Sezer’den ılımlı İslam uyarısı

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, “Ilımlı İslam modeliyle öne çıkartılan ülkelerin kaçınılmaz olarak köktendinci rejime dönüştüğünü” söyledi.

NTV, 7 Nisan 20057 Nisan 2005— Kıbrıs Türklerinin yalnız bırakılmadığını belirten Cumhurbaşkanı Sezer, ABD ile işbirliğinin geliştirilmesinin Türkiye için yaşamsal öncelik taşıyan bir konu olduğunu da kaydetti.
Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Harp Akademileri Konferansı’nda yaptığı konuşmada, Türkiye ve çevresindeki güncel askeri ve stratejik sorunlar hakkındaki görüşlerini açıkladı.

‘LAİK YAPISI İLE ÖRNEK GÖSTERİLMELİ’
Cumhurbaşkanı Sezer, Türkiye’nin İslam ülkelerinden farkının, laik yapısı olduğunu belirterek, “Ülkemiz, artan biçimde, değişim ışığı veren Müslüman ülkelere örnek olarak gösterilmektedir. Ancak, bölge için Türkiye mutlaka örnek gösterilecekse; ancak laik, demokratik ve hukuk devleti niteliği ile örnek oluşturabiliriz” dedi. Sezer, bu noktada, Türkiye’nin deneyimlerini tüm komşuları ve dostlarıyla paylaşmaya hazır olduğunu ifade etti.
Sezer, yakın tarihe bakıldığında “ılımlı İslam” modeliyle sıkça öne çıkartılan kimi ülkelerin, radikal bir değişikliği uğrayarak köktendinci bir rejime dönüştüğünü söyledi.

‘AŞIRI İDDİALARIN DESTEKLENMESİ ÜZÜCÜ’
Cumhurbaşkanı, konuşmasında soykırım iddialarına da değindi. Sezer, “Toplumumuzda kimi kanaat önderlerinin, tarihsel doğruluğunu hiçbir biçimde sorgulamadan, en aşırı iddia sahiplerinin yanında çekincesiz yer almayı seçmiş olmaları üzüntü vericidir” diye konuştu.
Sezer, soykırım iddiaları konusunda yapılması gerekenin tarihi önyargılardan arınmış olarak belgelere dayanarak araştırmak olduğunu söyledi.

‘KIBRIS TÜRKLERİ YALNIZ BIRAKILMADI’
Dış politikaya ilişkin değerlendirmede de bulunan Sezer, Kıbrıs sorununun çözümü konusunda Kıbrıs Türklerinin yalnız bırakılmadığını kaydetti.
Sezer, “Ankara Anlaşması’nın yeni üyelere genişletilmesi konusundaki protokol ile ilgili teknik düzenlemelerin, Kıbrıs Türkleri’nin haklı oldukları bir davada Türkiye tarafından yalnız bırakılacakları anlamına geldiğini hiç kimsenin düşünmemesi gerekir” dedi.

‘AB İLE ABD BİRBİRİNİN TAMAMLAYICISI’
AB ile ABD’nin birbirinin seçeneği değil, tamamlayıcısı olduğunu söyleyen Sezer, Türkiye’nin bu iki önemli ortağı arasında bir yeğleme yapmak durumunda olmadığını söyledi.
Sezer, Türkiye’nin çağdaşlaşma ve batıyla bütünleşme amacının Avrupa Birliği’ni ve ABD’ni birlikte kapsadığını belirtti.Druckbare Version