KARAÖZÜ

BURUNÖREN

KALEKÖY

YERLIKUYU

IGDELI

KARPINAR

KIZILPINAR

 

ANTALYA-MERSİN derken ” İZMİR- KONAK KARAÖZÜ ŞAHRUH’TAN GEÇENLERİN ÖYKÜSÜ EGE BULUŞMASI”

KARAÖZÜ ŞAHRUH’TAN GEÇENLERİN ÖYKÜSÜ EGE BULUŞMASI Konak - İZMİR
KARAÖZÜ ŞAHRUH’TAN GEÇENLERİN ÖYKÜSÜ EGE BULUŞMASI Konak - İZMİR
KARAÖZÜ ŞAHRUH’TAN GEÇENLERİN ÖYKÜSÜ EGE BULUŞMASI Konak - İZMİR
KARAÖZÜ ŞAHRUH’TAN GEÇENLERİN ÖYKÜSÜ EGE BULUŞMASI Konak - İZMİR

 

 

2 Kasım 2012 Cuma günü sabahın erken saatinde Ankara’dan İzmir’e uçuşumuzla başladı.  İzmir’e iner inmez doğru etkinliğin yapılacağı Dr. Selahattin AKÇİÇEK Kültür Merkezi’ne uğrayıp KONAK Belediyesi çalışanlarının hazırladıkları salon düzenlemesini hayranlıkla izledik. Büyük bir afiş üzerine kocaman bir ŞAHRUH KÖPRÜSÜ resmi kondurulmuş ve üzerinde KARAÖZÜ ŞAHRUH’TAN GEÇENLERİN ÖYKÜSÜ EGE BULUŞMASI, yazıyor. Duygulanmamak elde değil.  Uğur Pamuk ve Hatice DEMİR tablolarını özenle astılar. Kültür Salonunun sorumluları İştar Hanım ve Zühal Hanım tüm sevecenlikleri ve can dost tavırlarıyla bizlere yardımcı oldular, kendilerine teşekkür ediyorum. Salon düzenlenmesinden sonra ziyaretlerimiz Fransa Konsolosu Z. Jale TOPRAK dostumuzun konuklara verdiği yemekle başladı. Fransız Konsolosluğu bahçesindeki modern müzik eşliğinde Panelistler ve organizede emeği geçen yöre insanlarımızla öğle yemeğinde buluştuk.  Elbette yemekte konumuz KARAÖZÜ ve çevre köylerinin geçmişteki başarılarıydı. Hoşça ve dostça geçen yemekten sonra akşam buluşmamıza kadar boş zamanda müze ziyaretimiz oldu. Yüksek Mimar Kemal SOYER’in açıklamaları ile müzelerimizdeki tarihi kalıntıların dilini de öğrendik.

Akşam ÜMİTKÖY Balık Restoran’ta  35 güzel yürek buluştuk. 23 Dönem milletvekillerimizden KARAÖZÜ ŞAHRUH KÖPRÜSÜ yıkılmasın diye aşağıya yeni bir köprünün yapılması için çaba harcayan milletvekillerimiz Muharrem TOPRAK, Mehmet ÇÜMEN dostlarımızın da aramızda olması bizleri mutlu etti. Bir ara ALAATTİN YÜKSEL vekilimiz de bizleri selamladı. Kadılı köyümüzden Dilaver KOğ, Fahrettin GÜLHACI, Kangal ZERK dernek Başkanımız KARİP ÇEVİKER ve eşi, Çankaya Belediye Başkanı temsilen danışman MAHMUT ARSLAN, Yolova’dan M. Lütfü BAL, İzmir’de yaşayan Mansur AVCI ve eşi, Tanju AVCI ve eşi, Cengiz KELEŞ, M.Emin KELEŞ, TAHTACILAR Fed. Başkanı Yolcu BİLGİNÇ, Prof. Dr. Mehmet TOMANBAY, Kemal Soyer, Köy Ens. Çağdaş Eğitim Vakfı Bşk. Erdal ATICI, Karikatürist UĞUR PAMUK, Ressam Hatice DEMİR, İşadamı Mustafa ÖZDEMİR- Döndü ÖZDEMİR, Hikmet SEVEN, Bornova CHP Cengiz ONUR ve ismini hatırlayamadığım konuklarımızla yöremizi konuştuk. Av. M. Emin KELEŞ’in ikramı GİLABURU masamızı renklendirdi.

3 Kasım 2012 Cumartesi saat 12:30 da Konak Belediye başkanı Dr. Hakan TARTAN açış konuşmasının ardından CHP Ankara Mv. Ayşe Gülsün BİLGEHAN ve eski Kültür Bakanımız Prof. Dr. Suat ÇAĞLAYAN’ın karikatür ve resim sergimizi açmasıyla başlayan etkinliğimiz Tokat Mv. Orhan Ziya DİREN’in katkılarıyla DİMES KOKTEYLLE ikramı ile devam etti. KARAÖZÜ ve ÇEVRE Köylülerimiz ve katılımcıların izlediği Hüseyin ŞİMŞEK, Mevlana YÜCEL ve Hakan TAŞTAN’ın hazırladıkları slayt gösterisi duygulu anlara sahne oldu. Sergimiz esnasında NURSEL-NAZİF kardeşler ŞAHRUH Dergimizi konuklarımıza sundular.

Panelimizde İNÖNÜ ve DEVLET ADAMLIĞI konulu sunumu ile A. Gülsün BİLGEHAN, EĞİTİMİMİZ ve GENÇLİĞİMİZ konulu sunumu ile Prof. Dr. Mehmet TOMANBAY,

Köy Enstitüleri Yaşasaydı neler olmazdı konulu sunumu ile Erdal ATICI,

FİKRET OTYAM Kültür Evi ve ŞAHRUH Dergimiz konulu sunumu ile İsmail KILIÇÖZGÜRLER,

Yöremizde GÜNEŞ Enerjisinden faydalanma ve YÖREMİZ konulu sunumu ile Mustafa ÖZDEMİR ve ANADOLU’NUN ALT BELLEĞİNDE TAHTACI ve ALEVİ KÜLTÜRÜ konulu sunumu ile Kemal SOYER doyurucu bilgiler verdiler. 150 kişinin katıldığı etkinliğimizi sabırla sonunu kadar izleyen dostlara teşekkür ederim.

 

Etkinliğimize gelerek KARAÖZÜ ŞAHRUH’TAN GEÇENLERE Onur verenler,

CHP Mv. Ayşe Gülsün BİLGEHAN,

Ufuk Ünv. Öğretim üyesi CHP Eski Vekili Prof. Dr. Mehmet TOMANBAY,

Eski Kültür Bakanı Prof. Dr. Suat ÇAĞLAYAN,

Kosova Konsolosu CHP eski İzmir Mv. Dr. Muharrem TOPRAK

21. Dönem Milletvekili MEHMET ÇÜMEN,

DSP eski Genel Başkanı İzmir Mv. Saffet BAŞARAN

Eski Çalışma Sos. Güv. Bakanı ve Konak Belediye Bşk. Dr.Hakan TARTAN,

Fransa Konsolosu Zeliha Jale TOPRAK,

İzmir İl Genel Meclisi eski Üyesi Dilaver KOĞ,

EGE Tahtacı Dernekleri federasyonu Başkanı Yolcu BİLGİNÇ,

Aydın-ÇİNE TAHTACI DERNEK Bşk. Ali KIRMIZIGÜL,

Evrensel Alevi Bektaşi Birliği başkanı Av. Ali İhsan ŞAHİN,

Alevi Birlikleri federasyon başkanı Selahattin ÖZEL,

Çorum Köyleri federasyonu başkanı Veli KARAKURT,

Köy Enstitüleri ve Çağdaş Eğitim Vakfı Başkanı ERDAL ATICI,

İzmir KUŞSARAY Dernek Başkanı Erdoğan YÜCEL,

İzmir BEŞ KÖYLER Dernek Başkanı Etem GÖKŞEN,

Cumhuriyet Mitingleri organizatörü Erdoğan ÖZER,

SİVASLILAR Federasyon Başkanı. Emin KARAÇFULHA,

İzmir MÜLKİYELİLER Birliği Başkanı Kadir TİMURTÜRKAN,

İzmir Fen Lisesi Kurucu Müdür Mehmet ULUSOY,

Şarkışla EMLEK Köyleri temsilcisi Cuma DALKILIÇ,

KANGAL-ZERK İzmir Dernek Başkanı KARİP ÇEVİKER,

Frankfurt KUŞSARAY Dernek eski Yöneticisi ADALET AYDIN,

Yukarı KÖRÜCEK Dernek Başkanı KURBANİ UÇAR,

Kadılı köyümüzden Şair REFİK UĞUR,

Araştırmacı-Yazar Em. ALBAY OSMAN TÜRKOĞUZ, Ahmet AVCI,

 

İzmir Ressamlar Dernek Temsilcileri Şebnem ERBİLEN- Firdevs ÇAĞLAYAN,

İzmir Karikatüristler Dernek temsilcileri Mustafa YILDIZ, Sezer ODABAŞIOĞLU, Ercan BAYSAL,

Cemalettin GÜZELOĞLU, Ayten KÖSE, Menekşe ÇAM.

 

Etkinliğimize sivil toplum temsilcilerinin katılması yöremizin en geniş kitlelerce tanıtılması demektir. Etkinliğimizin sonunda Konak Belediye Başkan danışmanı Cenap BÖRÜHAN dostumuz panelistlere ve sanatçılarımıza Konak Belediye Başkanı adına hediyeler takdim etmiştir. Dr. Hakan TARTAN başkanımıza teşekkür ederiz. Bu etkinliğimize maddi katkılarını esirgemeyen İşadamımız Mustafa ÖZDEMİR ve Mali Müşavirimiz Hakan TAŞTAN’a, Yöre görsellerini hazırlayan Hüseyin ŞİMŞEK, Mevlana YÜCEL’e ve İzmir’de etkinliğimizin yapılması konusunda çabalarını esirgemeyen Mansur AVCI, Cengiz KELEŞ ve M. Emin KELEŞ’e, KATILAN- KATILAMAYAN TÜM YÖRE İNSANIMIZA teşekkür ederim.

 

İSTANBUL-ANKARA-ÇORUM ve KARAÖZÜ Etkinliğimizde buluşmak dileğiyle.

 

Etkinliğin açış konuşmasında Konak Belediye Başkanı Dr. Hakan TARTAN ve A. Gülsün BİLGEHAN’ın KARAÖZÜ ŞAHRUH’TAN geçme sözü verdiklerini kamuoyunun bilgisine sunarım.

 

Sevgili Uğur MUMCU’nun deyimiyle; Bu halka güvenmek lazım. Hele Bir de “KARAÖZÜ ŞAHRUH’TAN GEÇENLERDEN İSE DAHA DA ÇOK GÜVENMEK LAZIM… 4 Kasım 2012

 

                                                                       Vedat TATAR

                        “KARAÖZÜ ŞAHRUH’TAN GEÇENLERİN ÖYKÜSÜ” YÖNETİCİSİ