BURUNÖREN

IGDELI

KALEKÖY

KARAÖZÜ

KIZILPINAR

SIVRIALAN

YERLIKUYU

 

 

Kaderimiz Öss


Her yıl yüz binlerce gencin kader sınavı olarak gördüğü ÖSS'nin amacı yükseköğretim programlarına öğrenci yerleştirmek.Sınav süresi 180 dakika. Sınavda adaylara 180 soruluk test uygulanıyor.
ÖSS’de soru dağılımı bilimsel ölçme, değerlendirme ilkelerine göre yapılıyor. Sınavdaki sorular bilgi, kavram, analiz, sentez ve yorumlama, değerlendirme kategorilerinde hazırlanıyor.

Öss'yi Kazanmak İçin Kaç Puan Gerekir ?


- ÖSS-SÖZ, ÖSS-SAY, ÖSS-EA veya ÖSS-DİL puanlarından (ağırlıklı ortaöğretim başarı puanı katılmaksızın) en az birinden 160 ve daha yüksek puan almış olmak gerekir.
- ÖSS’de 160’ın altındaki ÖSS puanları için Y puanları (AOBP katılmış) hesaplanmayacaktır.
- ÖSS’de 160.000  185.000 arasında (AOBP katılmaksızın) puan alan adaylar ilgili puan türünde Açıköğretim Fakültesinin bölümlerini ve ÖSYM’nin Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunda yer verdiği Y puanı ile tercih edebilecekleri bazı önlisans programlarını seçebilirler.
- ÖSS’de 185 ve üstünde (AOBP katılmaksızın) puan alan adaylar lisans (45 veya 6 yıllık) programlarını, Açıköğretim Fakültesini ve Y puanı ile tercih edebilecekleri bazı önlisans programlarını da seçebilirler.

Orta Öğretim Başarı Puanı (OBP) Nedir ?

Ortaöğretim Başarı Puanı (OBP) adayların ortaöğretimdeki başarı durumları göz önüne tutulmak suretiyle hesaplanan puandır. Lise 1.,2.,3. sınıflarının yıl sonu ortalamalarından her öğrencinin Diploma Notu hesaplanır.(4 yıllık liselerde lise 4 dahil) Son sınıf öğrencilerinin diploma notlarının toplamının öğrenci sayısına bölünmesiyle Okul Ortalaması oluşmaktadır. Ortaöğretim Başarı Puanı (OBP) diploma notu değil, diploma notunun okul ortalamasına göre aldığı değerdir. Ortaöğretim Başarı Puanı (OBP) 50 ile 100 arasında değişen bir sayısal değerdir. Adayın diploma notu okul başarı ortalamasından büyük ise OBP 100'e yaklaşır. Adayın diploma notu okul başarı ortalamasından küçük ise OBP 50'ye yaklaşır.
Ağırlıklı Ortaöğretim Başarı Puanı (AOBP) Nedir ?
Ağırlıklı Ortaöğretim Başarı Puanı (AOBP) öğrencinin OBP'sinin, mezun olduğu yılda okulun ÖSS'deki başarı ortalamalarına göre ağırlıklandırılmış şekli. Her aday için ilgili ÖSS puan ortalamaları kullanılarak SÖZ-AOBP, SAY-AOBP ve EA-AOBP olmak üzere üç tane AOBP hesaplanacak.

Ağırlıklı Ortaöğretim Başarı Puanı Nasıl Hesaplanır ?

Ağırlıklı Ortaöğretim Başarı Puanı (AOBP) için, önce Ortaöğretim Başarı Puanı (OBP) hesaplanır. Ortaöğretim Başarı Puanı (OBP) adayların Lise 1., Lise 2. ve Lise 3. sınıf yıl sonu başarı ortalamalarından oluşan diploma notlarına göre ÖSYM tarafından hesaplanır.
Bu işlemi yapabilmek için ÖSYM öncelikle okul diploma notları ortalamasını elde eder. Çünkü OBP öğrencinin diploma notunun okul diploma notları ortalaması karşısında aldığı değerdir. Hesaplanan OBP, yine aynı okulun ÖSS puanları ortalamasına göre ağırlıklandırılır. Böylece ortaya çıkan puana AOBP denir.
Derslere Göre Soru Tiyoları
Uzmanların ders bazında dikkat edilmesi gerektiğini belirttikleri önerileri sizler için derledik.

* Matematik:

Matematik ve geometri dersinin sayısal puanın oluşumundaki katkısı yüzde 42, eşit ağırlıklı puanın oluşumundaki katkısı ise yüzde 10. Matematik her üç puan türünde yüzdelik oranı açısından yüksek değere sahip. ÖSS'deki matematik soruları içinde sayısal problemler, üçgen, dörtgen, çember ve doğrunun analitiği soru yoğunluğu fazla olan konular.

* Türkçe:

Sözcük ve cümle anlamı düzeyinde 15, paragraf düzeyinde 14 - 15 soru geliyor. Sınavdaki soruların üçte ikisi doğrudan anlam bilgisine dayanıyor.

* Fizik:

Sorular, fen bilimleri testinin yüzde 43'ünü oluşturuyor. Fizik dersinde şekil çizerek çalışmak bilginin kalıcılığını sağlıyor.

* Kimya:

Sorular, ağırlıklı olarak madde bilgisi, atom ve periyodik cetvel, çekirdek tepkimeleri, temel kavramlar, gazlar ve çözeltiler konularından geliyor. Adaylar kimya dersine çalışırken konuların temel bilgilerini, o konunun teorisini en ince ayrıntısına kadar özümsemeli.

* Biyoloji:

Sayısal bölümde yer alan biyoloji sorularının çözümünde başarılı olabilmek için temel biyoloji bilgilerinin eksiksiz olması gerekiyor. Bu da ezber yerine düzenli çalışma ve konuları kavramayla sağlanıyor. Biyoloji dersine çalışırken konuyu somutlaştıran şema ve şekiller çizilmesi gerekiyor.

* Tarih:

Bu dersle ilgili yaklaşık 19 soru bulunuyor. Bu soruların yüzde 50'si Türkiye Cumhuriyeti İnkılap Tarihi, yüzde 50'si genel tarihle ilgili. Tarih dersinde başarılı olmak devamlı ve planlı bir çalışmayı gerektiriyor. Tarih konularını yazarak çalışmak, bilginin kalıcılığını arttırıyor.

* Coğrafya:

Soruların yüzde 50'si genel coğrafya, yüzde 50'si de Türkiye Coğrafyası konularını içeriyor. Özellikle genel coğrafya konuları ezberlenmeden neden- sonuç ilişkisi bulunmalı. Şekillerle ifade edilen coğrafya sorularında ayrıntılara dikkat edilmeli hiçbir veri atlanmamalı.

* Felsefe:

ÖSS testinin yaklaşık 10 sorusunu felsefe grubu oluşturuyor. Bu sorular genellikle temel kavramları bilmeyi gerektiren, yorum ağırlıklı paragraf soruları. Adaylar felsefe grubu sorularından sadece verilen bilgilere göre düşünerek, kişisel duygu, düşünce ve ön yargılarını dikkate almalılar.

Sınav Kaygısına Dikkat

Hayat başarısı değil
İstanbul Memorial Hastanesi Pedegog Dr. Melda Alantar, sınavının kötü geçtiğini ve bu nedenle başarısız olacaklarını düşünen adayların, bulundukları ortamdan uzaklaşarak, başarısızlıklarını daha olumlu bir şekilde düşünmeleri gerektiğini söyledi.
Alantar, "Eğer öğrenci sınavda başarılı olamadığı için kendini mutsuz hissediyorsa, dövünmek, ağlamak yerine bir tatile çıkmalı. Bu bir sınav başarısıdır, bir hayat başarısı değildir. Bu sınavda başarısız olan çocuklar hayatta da başarısız olacaklarını düşünmesinler. Şimdi spor, yeni etkinliklere yönelebilirler" dedi.
Daha sonra ise başarısızlığın nedenlerinin araştırılması gerektiğini belirten Dr. Alantar, "Sorun bilgi eksikliği mi, heyecan mı? Bu gibi soruların cevapları rehber öğretmenlerle konuşularak bulunmalı. İsteyenlere gelecek yıl tekrar sınava girmeyi düşünebilirler. Eksiklerini gidererek, daha çok deneyim kazanmış olacaklardır" dedi.

 

 KAYGININ NEDENLERİ

•Zamanı iyi kullanamama
•Kötü çalışma alışkanlıkları
•Yüksek beklenti düzeyi
•Mükemmelliyetçi yaklaşım
•Görev ve sorumlulukları erteleme
•Başarısız olma ve başarısız değerlendirilme korkusu
•Felaket yorumları içeren düşünceler

SINAV KAYGISIYLA NASIL BAŞEDİLEBİLİR?

•Çalışmaları ertelememe: Küçük adımlarla başlayın. Ertelemenin bedelini hesaplayın. Kendinizden beklentilerinizde gerçekçi olun. Kendinizi ödüllendirin.
•Mükemmelliyetçi olmama: Kendinize mükemmel olmadığınız zaman da değerli, önemli ve kabul edilebilir biri olduğunuzu tekrarlayın. Bir işi yaparken sadece sonuca değil, sürece de odaklanmayı ve bundan keyif almayın deneyin. Mükemmelliyetçiliğinizle ilgili korku ve kaygılarınızla yüzleşmeye çalışın.
•Zihinsel uygulamalar: Kaygıyı azaltmak için şu düşünceleri değiştirmeniz gerekiyor. "Sınavda başarılı olmak zorundayım. Başaramazsan mahvolurum. Ailemin, komşularımın yüzüne bakamam.Sınavlar benim iyi ya da kötü olduğumu gösterir."

Motivasyon Nasıl Sağlanır ?

•Ders çalışırken ön yargılardan uzak durun. "Ben bu konuyu anlayamam", "Bu ders çok zor" şeklinde kalıplarla düşünmeyin.
•Yaşam hedefleriniz üzerinde düşünün.
•Çalışma sisteminizi gözden geçirin ve ders çalışmaya ayırdığınız zaman az ise bunu yavaş yavaş artırmaya çalışın.
•Zor bir problemi çözdüğünüzde veya anlaşılması güç olan bir konuyu başarıyla bitirdiğinizde kendinizi ödüllendirin.
•Yanlışlarınızdan ders çıkarın ve bir sonraki sınavda yanlış yapmamaya çalışın.
•Yapamadıklarınızın üzerine gidin ve neden yapamadığınızı düşünün.
Nerede ders çalışmalısınız?
•Belirli bir çalışma alanı belirleyin ve orayı kullanın. Derslerinize sürekli aynı yerde çalışırsanız bedeniniz buna alışıyor. O yere geldiğinizde çalışmanız gerektiğini hissedersiniz.
•Çalışmak için oturduğunuz yerde çok rahatlayıp gevşemeyin. Uyuduğunuz yerde ders çalışmayın.
•Çalışma odanız fazla sıcak veya soğuk olmamalı, iyi havalandırılmalı.
•Gürültüden uzak durun.
•Posterlere dikkat. Ders çalışma ortamındaki poster, afiş ve resimler dikkatin dağılmasına neden olur.
•Ders çalışırken televizyon izlemeyin.
•Telefon, çalışmaya engel olan mükemmel bir dikkat dağıtıcıdır. Yapmanız gereken günlük telefon konuşmaları için önceden bir süre planlayın ve bütün konuşmaları bir defada yapın.