BURUNÖREN

IGDELI

KALEKÖY

KARAÖZÜ

KIZILPINAR

SIVRIALAN

YERLIKUYU

 

19 Mayıs 1919

Yunan ordularının 15 Mayıs 1919'da İzmir'e çıkışı ile başlayan Anadolu'daki işgalleri sırasında birçok köy, kasaba ve şehirde masum sivil halk katledilmiştir. Bu tabloda, bir Batı Anadolu kasabasında Yunan ordusunun sivil halka yönelik yaptıkları katliam sergilenmektedir.

8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN

Kadınların eşitlik mücadelesi serüveninin başladığı 1789 Fransız devrimi ve onun getirdiği “özgürlük,eşitlik kardeşlik” söylemiyle 8 mart 1857’de newyorkta 40 bin kadar işçinin eşit işe eşit ücret ve 8 saat çalışma süresi talebiyle greve gitmesi, greve giden 100’den fazla kadının yangın ve polis müdahalesi nedeniyle hayatlarını kaybetmelerinin yıl dönümüdür.

1910 yılında Kopenhagta toplanan 2. sosyalist enternasyonelde Clara Zetkin grev sırasında ölen işçi kadınlar anısına bugünün uluslar arası kadınlar günü olarak önerilmiş ve bu öneri oy birliği ile kabul edilmiştir.


16 mart 1977 tarihinde dünyada eşitlik mücadelesinin yükselmesi ile birlikte bugünün uluslar arası kadınlar günü olarak kutlanması B.M.’cede kabul edilmiştir.
O günden bugüne kadar ülkemizde ve diğer tüm ülkelerde kadınlar ve kadın
hareketleri yaygınlaşmış kadınlar ulusal sınıfsal ve cinsel taleplerini önermekle birlikle bu amaçla mücadele etmektedirler.


Bu mücadele, modern dünya ile şeriat yasalarıyla yönetilen ülkelerde kadına ve kadın hareketlerine onursuzca baskı şiddet ve insan olarak kabul edilmeme türünde yaşamaktadır. örneğin ;


Afganistanda kadınlar burka giymek zorundadır. kadınların herhangi bir yeri gözükürse dövülerek öldürülmektedir. yüzlerine asit atılıp sakat bırakılmaktadır.
Cezayirde 10 bine yakın kadın açık giyindikleri için öldürülmüşlerdir.
Suudi arabistanda kadınların nüfus cüzdanları yoktur. erkeklerin izni olmadan yolculuk yapamazlar.


Mısırda bir kadının oturduğu koltuktan kalktıktan sonra erkek oturamaz.
Pakistanda tecavüze uğrayan kadın zina yapmış sayılır.şikayette bulunduğu zaman fahişe damgası alır.


Somalide suç işleyen kadın taşlanarak öldürülür. el ve ayakları kesilerek cezalandırılır.


Birleşik arap emirliklerinde birden fazla eşi olan erkeğe 10 bin dolar yardım yapılmaktadır.


Yemende erkeklerle kadınların el sıkışması yasaktır.
Ürdünde kadın doğuştan onursuzdur. Örtünen her kadın 25 dolar almaktadır.

 

Cumhuriyetin biz kadınlara sağladığı çağdaş yasalar

İbretle izlenen örneklerle görmediğimiz kadınların bilmediğimiz hayatlarını bir daha düşünerek ülkemizde ulusal bağımsızlık mücadelesiyle kurulan Cumhuriyetin biz kadınlara sağladığı çağdaş yasaları örneklendirirsek daha anlamlı olacaktır.

 

- 1924 yılında kadın ve erkek aynı okulda öğrenim görmeye başlamıştır.

- 1925 yılında türk kadını peçe ve çarşaf giyme örtünme zorunluluğu kaldırıldı.

- 1927 yılında ilk genel nüfüs sayımında kadınlarda sayıldı.

- - 1930 yılında belediye yasası ile kadınların seçme ve seçilme hakkı tanındı

kız teknik öğretim müdürlügü kuruldu.

- 1933 yılında köy kanunu değiştirilerek kadınlar muhtar seçilme hakkı tanındı

- 1934 yılında kadınlarda milletvekili olmaları için seçme ve seçilme hakkı tanınmıştır.

 

Bunlarla birlikte kadına şiddeti , töre cinayetini yasaklar tecavüzü suç sayar hiç kimse zorla evlendirilemez. Kadının bir meslekle uğraşması kocasının iznine bağlı değildir. Resmi nikah yapmak zorundadır. Gibi sayamadığım bir çok yasal haklarımız Cumhuriyetin eserleridir.


Günümüzde pratik yaşamda elbetteki kadınlar:
Yoksulluğa karşı eşitlik ve özgürlük, savaşa karşı barış, ırkçılığa ve ayrımcılığa karşı dayanışma ve kardeşlik heryerde sığınma evleri , 8 martı resmi tatil olmasını istiyor. Yani Ekmek, tertemiz bir gökyüzü, barışın, egemenliğin her yerde şarkı söyleyen bir kadın sesi, pişen yemeklerden tüten duman gibi her yeri saran bir melodi. Silahları bırakmış askerler, bereketli hasatlar, iyileşmiş yara, istenen çoçuk, özgürlüğüne kavuşmuş tutsak bütünselliğine saygı gösteren beden, geri dönen sevgili, işaretli anlamlı ve okunur kılan o büyülü yetenek, eşit ve hakça paylaşılan, degeri verilen emek sorunları çözmek için varılan anlaşmadan duyulan sevinç.

 

Yalnızca selamlamak için kaldırılan eller. Güvenli yerler, yürekler eller ülkeler öylesine güvenliki en sonunda artık güvenli sınırlara gerek kalmamış, ve heryerde kahkahalar dayanışma sevinç dans, doygunluk mütevazi bir cennet dileğimle, Hacı Bektaş Kültür ve Tanıtma Derneğim adına sizleri saygılarımla selamlar 8 mart kadınlar gününüzü kutlarım.


HACI BEKTAŞİ VELİ KÜL.TAN.DER.
YÖNETİM KURULU ÜYESİ
TÜLİN GÜNEŞ

========================================================

 

8 MART KADINLAR GÜNÜ ANISINA

 Ayse.fatma,döndü,emine teyze bu güzel köy kadinlarımiz.Sizler emiginiz hic ödenmez erkeginizle omuz omuza calisan,elinde karasabani,cifte koşan,tohum sacan,ekin bicen,harman savuran benim köy kadinlarim. Sabah erken kalkan inegini sagan sütü atese vuran irgadina kafalti hazirliyan,baga ,bahceye kosan köy kadinimiz sirtinda şelek olan emekci kadinimiz hangi hakkınız ödenir.
 Tüm dünya kadinlar gününü kutlarim.

saygilarimla

Adil Koç

 

 

Tüm Aşiretin, dostlarımızın ve site sakinlerinin Cumhuriyet Bayramı'nı kutlarız.

Cumhuriyet 29.10.2007

Atatürk'ün Gençliğe Hitabe'si

EY TÜRK GENÇLİĞİ!

Birinci ödevin Türk bağımsızlığını, Türk Cumhuriyeti'ni sonsuza dek korumak ve savunmaktır.

Varlığının ve geleceğinin biricik temeli budur. Bu temel, senin en değerli (güven) kaynağındır. Gelecekte de, yurtiçinde ve dışında, seni bu kaynaktan yoksun etmek isteyecek kötüler bulunacaktır. Bir gün, bağımsızlığını ve Cumhuriyetini savunmak zorunda kalırsan, göreve atılmak için, içinde bulunacağın ortamın olanak ve koşullarını düşünmeyeceksin! Bu olanak ve koşullar çok elverişsiz olabilir.

 

Bağımsızlığına ve Cumhuriyetine kıymak isteyecek düşmanlar, bütün dünyada benzeri görülmedik bir yenginin temsilcisi olabilirler. Zorla ya da aldatıcı düzenlerle, sevgili yurdunun bütün kaleleri alınmış, bütün gemi yapım yerleri ele geçirilmiş, bütün orduları dağıtılmış ve yurdun her köşesine eylemli olarak girilmiş olabilir.

 

Bütün bu durumlardan daha acı ve daha korkunç olmak üzere, yurdun içinde yönetim başında bulunanlar, aymazlık ve sapkınlık ve üstelik hayinlik içinde bulunabilirler. Dahası, yönetim başında bulunan böyleleri, kişisel çıkarlarını, yurduna girip yayılmış olan (dış) düşmanların siyasal amaçlarıyla birleştirebilirler. Ulus, yoksulluk ve darlık içinde ezgin ve bitkin düşmüş olabilir.

 

Ey Türk geleceğinin genç kuşakları! İşte bu ortam ve koşullarda bile ödevin, Türk bağımsızlığını ve Cumhuriyetini kurtarmaktır.

Gereksindiğin güç, damarlarındaki soylu kanda vardır.

Hıfzı Veldet Velidedeoğlu'nun Türkçesiyle.