BURUNÖREN

IGDELI

KALEKÖY

KARAÖZÜ

KIZILPINAR

SIVRIALAN

YERLIKUYU

 

CUMHURİYETİN DEĞERLERİNE SAYGI MİTİNGİ

Efendiler! "Artık vaziyeti düzeltmek için mutlaka Avrupa'dan nasihat almak, bütün işleri Avrupa'nın emellerine göre yapmak, bütün dersleri Avrupa'dan almak gibi birtakım zihniyetler belirdi. Halbuki, hangi istiklal vardır ki ecnebilerin nasihatleriyle, ecnebilerin planlarıyla yükselebilsin?.. Tarih, böyle bir hadiseyi kaydetmemiştir." K. Atatürk

Türkiye, geçen günlerde yoğun bir politik kargaşası ile uğraşırken, dışardan gelen tehditlerde çok önemli idi.


Öncelikle, Kuzey Irak Kürt devletinin başı Barzani, cebine Türk Devletinin Hükümetleri tarafından kırmızı pasaport konulan ve de kursağında lokmalarımız bulunan kendini bilmez başı poşulu densiz çete reisi hükümetimizi ve de sahipsiz bırakılan Türkiye Cumhuriyeti Devletini, öyle bir tehdit etti ki, (!).

Cumhurbaşkanlığı seçiminin Hükümet tarafından rahat yapılmasını sağlamak için ümmetçi basının,

Türk Silahlı Kuvvetlerine saldırılarının yoğunlaşması üzerine de, TSK lerinin Genelkurmay Başkanı,(Benimde Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayında görev yaptığım zaman Alay Komutanım olan) Sayın Orgeneral Yaşar Büyükanıt Paşa zamanı, içeriği iyi hesaplanmış, bir basın toplantısı yaptı.

 
Laik T.C Devletinin Cumhurbaşkanı Sayın A.Necdet Sezer, Atatürkçü, laik, milliyetçi, vatansever, yurtsever, vatanı için canını feda edecek düşüncede komuta kademesi yetiştiren, Harp Akademileri Komutanlığında yaptığı veda konuşmasında, Türkiye’nin karanlık ve sıkıntılı bir dönem yaşadığını, Devletin tehlikede olduğunu, gerekçeleri ile bir bir anlatan, gerçeklerle dolu bir konuşma yaptı. Konuşması, iktidar hariç her vatandaş tarafından doğru olarak algılandı.


Atatürkçü Düşünce Derneğinin düzenlediği ve üçyüze yakın sivil toplum örgütlerinin ve yurdun her köşesinden kendi imkanları ile gelen sağ duyulu ve bilinçli yurtsever vatandaşların desteği ile 14 Nisan 2007 günü, Ankara’da yapılan Cumhuriyet değerlerine saygı Mitingine katılan bir milyon deniyor ama bence aşan kişinin sesinin iktidar tarafından da korkularak izlendiğinden eminim.

 
Cumhuriyet, hatta Türk tarihinin en görkemli ve kalabalık bir mitingine, yabancı basın ilgi gösterirken, Hükümetin korkusundan Türk basınının kanal Türk dışında tamamına yakınının ilgisiz kalması demokrasi adına utanç verici bir durum olarak göze çarpmıştır.

 
Hükümeti elinde bulunduran Başbakan Tayyip Beyin, basit bir kavşak açışını bile yayını keserek naklen yayınlayan TV kanallarının da duyarsızlığını, taraflılığını ortaya koymuşdur.


Zaten bu muhteşem mitingin yapılma nedenlerinden biride, susturulan ve satın alınan basının hürriyetinin tekrar kazandırılarak, devletin menfaatlerini ve Türk halkının çıkarlarını savunacak çizgiye çekmektir.
Nitekim miting günü elinde ajandası ile devamlı not alan bir hanım efendiye hayırdır neler yazıyorsun dediğimde 12 yıllık Sabah gazetesi parla.mento muhabiriyim dedi O zaman kendisine neden bu kadar duyarsız ve sessiz ve de yanlı kaldıklarını sorduğumda sormayın beyefendi bizim 4 yıldır ne baskılar altında olduğumuzu halk bir bilse diye cevap verdi.


Ders alınacak kulaklara küpe olacak bir miting ti bu. Düzenli edepli onurlu başlayıp aynı güzellikle biten bir miting. Hiç kimse aşırılığa kaçan bağırıp çağırmalar.ve örgüt bayrağı taşımadı. Türk bayrağı ve Atatürk resimleri o kadar güzel bir ahenk oluşturmuştu ki, İnsanın vücudu diken diken oluyordu adeta. İnsanlar o kadar duyguluydu ki göz yaşlarını tutamıyorlardı beklide sevincin verdiği bir duyguydu bu çünkü kendimden biliyorum.

 
Anıt Kabirde mahşeri bir kalabalıkla tanıştı bu miting te. Atatürk’te biraz teselli bulmuştur evlatlarının vefası karşısında. Hiçbir yaratılana bu güne kadar böyle bir kalabalık tarafından dua okunmamıştır asırlarca. Tandoğan meydanı ile sınırlı kalmadı kalabalık. Ankara’yı bilenler için söylüyorum Tandoğan –Kızılay, Tandoğan-Anıtkabir, Tandoğan Beşevler hatındaki caddelerin tamamı ve sokakları kalabalığı almadı .Atatürk Kültür Merkezindeki toplu duran kuruluş ve kurumların bir kısmı Tandoğan a ulaşamadı bile Bir arkadaşım geç kaldım şuradan TSK spor okuluna park edeyim de oradan Anıtkabire bari gideyim demiş oradan yani KKK lığından Anıtkabire 2 saatte anca varabildiğini söyledi..


Atatürkçü, laik, Milliyetçi ve Vatansever bu insanların davranışları dünyaya örnek olduğu gibi çok önemsenecek mesajlarda verdi.. Hele küçük bir ATATÜRK gencinin mozoleye bir sarılışı vardı ki görülmeye değerdi sanki hayatta olmayan dedesine duyduğu özlemle sarılıyordu. Duygulanmamak ve gözyaşlarına mani olmak mümkün değildi.

Korkanlar oldu bu toplanacak kalabalıktan ve yurtseverlerden. Toplantıyı korkuya dönüştürmek isteyenlerin hevesleri kursaklarında kaldı.. Korkulacak hiçbir şey olmadı ama korkması gerekenler ve de çok korkanların korktukları oldu. Her şeye rağmen ders alınacak bir toplantı, bir hatırlatmaydı bu. 

Orada bulunan muhalefete de hatırlatmayı unutmadı bu duyarlı insanlarımız;

BİRLEŞİN dedi.


15 Nisan 2007

Doğan DOĞAN
eM.aLB.

 

 

 

1 MAYIS EMEK BAYRAMI KUTLU OLSUN

Fotoğraf BirGün Gazetesinden ''kesilmiştir''

Haksızlığa, işsizliğe, yoksulluğa, eşitsizliğe, insanlığın düşsüz ve yarınsız bırakılmasına, doğa tahribatına karşı;

insan ve tüm diğer canlılar için yaşam hakkını savunmak;

"gülü gül ile tartan" felsefemizin gereğidir.