KARAÖZÜ

BURUNÖREN

KALEKÖY

YERLIKUYU

IGDELI

KARPINAR

KIZILPINAR

 

Balıkesir: Çamcı Köyü Güz Etkinlikleri Yapıldı

Balıkesir'in Edremit İlçesi'ne bağlı Çamcı Köyü''nde, Eğitim ve Yardımlaşma Derneği'nin (ÇAYED) bu yıl ilkini düzenlediği 'Çamcı Köyü Güz Etkinlikleri' büyük ilgi gördü

Balıkesir'in Edremit İlçesi'ne bağlı Çamcı Köyü''nde, Eğitim ve Yardımlaşma Derneği'nin (ÇAYED) bu yıl ilkini düzenlediği 'Çamcı Köyü Güz Etkinlikleri' büyük ilgi gördü.

Balıkesir'in Edremit İlçesi'ne bağlı Çamcı Köyü''nde, Eğitim ve Yardımlaşma Derneği'nin (ÇAYED) bu yıl ilkini düzenlediği 'Çamcı Köyü Güz Etkinlikleri' büyük ilgi gördü.

Cumhuriyet Gazetesi Köşe Yazarı Ümit Zileli'nin 'Demokrasi ve Laiklik' konulu söyleşisi ile başlayan etkinlik, ses ve saz sanatçıları Yusuf Benli, Şahin Aydın ve Makbüle Oral'ın katıldığı müzik şöleni ile devam etti. Etkinlikte fotoğraf sanatçısı Selman Tuzlu'nun 50 eserinin yer aldığı fotoğraf sergisi, davetliler tarafından ilgi odağı oldu. 1450 yıllarında Fatih Sultan Mehmet Han tarafından Toroslar'dan Edremit Körfezi'ne getirilen 'Tahtacı Türkmenleri'nin torunları olduklarını ve asırlardır kültürlerine sahip çıkarak bugünlere geldiklerini belirten 350 hane ve bin 200 nüfuslu Çamcı Köyü'nün Yardımlaşma Derneği Başkanı Emekli Astsubay Hüseyin Eroğlu, "Edremit Körfezi'nde 10 Türkmen köyü bulunmakta ve hepsi de asırlardır sahip oldukları Orta Asya'dan bugünlere gelen Türkmen kültürünü devam ettirmektedir. Bölgemizde ve ülkemizde Türkmen kültürünü tanıtmak için bu etkinlikleri ilk kez başlattık. Bu tür etkinlikleri geleneksel hale getirerek her sene devam ettireceğiz" dedi.

Festivale katılan misafirlere çeşitli ikramlarda bulunuldu. Bir gün süreli yapılan Çamcı Köyü Güz Etkinlikleri, gece devam eden müzik şöleni ile son buldu. 13.08.2006

Kaynak: www.haberler.com