BURUNÖREN

IGDELI

KALEKÖY

KARAÖZÜ

KIZILPINAR

SIVRIALAN

YERLIKUYU

 

BURUNÖREN ASIRLARDIR SUYA HASRET

Sedef İnce tatil ve hasret gidermek için geldiği Burunören'de maalesef su derdine düşmüş.

Noel tatilinde Türkiye’de iken edindiğim bilgiye göre ‘’Körvelet’’den gelen su borularının Kızılırmak üzerinden geçen kısmı izolasyonsuz olduğu için geçmiş yıllarda donmuş ve boruların patlaması nedeniyle hem su kesilmiş hemde maddi zarar vermiş. Bu sene durum aynı olunca tedbir olarak su kaynağından kesilmiş.

 

Ben derim ki birlikde bir çağrı yapalım:  ''Burunören’liler, Gelin su borularının Kızılırmak üzerinden geçen kısmının izolasyonu için katkı sunun. Su problemi konusunda komşu ve yakınlarımızı, tatilde de kendimizi rahatlatalım. Ve en önemlisi somut adımlar atalım. ’’                       

                                                                                 Secati Demir, 7 Ocak 2007

 ***********************************************************

 

BURUNÖREN KÖYÜNDE SU SEVİNCİ

Kayseri İli Sarıoğlan İlçesine Bağlı BURUNÖREN Köyünde bu gün su sevinci vardı. İl Özel İdare Ekipleri yapmış olduğumuz haberden sonra köye su sağlayan kaynakların tekrar onarılması ve yapılması işini hızlandırdı. Sabah saatlerinden itibaren çalışan ekipler uzun süredir akmayan köy çeşmelerine saat 16:00 itibarıyla ulaşarak İLK suyu köy meydanında bulunan çeşmeye verdiler. Bilindiği üzere köyde bulunan 4 çeşmeye de yarın sabah itibarıyla su verilecek. Su bitmeyen zenginlik ve medeniyet olduğuna göre burada yaşayan vatandaşlarımızın da bu kış günü suya kavuşmaları ve sevinçleri görülmeye değerdi. Eğer yolunuz BURUNÖREN e düşerse Köy meydanından bir avuç da siz su için. İlk haberde ağlayan ninemiz vardı. O ninemiz yine orada ağlamakta bu sefer ki ağıt başka sevincin göz yaşlarına tanıklık edersiniz. Burunören e uğrarsanız Yaşlı ninemiz in duasında “Allah Vatana Millete Zeval vermesin Allah devletimizden razı olsun” duaları köy meydanında yankılanmakta eğer uğrarsanız Burunörene. Gelelim İl Özel İdare Çalışanlarına; sizlerden de bu memlekete yaptığınız hizmetlerden de Allah Razı Olsun. Ama yapılan çalışmalarda bazı görevlileri töhmet altında bırakmak istemiyorsak işimizi zamanında ve hızlı yapmamız da bizim için önemli olsa gerek. Önce insan felsefemiz olması gerekmekte .

[Necmettin Çuhadaroğlu/Metropol Haber Ajansı]

Kaynak: www.haberci38.com

 

SUSUZ KÖYE SU GELMEDİ AKMAYAN SUYUN ÇİLESİ OLMAZ... 15.02.2007

Sarıoğlan nın Burunören Köyünde hala su sıkıntısı devam etmekte.Köyde 21 hane olmasına ragmen hali hazırda 12 haneye yetecek kadar su oldugu iddiaları üzerine Köye İkinci kez giden Kanal a ekibinin gördüğü manzara maalesef aynı idi..Bakalım köyde belirtildiği gibi su var mı yok mu.? Maalesef üç çeşme var ama su yok.

İl Özel İdarenin belirttiği mezarlık yanında bulunan su açıldığı belirtilen yerde yine su yok maalesef. Eşşek le Su taşıyınları görüntüledik. Kar suyu eritenleri görüntüledik.Vel hasıl kim suçlu kim suç suz görüntülerde ortaya çıktı. Evet bu köyde maalesef İl Özel İdarenin belirttiği gibi halen mevcut 21 hane su ihtiyaçlarını eşeklerle 3 kilometre giderek veyahut ta kar eriterek karşılamaktalar.

Kendileri de yerel medya kuruluşlarında yer alan Burunören Köyünde su sorunu kalmadı içerikli haberlere tepki göstererek her kes burada suyun geldiğini zannetmişler YANLIŞ yazılan haberlere kimsenin inanmaması gerektiğini söyleyen köy halkı Sarıoğlan Kaymakamının bu konu ile ilgilenmediğini köylerine dahi gelmediğini iddia ettiler.

Haklı olan şu ki bu köyde hala su YOK ve eşekle taşıma devam ediyor.(  [Necmettin Çuhadaroğlu/Metropol Haber Ajansı]

Kaynak: www.haberci38.com

 

 

Susuz köye inceleme

Bazı yerel gazetelerde köylülerin susuzluk çilesi çektiği yönündeki haberlere konu olan Sarıoğlan ilçesine bağlı Burunören köyünde böyle bir sıkıntının olmadığı belirtildi. FOTOĞRAFTA BURUNÖREN KÖYÜ MUHTARI HÜSEYİN ŞAHİN GÖRÜLÜYOR

KAYSERi GÜNDEM GAZETESi'nin 14.02.2007 tarihli haberi -aynen-

Susuz köye inceleme

Valilik’ten yapılan açıklamaya göre, bazı gazetelerde yayınlanan ''Köylülerin susuzluk çilesi'' başlıklı haberler üzerine İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği tarafından görevlendirilen ekip, köyde inceleme başlattı.

 

İnceleme sonucunda, köyde 1992 yılında yapılan şebekeli içme suyu tesisinin bulunduğu, kuraklık nedeniyle suda azalma meydana geldiği, ancak halen köyde yaşayan 12 haneye yetecek miktarda su bulunduğu kaydedildi.

 

2007 yatırım programında ve KÖYDES Projesi kapsamında ilave su projesinin planlandığı hatırlatılan açıklamada, Burunören köyüne günlük 17.28 ton su verildiği ve iddia edildiği gibi içme suyu sıkıntısının yaşanmadığı vurgulandı.
Son günlerde don olayı nedeniyle evlere su verilemediği bildirilen açıklamada, şu görüşlere yer verildi:

''Köy ortak çeşmesinden köy halkına su verilmektedir. İddia edildiği gibi kar eritilmesi veya ırmaktan su taşınmasını gerektirecek bir husus bulunmamaktadır. Köy muhtarlığına vekalet eden Aza Mehmet Ekici de, köylerinde 6 aydır su olmadığı şeklindeki haberleri televizyondan izlediklerini tutanakla beyan etmiş, böyle bir durumun olmadığını anlatmıştır.''

_______________________________________________________________

Haberi Gönderen ve aşağıdaki yorum: Süleyman Görgülü

Demek köyümüzde su varmış da biz musluk vanasını ters tarafa çeviriyormuşuz!

_______________________________________________________________

 

 

Köylüm; gerçekten köyü için birşeyler yapacaksa yapsın!

Gültekin Şahin, Burunören 2006

Sayın Burunören'li büyük ve küçüklerimiz;


Köyümüzün suyundan bahsediliyor; lakin hiç kimse demiyorki:

- Yahu Kaleköy’le ortaklaşa kullandığımız suyun Kızılırmak üzerinden geçen kısımda bulunan boruların izalasyonu olmadığından donma tehlikesine karşı tedbir olarak suyun kapatıldığını.

Türkmen sitesi editörü daha önce yazmıştı. Bu izolasyon konusunu derneğin ve herkesin yardımcı olup yaptırılması konusunda günlerce yayınlamasına rağmen neden konuşulmuyor? Neden çare bulunmaya çalışılmıyorda şimdi bu şekilde sözler ediliyor...

Aceba hiç bir köylüm ve özellikle dernekteki bir kaç kişi vicdanlarına sordumu doğru şeyler söylediği ve ne yapmak istedikleri hakkında? Lütfen artık tüm köylüm kendine gelsinde gerçekten köyü için birşeyler yapacaksa yapsın, yapmayacaksa boşu boşuna siteleri meşgul etmesin! Ve özellikle zamanlarını harcamasınlarda yaşadığı hayatlarında kendilerine birşeyler yapmaya çalışsınlar... Lafla peynir gemisi yürümez... Saygı ve sevgilerle (kimseyi kırmak amacıyla değil)...

 
Gültekin Şahin, 14 Şubat 2007

 
************************************************************

 

BURUNÖREN ASIRLARDIR SUYA HASRET

Sedef İnce tatil ve hasret gidermek için geldiği Burunören'de maalesef su derdine düşmüş.

Noel tatilinde Türkiye’de iken edindiğim bilgiye göre ‘’Körvelet’’den gelen su borularının Kızılırmak üzerinden geçen kısmı izolasyonsuz olduğu için geçmiş yıllarda donmuş ve boruların patlaması nedeniyle hem su kesilmiş hemde maddi zarar vermiş. Bu sene durum aynı olunca tedbir olarak su kaynağından kesilmiş.

 

Ben derim ki birlikde bir çağrı yapalım:  ''Burunören’liler, Gelin su borularının Kızılırmak üzerinden geçen kısmının izolasyonu için katkı sunun. Su konusunda komşu ve yakınlarımızı tatilde de kendimizi rahatlatalım. Ve en önemlisi somut adımlar atalım. ’’

 

Konuya ilişkin düşüncelerinizi www.burunoren.com 'ada yazabilirsiniz!

Secati Demir

***********************************************************

 

Köylülerin su çilesi

Fotoğrafda Erol Doğan Burunören'de Eşşekle su taşırken görülüyor.

Kayseri'nin Sarıoğlan İlçesi'ne bağlı 70 haneli Burunören köylüleri, sularının 6 aydır akmaması nedeniyle çile çekiyor. Köylüler su ihtiyaçlarını eşekle Kızılırmak'tan su taşıyarak sağlıyor, bir kısmı ise aylık 300 milyon ödeyerek başka köyden su satın alıyor.

 

Kayseri'ye 70 kilometre mesafedeki Sarıoğlan'a bağlı Burunören köylüleri 6 aydır suları akmadığı için çile çekiyor. Köylüler, su sıkıntılarını yağan karı soba üstünde eriterek ve Kızılırmak'tan su getirerek çözüyor.

Köylülerden Erol Doğan, 100 YTL'ye satın aldığı eşekle Kızılırmak'tan evine su taşıdığını belirterek, "6 aydır suyumuz akmıyor. Yakınımızda bulunan köyden ayda 300 YTL vererek su satın alıyorum. Yetmediği zaman da karı eriterek su ihtiyacımızı karşılıyoruz. Allah'a şükürler olsun ki kar yağdı. Kar da yağmasa ne yapacağımızı bilmiyorduk. Kayseri'ye 70 kilometre mesafede olan köyümüz sus-uzluktan kuruyor. Köyde muhtar da dâhil olmak üzere sorunumuzu anlatabileceğimiz hiçbir yetkili yok. Bütün yetkililerden yardım bekliyoruz" dedi.

Bu arada, Sarıoğlan Kaymakamı Turgay Ünsal ise bu köylerin su sıkıntılarını bildiklerini, KÖYDES Projesi kapsamında bahardan itibaren su sıkıntısını çözeceklerini belirtti.

Kaynak: Erciyes Gazetesi