BURUNÖREN

IGDELI

KALEKÖY

KARAÖZÜ

KIZILPINAR

SIVRIALAN

YERLIKUYU

 

Karpınar ‘ lılar Tarihe bir not düşürdüler.

KARPINAR Köy- Der Kurucu üyeleri toplu olarak görünüyor. Tarihe not düşen üç nesil bir arada! 04.04.2009, Hannover (Büyütmek için fotoğrafın üzerine tıklayınız!)

KARPINAR KÖYÜ KALKINMA-SOSYAL DAYANIŞMA   VE KÜLTÜR DERNEĞİ

KARPINAR KÖY-DER

HANNOVER


Ve adlarımızı verdik sulara, sulara dağlara

Anadolu‘nun her karış toprağına damgamızı bastık

Unutulmasın, bir ulu toprakta soyumuz boy versin diye ...

(Yaşar Kemal / Bin Boğalar Efsanesi)

 

Karpınar  Köyünü Kalkındırma ,sosyal dayanışmayı ve Kültürünü yaşatmak amacı  ile Hannover ‘de  yapılan toplantıya ; Almanya’nın  her yanından  yüzlerce kilometre uzaklığı  enğel  tanımadan bu tarihi buluşmada benimde katkım olsun düşüncesi  ve  sevinç -duyğuları ile gelen  Karpınar Sevdalıları değerli  köylülerimize canı gönülden  teşekkür ederiz.İmkanları veya  özel  durum  vs. durumları sebebiyle bu tarihi günümüzde aramızda olamayın ;fakat tüm karpınarlı köylülerimizin gözü kulağı ve yürekleri ile bizlerle beraber olduklarına eminiz ve on larada buradan kucak dolusu sayğılarımızı  ve sevğilerimi  sunarız.

 

Büyük buluşma ya doğru

Önümüzdeki yapacağımız genel kurul toplantısına büyük bir çoşku ile katılacaklarına eminiz. Hannover ‘ de atılan  ilk kıvılcım  tüm Almanya ‘ daki  karpınarlı köylülerimiz ve aşiretimizin diğer mensupları  arasında büyük bir sevinç  ve heycan  yaratığı biliyor ve  böyle bir oluşumdan onur duyduğumuzu  ifade  ederiz.

Buluşmada dikkat çeken bir konu ;  yetmiş kişi ‘ ye ulaşan karpınar köylülerimiz bu buluşmada  üç nesili ‘ de bir araya getirmiş olması ayrı bir seviç kaynağımızdır.

Her kim ki olursa bu sırra mazhar

Dünyaya bırakır ölmez bir eser

...

Amaç ve Hedeflerimiz

Derneğin kuruluş amacının 1. Maddesi  köy dışında ve diğer ülkelerde yaşayan bütün karpınarlıları üye olarak kazanmak,  Karpınar köylülerinin,dernek üyelerinin yardımlaşma ve dayanışmalarını sağlamak ve kültürel çalışmalar yapmak.Karpınar Köyünü kalkındırmma  ve moderleştirmek için uğraş verir. Ve 23. Maddesi  ile söyle sona erer ; KARPINAR  KÖY – DER .Amaçlarından biri ; ‘’ Kökte Bir Dalda Bin ‘’ düşüncesi  doğrultusunda  Yedi Bucak Avşar ‘ larını bir çatı altında birleştirilmesi için özel bir çaba sarfeder.Derneğimizin  amblemi  köy merkezinde bulunan  ‘’ SETEN ‘’  üretim ilişkisini ve köyümüzün kültürel değerine sahip çıkmak   vb konularda  çalışmak dernek amaçlarımız. arasındadır.Derneğin adı: Karpınar Köyü Kalkınma – Sosyal Dayanışma ve Kültür Derneği.Derneğin Kısa adı :  ‘’KARPINAR KÖY – DER  ‘’ dir. Bu kısa bilğilerle Karpınarlı köylülerimize ve kamuoyuna durururuz.

 

Yönetim  Kurulu Seçimi

Toplantı   günümüze kadar gelmiş  geçmiş tüm atalarımızın anısına   bir dakikalık sayğı duruşu ile başlayıp; ilk kanuşmayı sayın  Mahmut Erdem  ve girişim komitesi adına sayın Turgut Altunbahar ‘  konuşmaların ardından  hazırlanan  tüzük taslağı okunarak oylama sonuçu  kabül  edildi.Genel kurulu üyelerini önerileri üzerine ;tüzüğ’e   eklenmesi gerekli   maddeler ; Eyalet komiterinin,Gençlik , Kadın çalışma gurup ‘ larının,Köy muhtarları ile ilişkilerin düzenlenmesine karar verildi. Divan başkanının şeçimi yapılarak ,divan başkanlığına Sayın Halil Polat ve sekreter  sayın Ali Boyraz  seçildiler. Divan başkanlığına verilen önerğeler doğrultusunda ,altı aylık bir geçici yönetim kurulun seçimi ,tüzüğe eklemmesi önerilen ek tüzük  maddelerin eklenmesi ve bu süre içerisinde Almanya ‘ nın her eyaletinde yaşayan köylülerimize  ,her türlü habarleşme imkanlarını kullanarak  ulaşmaya çalışacağız.Tüm köylülerimizi  belirliyeceğimiz gün ve tarihte   yapacağımız büyük katılımlı genel kuruluna davet etmektir.

 

Teşşekkürler

Burunören  Köyü Kalkınma – Sosyal Dayanışma ve Kültür Derneği Başkanı sayın İsmail Kocaer ve BAK DER –İğdeli Köyü Derneği Genel  Sekreteri  Sayı Hasan Taşyürek ‘ in dosluk ve beraberlik mesajları okunmasından sonra  geçici yönetim kurulu üyelerinin seçimine geçildi.Ve  uzun zamandır birbirleri isim olarak tanıyan ,dost ve  akrabalar bir araya gelerek  kısada olsa hasret giderdiler.Yemek yenilip, sohbet ederek , toplu hatıra resimleri çekilerek diğer toplantı , festival  ve eğlence  vb. etkinliklerde buluşmak dileği ile ayrıldılar.

Buradan tüm aşiret  web Sayfalarına ,dernek  kurma  çalışmaları iletilerimizi  yayımlıyan  dost siteler teşekkür ederiz.Ve özel iletilerle  komite üyelerine  gerek Karpınar köylülerimiz gerek aşiretimizi diger mensuplarınca gönderilen sıcak ve duyğulu mesajlariçin teşekkür ederiz.

’’ Tarih İnsanların önüne  çözümü  olmayan bir problem çıkarmaz ‘’

 

Sorunları aşacağız

Karpınar  Köy- Der  olarak gerek kendi sorunlarımızı  (özelde-genelde) her türlü  Sosyal – kültürel  sorunları aşaçağızdan ,siz karpınarlı köylülerimizin hertürlü testekleri göreceginizden  çok  eminiz. Sizlere  teşekkür eder iz, Yüreklerinize sağlık, Karpınarlır. İşlerinizde başarılar ve herşeyin gönlünüzçe olması dileklerimi iletiriz.

 Bizler Karpınar köylüleri  Hannover ’ de   sadece  ‘’BERABER   ‘’ olmadık.

          ‘’ KARPINAR KÖYLÜLERİ  BERABER VE BİR OLDULAR. ‘’

Tarih   Sayfasına Bir not düşeriz...

Sayğılarınızla

 

 

KARPINAR KÖY - DER Dernek Yönetim Kurulu

Başkan: Turgut  Altunbahar (Muhabir –Public Relations)

Başkan Yardıncısı: Necdet  Kılıç (İşletmeci – Serbest )

Genel Sekreter: Mahmut Erdem (Avukat  - Eski Eyalet Milletvekili)

Genel Sekreter Yd: Önder Polatoğlu (İşletmeci –serbest)

Halkla İlişkiler: Hüseyin Çınar (İşçi)

Halkla ilişkiler Yd:  Cevdet Doğan (İşçi)

Muhasebe (Kasa):  Yılmaz Öztürk (Yüzme Öğretmeni /Bademeister, - Müzisyen)

Muhasebe Yd.:  Sülayman Kılıç (İşletmecci)

Üye:  Sülayman Erdem (İşci)

Üye:  Dursun Altunbahar (İşci)

 

7 Nisan 2009

-o-

 

 

Karpınar Köyünden tarihi bir adım

Karpınar
04.04.2009 Hannover de Karpınar köylüleri toplandılar.
Almanyanın her yanından gelen Karpinar köylüleri Karpinar köyü derneğinin (KARPINAR KÖYÜ KALKINMA SOSYAL DAYANISMA ve KÜLTÜR DERNEGI - kısa adı KARPINAR KÖY-DER) temelini attılar.

63 kişi üzerinde Karpinarlilar bu derneğin gecici Yönetim Kurulunu seçtiler. Yönetim Kurulu ilk toplantısını yaparak görev dağıtımda bulundu.
Yönetim Kurulu bir Basın açıklamasıyla Yöre Halkımıza toplantınn içeliğini bildireçektir.

Bizler şimdiden başarılar dileriz.

www.Karpinar.eu / Editörleri