyordu. Ancak pilotun cesedi bulunamadığı için zaman önemli değil'' dedi.

Yunan pilota cinayet suçu

ŞEHİT pilot Nail Erdoğan'ın ilkokuldan sınıf arkadaşı olan, ailenin avukatı Mehmet Emin Keleş, Türk F-16'sını düşürdüğü öne sürülen Yunan Mirage uçağının pilotu Thanos Grivas hakkında da ‘Savaş ve harp hali yokken bir insanın canının alındığı' gerekçesiyle ‘cinayet' suçlamasıyla AİHM'ye başvurduklarını söyledi. Keleş, bununla ilgili AİHM'den gelecek cevabı beklediklerini açıkladı.

Krama Dergisi ortaya çıkarmıştı

‘Askerler gizledi'

EGE'de 1996 yılında düşen ve Pilot Yüzbaşı Nail Erdoğan'ın şehit olmasına neden olan Türk F-16 uçağının bir Yunan Mirage uçağı tarafından füzeyle vurulduğunu geçen yıl mayıs ayında Yunan Krama Dergisi ortaya çıkarmıştı. Krama Dergisi'nin yayıncısı Panos Kolyopanos, Hürriyet'e yaptığı açıklamada olayla ilgili hiçbir kuşku olmadığını söylemişti. Kolyopanos, geçmişte ‘‘kaza'' diye kapatılan bir başka olayda da bir Türk jetinin Yunan savaş uçağını vurup düşürmüş olabileceğini de öne sürmüştü. Kolyopanos, şunları söylemişti:

BASIN BİLİYORDU

‘‘Yunan ve Türk makamları, uzun yıllardır olayı gizliyorlardı ama bazı gazeteciler biliyordu. Bu olayı çok iyi bilen gazeteci arkadaşım bana yazıyı getirdi. Çok iyi yazılmış bir haberdi. Olayı kanıtlayan belgelerle ilgili hiçbir kuşkum kalmadı. Bunun üzerine yayınlamaya karar verdim. Tabii öncelikli amacım, gazetecilikti. İkinci amacım ise Türk-Yunan ilişkilerine de katkı yapmaktı. Çünkü ben, (Hürriyet Başyazarı) Oktay Ekşi ve (Hürriyet Atina Temsilcisi) Nur Batur'la birlikte 4 yıl önce Türk ve Yunan medyası arasındaki köprüleri kurmak için kolları sıvadık ve hálá çalışıyoruz.''

KRİZDEN ÇEKİNDİLER

1996'da iki tarafın da kriz yaratmaktan kaçındığını söyleyen Kolyopanos şöyle devam etmişti:
‘‘O zaman Yunan tarafı olayı tümüyle kapatmaya çalışmadı, ama bu konuda fazla konuşmak istemedi. Aynı şekilde Türk tarafı da konuşmaktan kaçındı. Siyasiler bir kriz yaratmak istememiş olabilirler. Zannediyorum ilişkilerin içinde bulunduğu durum, olayın yazılmasına da imkan vermedi. Ama ben şimdi bu olayı su yüzüne çıkartmanın ilişkilere zarar vereceğine inanmıyorum, aksine katkısı olacağını düşünüyorum. Artık herkes Ege'de yıllardır yaşanan it dalaşlarının ne kadar tehlikeli olduğunu anlamalı.''

Katil uçağa Türk bayrağı çizmişlerdi

1996'da Pilot Yüzbaşı Nail Erdoğan'ın ölümüyle sonuçlanan olayın önce kaza olduğu düşünüldü. Ancak yıllar sonra bir Yunan dergisi, Türk F-16'sını Yunanistan'a ait Mirage 2000 uçağından ateşlenen bir füzenin düşürdüğünü yazdı. Pilot Yüzbaşı Nail Erdoğan'ın şehit olmasına sebep olan Yunanlı Pilot Thanos Grivas'ın, hava savaşı geleneklerine uygun olarak kendi kullandığı uçağın burnuna Türk bayrağı resmi yaptırdığı da ortaya çıktı. Uçağı Yunan pilotun düşürdüğünü kanıtlayan bu haberi, Hürriyet 22 Mayıs 2003'te ‘‘Kahreden kanıt'' manşetiyle okurlarına duyurmuştu.  

 

 

8 Ekim 1996'da Şehid olan Hv.Pilot Yzb. Nail ERDOĞAN'ın naaşının Ege Denizinden çıkarılmasını talep ediyoruz !

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

 

 

Aşağıdaki sorularımın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından yazılı olarak cevaplandırılması için gereğini saygılarımla arz ederim. 05.07.2012                                                                      

                                                       

Lütfü TÜRKKAN

       Kocaeli Milletvekili 

                                     

8 Ekim 1996’da Sakız Adası açıklarında Yunan savaş uçaklarıyla it dalaşı yapan Türk F-16’sı düşmüş, Pilot Yarbay Osman Çilekli kurtulurken, öğretmen Pilot Yüzbaşı Nail Erdoğan uçakla birlikte denize gömülmüştü. Yıllar sonra bir Yunan dergisi, olayın kaza olmadığını, Yunan Mirage savaş uçağının füzeyle Türk savaş uçağını vurarak düşürdüğünü yazmıştı. 16 yıl boyunca Şehit Pilot Yüzbaşı Nail ERDOĞAN hala Ege’nin 400 metre altında demir kafesten bir mezarlıkta bulunmaktadır.

2009 yılında Atlantik Okyanusu üzerinde düşen ve 228 kişiye mezar olan Air France uçağının kara kutusu 10 bin metre derinlikten çıkarıldı. Hatay’da düşen uçağın enkazının çıkarılması için kurtarma gemisi getirilerek 2 Şehit Pilotumuz bulundu.

Bu nedenle;

1-  Öğretmen Pilot Yüzbaşı Nail Erdoğan uçakla birlikte denizin 400 metre dibinde olduğu bilinmesine rağmen aynı teknoloji kullanılarak bu uçağın bulunamamasının gerekçeleri nelerdir? 16 yıl boyunca Şehit Pilot Yüzbaşı Nail ERDOĞAN hala Ege’nin 400 metre altında demir kafesten bir mezarlıktan kurtarılması için girişimleriniz olacak mıdır?

 

Gönderen: Vedat TATAR