ANASAYFA'ya dön

BURUNÖREN

IGDELI

KALEKÖY

KARAÖZÜ

KIZILPINAR

SIVRIALAN

YERLIKUYU

 

Yaz tatilinde Makedonya – Yunanistan güzergâhını tercih edeceklerin dikkatine

 T.C KÖLN BAŞKONSOLOSLUĞU

 D U Y U R U

Yaz tatillerini geçirmek üzere Makedonya – Yunanistan güzergâhını tercih edecek vatandaşlarımızın aşağıdaki güncel bilgileri gözönünde bulundurmaları yararlı olacaktır.

 

a) Önerilen güzergâh:

 

Avrupa ülkelerinden gelerek Sırbistan - Makedonya Cumhuriyeti – Yunanistan üzerinden ülkemize gitmek isteyen vatandaşlarımızın „Tabanovce„ sınır kapısından giriş yaptıktan sonra izleyebilecekleri güzergâh aşağıda sunulmuştur:

 

Sırbistan ile Makedonya Cumhuriyeti arasındaki Tabanovce sınır kapısından giriş yapıldıktan sonra, Kumanova – Üsküp güzergâhından, Üsküp (Skopje levhası takip edilmelidir) çevre yoluna ulaşılarak şehre girilmeksizin otoyoldaki Atina tabelası izlenerek güney yönünde Veles (Köprülü), Negotino, Demir Kapija ( Demirkapı), Gevgelija (Gevgeli)  üzerinden Makedonya – Yunanistan arasındaki Bogorodica sınır kapısına varılmaktadır. Yolun toplam uzunluğu yaklaşık 220 km’dir. 150 km’si otoyol olan bu güzergâhın Üsküp – Veles arasında yer alan 23 km’lik kısmı geçtiğimiz yılın Kasım ayında onarım ve köprü güçlendirme çalışmaları dolayısıyla çift yönlü trafiğe kapatılmıştır. Trafik akışı tek yönden gidiş – dönüş olarak sağlanmaktadır. Onarım çalışmalarının ancak 2007 Kasım ayında sona ererek yolun tekrar çift yönlü trafiğe açılacağı müteahhit firmadan öğrenilmiştir. Bu durumun, yaz aylarında trafik akışını yavaşlatması ve bekleme sürelerini arttırması kaçınılmazdır.  

 

Ayrıca, Tabanovce sınır kapısının Sırbistan bölümü ile Bogorodica sınır kapısının işlem kapasiteleri yaz aylarında meydana gelen yığılmalar karşısında yetersiz kalabilmekte, bu durum sınır kapılarındaki bekleme sürelerini arttıran başlıca etkenlerden birini oluşturmaktadır.

 

Makedonya’da vatandaşlarımızın kullandıkları otoyol üzerindeki geçiş ücretleri aşağıda sunulmaktadır:

 

Kumanovo – Mladinovci (Romanovce geçişi)

Binek Otomobil 50 Makedon Denarı (yaklaşık 0,90 Euro) Minibüs 75 Makedon Denarı (yaklaşık 1,25 Euro)

 

Veles – Gradsko (Stobi geçişi) : Binek otomobili 60 Makedon Denarı (yaklaşık 1 Euro), minibüs 90 Makedon Denarı (yaklaşık 1,50 Euro)

 

Sınır kapılarında otoyol ve köprü geçiş ücretinin toptan ödenmesi uygulaması bulunmadığından, vatandaşlarımızın Makedonya’ya girişte döviz bozdurarak mahalli para (Makedon Denarı) almaları ve her otoyol geçiş noktasında ayrı ayrı ödeme yaparak karşılığında mutlaka makbuz ve kasa fişi almaları gerekmektedir. Gerek otoyol geçiş ücretlerinin ödenmesi, gerek yolda ortaya çıkabilecek zorunlu ihtiyaçlar için 20 Euro civarında bir meblağın bozdurulmasının uygun olacağı düşünülmektedir.

 

b) Yol Güvenliği Bakımından Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar:

 

Makedonya Cumhuriyeti’nde vatandaşlarımız tarafından kullanılan yolların büyük bir bölümü otoyol olmakla birlikte, buralarda 120 km. olan hız sınırına titizlikle uyulması şarttır. Otoyol Yunanistan sınırına 50 km. kala sona ermekte ve bazen tek şeride kadar düşebilen oranda daralmaktadır. Yukarıda da belirtildiği üzere, otoyolun Üsküp – Veles kesiminin 23 km’lik kısmının onarım nedeniyle Kasım 2007 ayına kadar kapalı olması, trafiğin yavaşlamasına yol açmakta ve çift yönlü kullanım yüzünden yaşanacak daralma kaza riskini artmaktadır. Bu nedenle, yolun bu kesiminde azami dikkat gösterilmesi büyük önem taşımaktadır.   

 

Özellikle yaz aylarında trafik kontrolleri yoğunlaştırıldığından, vatandaşlarımızın hız sınırı, emniyet kemeri takılması ve alkollü araç kullanılmaması gibi trafik kurallarına titizlikle uymaları zorunlu bulunmaktadır.

 

Makedonya’da halen yürürlükte olan mevzuat gereği emniyet kemeri takılması ve farların gündüz saatlerinde de yakılması, seyir halinde cep telefonuyla konuşulmaması zorunlu olup, bu kurallara uyulmaması durumunda 1500 – 2000 Makedonya Denarı ( yaklaşık 25 – 35 Euro ) tutarında para cezası uygulanabilmektedir.

 

Diğer taraftan, temas edilen Makedon makamları, vatandaşlarımızın genellikle yorgun  olarak Makedonya’ya ulaştıklarını gözlemlediklerini ve aceleci davrandıklarını ifade etmektedirler.

 

c) Yol Üzerinde Konaklama İmkânları:

 

Yol üzerinde konaklama imkânı bulunmamaktadır. Vatandaşlarımızın Makedonya Cumhuriyeti’nde konaklama zorunluluğu duymaları halinde başkent Üsküp’ü tercih etmeleri uygun olacaktır.

 

d) Gümrüklerde Uyulması Gereken Kurallar:

 

Makedonya Cumhuriyeti’ne giriş yapacak veya transit geçecek yolcuların beraberlerinde bulunduracakları toplam 2.000,- (iki bin) Euro veya karşılığı miktarı aşan nakit para ve çeklerini ülkeye girişte beyan etmeleri ve beyan karşılığında makbuz almaları şarttır. Girişte beyanda bulunulmaması ve ülkeden çıkışta yapılan kontrollerde yukarıdaki miktarı aşan nakit para ya da çek ele geçirilmesi halinde bunlara el konulmakta, ayrıca para cezası verilmektedir. Bu nedenle, vatandaşlarımızın bu hususa özen göstermeleri gerekmektedir.

 

Aşağıda kayıtlı eşyanın beyan edilmesi halen yürürlükte bulunan gümrük mevzuatı gereğince zorunludur:

 

- satış veya ticari amaçla getirilen mallar,

- satış ya da ticari amaçlı olmasa dahi, toplam değerleri 50 Euro’yu aşan eşya,

- uyuşturucu madde, kurusıkı veya gaz tabancaları dahil silahların ülkeye sokulması yasak veya ruhsata tabi olup, hayvan, bitki, bitkisel veya hayvansal kökenli ürünlerin girişi ise özel lisansa veya sertifikaya tabidir.       

 

 

e) Vize Uygulamaları:

 

Vatandaşlarımız Makedonya’ya girişlerinde veya Makedonya’dan transit geçişlerinde vizeden muaftır.   

 

f) Ülkeye girecek otomobillerde yaş sınırı aranmamakta, ancak uluslararası sigorta zorunluluğu bulunmaktadır.                      

 

g) Özellikle ölüm ve yaralanmayla sonuçlanan trafik kazalarında gözaltına alınma veya tutuklanma söz konusu olmaktadır. Ölümle sonuçlanan trafik suçları hapis cezasını gerektirmektedir. 

 

h) Vatandaşlarımızca Bilinmesinde Yarar Görülen Hususlar:

 

Makedonya Cumhuriyeti’nde yabancılara uygulanan tedavi ücretleriyle Makedon vatandaşlarına uygulanan tarife arasında 1,5 kat fark bulunduğundan, vatandaşlarımızın trafik kazası veya bir başka nedenle sağlık hizmetine ihtiyaç duymaları halinde güç duruma düşmemeleri için bulundukları ülkede mutlaka sağlık hizmetlerini de kapsayan seyahat sigortası yaptırmaları gerekmektedir.

 

Yıllara göre azalma göstermesine rağmen, vatandaşlarımızın pasaportlarının sürelerini uzatmadan ya da çocuklarını pasaportlarının refakat hanesine kaydettirmeden yola çıktıklarına sıkça tanık olunmakta, yanlarında nüfus hüviyet cüzdanlarını da bulundurmadıkları görülmektedir.  Vatandaşlarımızın, bu nedenlerle sınırdan geri çevrilerek mağdur olmamaları ve zaman yitirmemeleri için yola çıkmadan önce pasaportlarının sürelerini mutlaka uzattırmaları önem taşımaktadır.

 

Bilindiği üzere, diplomatik ve hizmet pasaportu hamilleri hariç, vatandaşlarımızın Yunanistan’a girişleri veya bu ülkeden transit geçişleri vizeye tabidir. Ancak, Schengen Anlaşmasına taraf olan Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde geçerli oturma ve çalışma iznine sahip vatandaşlarımızın Yunanistan için vize almalarına gerek bulunmamaktadır.  Bu nedenle, Batı Avrupa ülkelerinden gelerek Makedonya Cumhuriyeti – Yunanistan yoluyla Türkiye’ye gitmek isteyen vatandaşlarımızın kendilerinin veya beraberlerinde bulunan diğer Türk vatandaşı yakınlarının Yunanistan’a girişte vizeye ihtiyaç duyup duymayacaklarını önceden araştırmaları zorunlu bulunmaktadır. Üsküp’teki Yunanistan Büyükelçiliği buradan yapılacak vize taleplerini karşılamamakta, vizenin ikamet edilen ülkedeki temsilcilikten alınmasını şart koşmaktadır.

 

i) Yararlı Telefonlar: 

 

Polis                 : 192

İlkyardım          : 194

Makedon Otomobil Kurumu (AMCM) : 196

Gümrük            : 197

Büyükelçilik : (00 389 2) 311 32 70

 

3 MAYIS 2007

 

 

 

 

 

RÜSTEM SATIROGLU (ASIK VEYSEL'in torunu), SECATi DEMiR ve YAKUP TOKMAK RAKI'YI ESLERi GÜLDANE DEMiR, SANiYE TOKMAK ve FiDAN SATIROGLU'na KAPTIRMISLAR. GERÇi ONLAR VEKALETEN iÇiYORLAR ANCAK; ASLI VARKEN VEKiLiNE GEREK VARMI DEMEDEN'DE GEÇEMiYORUM. ACABA RÜSTEM NE GÜNLERE KALDIK DiYEMi DÜSÜNÜYOR? Duisburg 15. MAYIS 2005

DUISBURG CUMHURİYET MİTİNGİ

Bir Gazetecinin (Hürriyet muhabiri) böyle bir sloganın gerçeği yansıtmadığı şeklindeki çıkışı üzerine:

5 Mayıs Cumartesi günü Duisburg'da yapılan Tehlikenin Farkında mısın? Cumhuriyete Sahip Çık mitingini yapıldı.

Mitingde Cumhuriyete sahip çıkın! girişimi adına konuşan Işık Aydın ve diğer konuşmacılar Prof. Dr. Necla Arat, Prof. Dr. Alpaslan Işıklı ve Cumhuriyet Gazetesi'nden Ümit Zileli AKP ve hükümetin laiklik karşıtı konuşma ve davranışlarını anlatarak tüm halkla birlikte Mustafa Kemal Atatürk'ün kurduğu laik cumhuriyeti savunacaklarını söylediler.
Mitinge ayrıca Selda Bağcan ve Hasan Yükselir de şarkı ve türküleriyle renk kattı.

Onuncu Yil Marşı’nın okunmasıyla başlayan mitingde konuşan ‘Cumhuriyet İnisiyatifi’ sözcüsü Işık Aydın, Cumhuriyet’e sahip çıkılması gerektiğini söyledi ve “Yurtdışında yaşayan 6 buçuk milyon insanın özgür iradesini sandığa yansıtamayan vatandaşlar göz ardı edilmemeli” dedi.


Atatürkçü düşünce dernekleri adına, Hasan Açıkkol da, Cumhuriyet’in tehlike altında olduğunu, Türkiye’de yapılan mitinglerin görmemezlikten gelindiğini söyledi.

Türkiye’den konuşmacı olarak mitinge katılan Prof. Dr. Necla Arat da, “Şimdi hepimize düşen görev, demokrasi maskesi altında Türkiye’nin bütünlüğünü bozmak isteyenlere karşı durmaktır. Türkiye’de Cumhuriyet’in temeline vurgular yapılmakta, tehlikenin farkındayız. Tandoğan’da, Çağlayan’da ve Duisburg’ta bizler varız ve var olmaya devam edeceğiz. Laik Türkiye’nin evlatları, isyanınızı ve tepkinizi dile getirmeye devam edin” diye konuştu.

Konuşmacılardan, CHP İstanbul Milletvekili Ali Kemal Kumkumoğlu da, AK Parti hükümetini eleştirerek, ülkenin pek çok sorunlarla karşı karşıya bulunduğunu, işsizliğin de gittikçe arttığını, özelleştirmeyle Türkiye’nin sermayesinin yabancı yatırımcılara kaptırıldığını söyledi.

Mitingde, TÜRKİYE LAİK DEĞİLDİR, LAİK OLACAK! sloganı katılımcılardan bir bölümünün  birhayli kafasını karıştırdı. Afiş; İmamların devletin memuru hatta en makbul'ü olduğu bir yapının laik olmadığı gerçeğini ifşa ediyordu.

 

 

 

DUISBURG 5 MAYIS 2007

5 Mayıs 2007DUISBURG MİTİNG'i fotoğraflarını büyütmek için üzerine tıklayınız!