BURUNÖREN

IGDELI

KALEKÖY

KARAÖZÜ

KIZILPINAR

SIVRIALAN

YERLIKUYU

 

ÖSS'de Sorulan Genel Sorular

Kategori: Belirtilmemiş

 • Öğrenci yıl sonuna kadar aynı sınıfta mı kalıyor yoksa sınıf değişikliği yapılıyor mu?

  Her hafta bir dersin işlenen konularının kavratılmasını ölçen ders kontrol sınavı yapılır. Her ay sadece o aya kadarki bütün derslerden öğrendiklerini ölçen Finale doğru ÖSS sınavı yapılır. Bu sınavdaki soru sayısı ÖSS’deki soruların yarısı kadardır, fakat sadece işlenen konuları ölçer. Her ay bütün konuları içeren ÖSS sınav provası gibi bir genel ÖSS uygulanır. Bu üç sınavdan alınan puanlar esas alınarak sınıf değişiklikleri yapılır. Öğrenci performansına göre sınıf çıkabilir, yerinde kalabilir veya düşebilir.

 • İkinci öğretimin normal öğretimden ne gibi farkları var? İkinci öğretimden mezun olunduğunda iş bulma açısından bir sıkıntı yaşanır mı?

  Bazı yükseköğretim kurumlarında normal-örgün, önlisans ve lisans programlarının bir kısmının eşdeğeri programlar açılmakta ve bu programlar örgün eğitim saatleri dışındaki zamanlarda (akşam saatlerinde, hafta sonunda) yürütülmekte. İkinci öğretim adı verilen bu programları kazanan öğrenciler, normal öğretim öğrencilerinden daha yüksek öğrenim harcı ödüyor. Örneğin 2003-2004 öğretim yılında mühendislik fakültesi normal öğretim 245 milyon iken ikinci öğretim ücreti 975 milyon TL idi. İktisadi ve idari bilimler fakültesi normal öğretim katkı payı 200 milyon iken ikinci öğretim ücreti 735 milyon TL olarak belirlenmişti. Bu rakamlar senelik ödenecek ücreti gösteriyor. İkinci öğretimin iş bulma ya da diploma açısından normal öğretimden bir farkı yoktur.

 • Tercih sırası üniversitelere yerleştirmede göz önüne alınıyormu? benim 5. tercihim başkasının birinci tercihiyse, o kişi benden daha mı şanslı?

  Yerleştirmede esas olarak alınan Y-ÖSS puanınızdır. Tercihiniz hangi sırada olursa olsun bu programa tercihleri arasında yer vermiş olan adaylardan yerleştirmede kullanılan puanı ve varsa ek puan toplamı büyük olana öncelik tanınmaktadır.Mesela sizin aldığınız puan 312.123 ve X bölümüne tercihlerinizde yer verdiniz.X bölümünü tercih eden başka bir adayın puanınıda 312.122 olarak düşünelim.Bu durumda bu adaydan binler basamağında bile olsa daha fazla puan aldığınız için yerleştirme hakkı sizin olacaktır,isterse son tercihiniz olsun.Tercih sırası, puanları virgülüne noktasına birbirine denk olan adaylar arasında öncelikli adayın belirlenmesinde kullanılıcak bir kıstastır.

 • ÖSS'de hangi durumlarda puan kesiliyor (puan indirimi yapılıyor) ?

  Yerleştirmede kullanılan ÖSS (Y-ÖSS) puanları hesaplanırken bir önceki yıl bir yükseköğretim programına yerleştirilmiş olan adayların ortaöğretim başarı puanlarının ÖSS puanlarına katkısı yani bu puana uygulanan katsayı değişmektedir. Puan kesilmesi gibi bir uygulama yoktur.

 • DGS (Dikey Geçiş Sınavı) nedir? Sınavda kaç soru çıkıyor? Puanlama ne şekilde yapılıyor? İki yıllık bir bölümü bitiren herkes DGS na başvurabilir mi? Kazanıldığı zaman kaçıncı sınıftan itibaren başlanıyor?

  DGS (dikey geçiş sınavı) na, meslek yüksekokulları ve açıköğretim önlisans programlarından en çok 5 yıl önce mezun olmuş olanlar ile son sınıfta olup da staj dışındaki mezuniyet şartlarını yerine getirmiş olan her aday başvurabiliyor.DGS Temmuz ayı içerisinde yapılıyor. Sınav, sözel ve sayısal bölümden oluşuyor ve 3 saat sürüyor. DGS puanları, adayların sınav sonuçlarından hesaplanan sözel ve sayısal standart puanlarının, önlisans öğrenimlerinde elde ettikleri akademik not ortalamalarından hesaplanan ağırlıklı önlisans başarı puanlarının (AÖBP) ve önlisans programına yerleştiği yıldaki ÖSS puanlarının belli katsayılarla çarpılarak toplanmasıyla elde ediliyor. Sınav sonunda lisans öğrenimine başlama hakkını elde eden öğrencilere kazandıkları üniversiteler tarafından lisan öğrenimine hazırlık programı uygulanıyor. Bu programda öğrenciye birinci ve ikinci sınıflardan eksik olduğu alanlardan ders sorumluluğu yükleniyor. Hazırlık programının süresi 2 yarı yıl. İstisnai durumlar söz konusu ise bir yarı yıl daha uzatılma durumu olabiliyor. Lisans öğrenimine hazırlık programını başarı ile tamamlayan öğrencilerin üniversitelerin 3. sınıfına kayıtları yapılıyor; başarısız olanların ise üniversite ile ilişiği kesiliyor.

 • Sınavda alınabilecek en yüksek ham puan nedir?

  Sınavda alınabilecek en yüksek ham puan 300’dür. Sınavda en yüksek netlere ulaşan öğrenci 300 puan alır, yani her sene 300 puan alan bir öğrenci mutlaka olur.

 • Dil çıkışlı öğrencilerin artık matematik sorularını da cevaplamaları gerektiği söyleniyor, doğru mu?

  Evet. Dil öğrencileri de 1. bölümde cevapladıkları her sorudan testler için belirlenen katsayılar dahilinde puan alacaklar.

 • Meslek Lisesi öğrencileri için kendi alanlarında seçim yaptıklarında kullanılan ek puanda bir değişiklik olduğu doğru mu?

  Hayır herhangi bir değişiklik yok, daha önce katsayıların hesaplanmasında kullanılan 0.24 katsayı uygulaması devam ediyor.

 • Anadolu öğretmen lisesi çıkışlı olan öğrenciler de diğer meslek liseleri gibi ilk 120 soru sonucunda hesaplanacak puanları ile mi yerleştirilecekler?

  Hayır. 120 soruya ek olarak, 2.bölümden alanlarıyla ilgili olan 2 testi de cevaplamaları gerekecek.

 • Sınav sonucunda benim kaç farklı puanım hesaplanacak?

Puan TürüPuan Alacağınız TestlerPuanınızı kullanarak tercih yapabileceğiniz bölümlerAlınabilecek en yüksek puan
SAY 1 SÖZ 1 EA 1Mat1 Fen1 Türkçe1 Sosyal1Meslek lisesi: kendi alanlarında 4 yıllık fakülteler Düz liseler: açık öğretim(kontenjansız olanlar) 2 yıllık bölümler(sınavsız geçişten kalan kontenjanlara) Özel yetenek sınavı sonucunda öğrenci alan programlar300
SAY 2Mat1 Fen1 Sos 1 Türkçe 1 Mat 2 Fen 2Sayısal puan türü ile öğrenci alan 4 ya da 6 yıllık lisans programları300
EA 2Mat1 Fen1 Sos 1 Türkçe 1 Mat 2 Ed-SosEA puan türü ile öğrenci alan 4 ya da 6 yıllık lisans programları300
SÖZ 2Mat1 Fen1 Sos 1 Türkçe 1 Ed-Sos Sos 2Sözel puan türü ile öğrenci alan 4 ya da 6 yıllık lisans programları300
DİLMat1 Fen1 Sos 1 Türkçe 1 DilDil puanı ile öğrenci alan 4 ya da 6 yıllık lisans programları300
 • Ben meslek lisesi öğrencisiyim, kendi alanımda 4 yıllık bir fakülteyi kazanabilmek için hangi testleri cevaplamam gerekli?

  Meslek lisesi çıkışlı öğrenciler, sınavın 1. bölümündeki 120 soruyu cevaplayarak, alacakları puan doğrultusunda, kendilerine alan içi olarak belirlenen fakültelere yerleşebilecekler.

 • Sınavda toplam 8 test var. Bu testlerde hangi derslerden kaç soru geliyor?

TestSoru SayısıDersler>Soru Sayısı
Matematik 130Matematik20
Geometri10
Fen 130Fizik13
Kimya9
Biyoloji8
Türkçe30Türkçe30
Sosyal 130Tarih13
Coğrafya10
Felsefe7
Matematik 230Matematik21
Geometri9
Fen 230Fizik13
Kimya9
Biyoloji8
Edebiyat - Sosyal30Türk Dili ve Edebiyatı17
Türkiye Coğrafyası8
Psikoloji5
Sosyal 230Tarih13
Ülkeler Coğrafyası7
Sosyoloji5
Mantık5
 • Sayısal çıkışlı öğrenciler eskiden işletme, iktisat gibi bölümleri tercih edebiliyorlardı, yeni sınav sistemiyle bunun kalktığı söyleniyor doğru mu?

  Şu an itibariyle ÖSYM’nin ortak alanların kalktığı doğrultusunda herhangi bir açıklaması yok; Fakat sayısal çıkışlı öğrencilerin eşit-ağırlıklı puanlarıyla kendilerine alan içi olarak tanımlanan işletme, iktisat gibi bölümlere girmeleri eskisi kadar kolay olmayacak. Hem sayısal, hem de eşit-ağırlıklı tercih yapmak isteyen öğrenciler, ortak alandaki 120 soruya ek olarak 2. bölümden matematik, fen ve edebiyat-sosyal bölümlerini cevaplamak durumundalar, yani 195 dakikalık sınav süresine 210 soruyu sığdırmaları ve ek olarak edebiyat-sosyal bölümündeki konuları çalışmaları gerekecek.

  Aynı durum Türkçe-matematik çıkışlı olup türk dili ve edebiyatı(ya da kendilerine alan içi olarak belirlenen ve sözel puan türüyle öğrenci diğer alan bölümler) tercihi yapmak isteyen öğrenciler için de geçerli. Bu öğrenciler ortak alandaki 120 soruya ek olarak 2. bölümden edebiyat-sosyal, matematik ve sosyal bölümlerini cevaplamak durumundalar, yani 195 dakikalık sınav süresine 210 soruyu sığdırmaları ve ek olarak sosyal bölümündeki konuları çalışmaları gerekecek.

 • Yeni sınav sisteminde kaç soru ve kaç kitapçık var?

  Hepinizin bildiği gibi sınav sisteminin yapısı değiştirildi. Ortak sorular ve alan soruları olmak üzere iki bölümden oluşan tek kitapçıktan oluşuyor:

  Ortak bölüm; 30 türkçe, 30 sosyal, 30 matematik ve 30 fen sorusundan oluşuyor ve öğrenci hangi alan çıkışlı olursa olsun ortak alandan cevapladığı her sorudan belirlenen katsayılar dâhilinde puan alıyor.

  Alan bölümü; 30 edebiyat-sosyal, 30 sosyal, 30 matematik ve 30 fen sorusundan oluşuyor. Öğrenci lisede seçtiği alana göre bu bölümden alanına dâhil olan soruları cevaplıyor ve bunun dışında cevapladığı ek sorular alan puanı hesaplanırken dikkate alınmıyor.

 • Lise birincilerinin ÖSS’deki avantajları nelerdir?

  Okul birincileri ağırlıklı ortaöğretim başarı puanı olarak 100 almalarının yanı sıra yükseköğretim programlarının okul birincileri kontenjanından da faydalanırlar. Ancak kontenjan hakkı sadece liseden mezun olacakları sene için geçerlidir, daha sonraki yıllarda ağırlıklı ortaöğretim başarı puanlarında bir değişiklik olmaz fakat birincilik kontenjanından yararlanma hakları kaybolur.

 • Sınavda zorlandığımız sorularda ne yapmamız gerekir?

  Sınavda soruları doğru cevaplamak kadar zamanı iyi kullanmak da önemlidir. Zorlandığınız soruların yanına işaret koyup diğer soruya geçmek, cevaplayabileceğiniz tüm soruları bitirdikten sonra yapamadığınız sorulara dönmek akılcı bir davranış olacaktır. Ders çalışırken takıldığınız sorularla çözene kadar uğraşıyorsanız sınavda bu soruları daha sonra dönmek üzere geçmek sizin için çok zor olacaktır. Diğer soruyu okumaya çalışsanız da aklınız çözemediğiniz soruda kalacaktır. Ders çalışırken yapamadığınız sorulara işaret koyun çalışmanızı bitirdikten sonra bu sorulara baktığınızda pek çoğunu çözebildiğinizi göreceksiniz. Bunu bir alışkanlık haline getirdiğiniz için de sınavda daha rahat olduğunuzu göreceksiniz.

 • Yurt dışında öğrenim görmek isteyenler ne yapmalı?

  Yurt dışında bizim ülkemizde ki gibi merkezi yerleştirme olmadığı için üniversitelere giriş koşullarında sabit kurallardan bahsedemiyoruz. Bazı üniversiteler hiçbir koşul aramazken bazıları Türkiye’de bir yükseköğretim programına yerleştirilme zorunluluğu getirebilmekte ya da farklı koşulları olabilmekte. En sağlıklı bilgiyi öğrenim görmek istediğiniz üniversitenin öğrenci işleri ile bağlantıya geçerek elde edebilirsiniz.

  Yurt dışında eğitim gördüğünüz okuldan aldığınız diplomanın Türkiye’de geçerli olabilmesi için ÖSS’ye girmiş ve 185 puan barajını geçmiş olmanız gerekmektedir. Bunun dışında okula kayıt yaptırmadan YÖK ile bağlantıya geçmeli ve gideceğiniz üniversitenin diplomasının ülkemizde denkliğinin olup olmadığını öğrenmelisiniz.

 • ÖSS’de puan düşmesi nedir? Nasıl olur?

  Tercih yapmış ve herhangi bir yüksek öğretim programına yerleştirilmeye hak kazanmış öğrenciler(açık öğretim programlarının kontenjan sınırlaması olmayan bölümleri hariç) kayıt yaptırsın ya da yaptırmasının kazandıkları seneyi takip eden sene sınava girdiklerinde ağırlıklı ortaöğretim başarı puanlarının çarpılacağı katsayı yarı yarıya düşer. Yani alan içi tercih yaptıklarında 0,8 olan katsayıları 0,4’e alan, dışı tercih yaptıklarında 0,3 olan katsayıları 0.15’e düşecektir.

  Meslek lisesi öğrencileri sınavsız geçiş ile 2 yıllık bir programa yerleştirildiklerinde herhangi bir puan düşmesi olmayacaktır.

 • ÖSS’de bir üniversiteye yerleştirilirsem ama liseden mezun olamazsam, gelecek sene sınava başvurduğumda puanımda düşme olur mu?

  Hayır. Ağırlıklı ortaöğretim başarı puanınızın çarpılacağı katsayılarda herhangi bir düşme olmaz. Alan içi tercih yaptığınızda 0,8 katsayısı geçerliliğini korur.

 • ÖSS’de her üç puan türünden de 185 puanı geçemezsem nereleri tercih edebilirim?

  160 puan barajını geçtiğiniz takdirde 2 yıllık programları tercih edebilme hakkınız doğar. Bu şekilde tercih yapmayı düşünüyorsanız bu program türlerinde yerleştirme önceliğinin meslek lisesi öğrencilerinde olduğunu ve meslek lisesi öğrencilerin yerleştirilmesi bittikten sonra eğer açık kontenjan kalır ise düz lise öğrencilerinin yerleştirilebildiğini unutmamalısınız. Hemen hatırlatılalım düz lise çıkışlı öğrenciler 2 yıllık programları tercih ederken 0,3’lü puanları kullanılır. Bunun dışında açık öğretim programlarından 4 yıllık ve 2 yıllık tercih yapabilirsiniz.

 • ÖSS EA puanım 185’in altında ÖSS SÖZ puanım 185’in üstünde olursa ÖSS EA puanıyla tercih yapabilir miyim?

  Hayır. 185 barajını geçemediğiniz bir puan türüyle öğrenci alan yükseköğretim programlarını tercih edemezsiniz.

 • Puanım dört yıllık fakülteleri kazanacak kadar yüksek olmasına rağmen ilk tercihlerimde 2 yıllık meslek yüksekokullarına yer verebilir miyim?

  Tercihlerinizi isteğinize göre şekillendirebilirsiniz. 24 tercih hakkınızı kullanırken tamamını 2 yıllık bölümlerden yapabilme şansınız olduğu gibi, 24 tercihi geçmemek kaydıyla hem 2 yıllık hem de dört yıllık bölümleri yazabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken nokta 2 yıllık kazanmayı daha çok istiyorsanız bu bölümleri 4 yıllık tercihlerinizin üstüne yazmanız gerektiğidir.

 • ÖSS puanı ile bir bölüme yerleştirilsem, aynı zamanda özel yetenek sınavı ile de başvuru yapabilir miyim?

  Evet yapabilirsiniz. Merkezi yerleştirme ile seçilen bölümler ve özel yetenek sınavı sonucunda öğrenci alan bölümler birbirinden bağımsızdır. Ama unutmamanız gereken şey; ikisi ile de bir yükseköğretim programına yerleştirilme hakkı kazansanız bile sadece birisine kayıt yaptırma hakkınız vardır.

 • ÖSS puanları hesaplanırken AOBP’nin etkisi var mı?

  Sadece yaptığınız netler doğrultusunda hesaplanan puanınız ham puan olarak nitelendirilen puanınızdır. AOBP’niz ham puanınız hesaplandıktan sonra devreye giren bir puandır. Alan içi tercihlerinizde 0.8 ile, alan dışı tercihlerinizde de 0.3 ile çarpılarak ham puanınıza eklenir ve tercih yaparken kullanılacak olan Y-ÖSS(yerleştirme ÖSS) puanınızı oluşturur.

 • Ben sosyal bilimler alanı öğrencisiyim. Sözel tercih yapacağım; sayısal bölümü hiç yanıtlamasam da puanım hesaplanır mı?

  Sözel puanınızın hesaplanabilmesi için sayısaldan soru çözme zorunluluğunuz yok. Ancak ortak alan bölümünde yapacağınız sayısal netlerin sözel puanınıza katkısı olacağından kazanma şansınızı arttıracaktır. Sınavın alan testleri bölümünde yapacağınız sayısal netlerin ise sözel puanınıza hiçbir katkısı olmayacaktır.

 • ÖSS’de yanlışlar doğruları götürürken, örneğin sayısal bölümde yapılan yanlışlar sözel bölümdeki doğruları götürür mü?

  Hayır. Yanlışların dörtte birini doğrulardan çıkarma işlemiyle bulunan ham puanlar (netler), sözel ve sayısal bölümler için ayrı ayrı hesaplanır.

 • ÖSS’de her sorunun ayrı bir puanı mı var; mesela zor soruları yaparsam daha fazla mı puan alırım?

  Sınavda cevapladığınız sorular Türkçe, matematik, sosyal ve fen diye 4 ana gruba ayrılır ve bu sorular kendi içlerinde aynı değere sahiptir, yani matematikten yaptığınız her soru aynı puan değerine sahiptir. Fakat Türkçe sorusunun değeri ile matematik sorusunun değeri birbirine eşit değildir. Öğrenciler arasında ki zor soruyu yaparsam daha fazla puan alırım düşüncesi yanlış bir düşüncedir. Zor olan soruyu yapmak değil, daha fazla sayıda soruyu doğru cevaplamak öğrencilerin puanını yükseltecektir.

 • Orta öğretim başarı puanı nedir, nasıl hesaplanır?

  Diploma notunuzun, okuldan mezun olan diğer öğrencilerin diploma notları içindeki konumunun matematiksel karşılığıdır. Okul birincisi ile okul sonuncusu arasındaki dağılım 100 ile 50 aralığında şekillenir. Okulunuzdan o sene mezun olacak öğrencilerin diploma notlarının toplamının öğrenci sayısına bölümünden ortaya çıkan okul ortalamasının üzerinde iseniz avantajlı sayılırsınız. Diploma notunuz okul birincisinin diploma notuna ne kadar yakın ise avantajınız o kadar artar.

  Öğrencinin not ortalaması, kendi okulunun not ortalamasına eşitse adayın OBP’ı yaklaşık 70’dir, Öğrencinin not ortalaması, kendi okulunun not ortalamasından yüksekse adayın OBP’ı 70’in üstünde, Öğrencinin not ortalaması, kendi okulunun not ortalamasından düşükse adayın OBP’ı 70’in altında gelecektir. (OBP hakkında detaylı bilgi için tıklayınız)

  Orta öğretim başarı doğrudan kullanılan bir puan değildir. 0.8 katsayısı ile çarpıldıktan sonra ham puanınıza eklenen puan ağırlıklı orta öğretim başarı puanınızdır. Bu puan okulunuzun ÖSS ortalaması göz önüne alınarak hesaplanır. Okulun ÖSS ortalaması ne kadar yüksekse ağırlıklı ortaöğretim başarı puanınıza etkisi o kadar yüksek olur.