BURUNÖREN

IGDELI

KALEKÖY

KARAÖZÜ

KIZILPINAR

SIVRIALAN

YERLIKUYU

 

KARAÖZÜ'de BiR ÇAY OCAGI. HER iSiN BiR MUTFAGI VAR! Fotograf: Secati Demir, Karaözü Temmuz 2005. *** Bu vesile ile misafirperver dost sayın ALİ AVCI'ya ? teşekkürler.

HAKAN TAŞTAN'a TEBRİKLER

Dr. Hakan Tastan

Sevgili Hakan Taştan’ın başarısını kutlar,

DOKTOR ünvanı almasından duyduğumuz gurur ve sevinci kamuoyu ile paylaşırız.

Aşiret’den Hakan Tastan gibi sosyal donanımlı ve seviyeli nice BİLİM İNSANI çıkması dileği ile.

 

www.turkmensitesi.com

 

 

MUTLAKA YÖREMİN GÜZEL İNSANLARI OKUMALI…

HACI BEKTAS
iRi OLALIM, DiRi OLALIM, BiR OLALIM

MUTLAKA YÖREMİN GÜZEL İNSANLARI OKUMALI…
Bazi iletileri saygı ile karşılıyorum. Çünkü yöre ile ilgili yapılacak işleri eleştiriyorlar, Ben 1993 yılında Ankara'da göreve başladığımda ilk kez AŞİRET Köylerimizin Ankara’da yaşayanları yaklaşık 450 insanımızı bir eğlenceli yemekte topladım. BURUNVİRAN ‘dan SAMİ KORKMAZ ve ŞEREF UĞUR, KARPINARDAN SOYDAN UĞUR ve bazı hemşerilerimizle birlikte TİCARETLİLER LOKALİNDE ilk TÜRKMEN toplantısını gerçekleştirmiş ve bir dernek kurmak içinde GENÇLİK Parkında bir araya gelmiştik. Belirli bir para topladık.

Daha sonra AYDINLILAR DERNEĞİ’ inde toplantı yaptık. Sonra da devletten bir şeyler alınabilmesi için tüm AŞİRET MUHTARLARINI KIZILAY' da bir büro da topladım. Birleşmelerini ve KOOPERATİF kurmalarını hatta KARAÖZÜ ile anlaşarak güçlü platformlar yaratılmasını önerdim. Ne yazik ki olmadı. O zaman KARPINAR köyü muhtarımız Mehmet amca ve adını hatırlamadığım diğer köylerimizin muhtarları şahittir. O yazın yöre insanlarını ve muhtarlarını YERLİKUYU köyümüzde toplanmak için bir tarih belirlemiştik.

Kayseri Zabita İl Müdürü ve Köy Hizmetleri Müdürü arkadaşımla biz bulunurken yine kimse gelmedi. Amacımız ise Niyazi BAHÇECİOĞLU belediye başkanımızın olanaklarından faydalanarak köylerimizden birine Yaşlılar ve gelen misafirler için KONUK EVİ yaptırmak ayrıca da Koop. kurmaktı ama olmadı.

Bunları neden anlatıyorum. Bazı arkadaşlarımız "Vedat TATAR ne oldu da bu aralar yöre ile ilgili işlere kalkıştı? CHP'den milletvekili mi olacak? Bakınız 1993 yılında benim siyasetle hiç ilgim yokken bu işlere kalkıştım. Şu an ise kaderin cilvesi derler bu konumdayım. Türkiye'de ALEVİ-BEKTAŞİ karargahi gibidir benim makamım. Yalnız bizimkilere değil yöremizde her yere katkım olmuştur. Yani benim beklentim yok. Bu geldiğim konumda da yöre insanımızın hiçbirisinin katkısı yoktur (sayın Hüseyin MERT hariç).

Kalkıp olur olmaz eleştirilerde bulunmak açıkça yanlıştır. Öğretmenliğimi de bilirsiniz. Hiç bir beklentim olmamıştır. Şu an da siyaset düşünmüyorum. Yani bir avuç insan kalmiş yöre de amcamın çocukları ve bazı yöre sever arkadaşlarımızın da dediği gibi köyleri şenlendirmenin yolu da ekonomik kalkınma ile olur. İnsanlarımız yanlış yönlendiriliyor. YALOVA cevizi ile vakit kaybediyor. Atalarımızın diktiği suyu olmayan üzümlerle uğraşıyor.

Bende DİMES-DİREN patronu Orhan ZİYA DİREN beyle ZİRAAT FAK. Prof. Gökhan SÖYLEMEZOĞLU'nu yöreye davet ettim. KARAÖZÜ'lü Fabrikatör Mustafa ÖZDEMİR'de sponsor oldu ilk ve son olmayacak bir ziyaret gerçekleştirdik. Ziyaretlere de devam edeceğiz. Prof.'un raporunu bekliyoruz. Yöremize gitmeden kasabada Reise bilgi verdik “tüm muhtarları haberdar etmesini söyledik” ama olmadı bizde köyleri ziyaret ettik. YERLİKUYU Muhtarımızı dün aradım, toprak tahlili için yöreden toprak numunesi alarak gönderecek, kısaca bir şeyler yapmaya çalışıyoruz.

Ama bazı arkadaşlar benim şahsımla ilgili sahte isimlerle (Bazi arkadaşları tenzih ederim) yalan yanlış şeyler yazıyorlar, yazanlar da köye en az 10 yil uğramamış insanlarımız. Birinizde çıkın deyin ki Yahu Vedat, Şu proje olmaz ya da şöyle yaparsak daha iyi olur. Sen iyi yapamıyorsun ben yapayım ya da şu arkadaş yapsın... Yok. Eleştirmek için eleştirelim. Konuşmuş ve yazmış olmak için yazalım (Bazılarını tenzih ederim) "

Arkadaşlar
kendimize gelelim, beğenmediğiniz-yobaz dediğiniz bazı kesimler senin vergilerini sonuna kadar kullanıyor. Ya sen! Gel devletten hakkını ve yatırımını almanın yollarını arayalım. ALEVİLİK tartışıyoruz. Kimimiz karşı geliyoruz, kimimiz savunuyoruz.

 

HACI BEKTAS

iRi OLALIM, DiRi OLALIM, BiR OLALIM

Bizden ALEVİ OLMAZ. ALEVİ DÜSTURU YOKKİ BİZDE.
-İNCİNSENDE İNCİTME.
-SANA YAPILMASINI İSTEMEDİĞİNİ BAŞKASINA YAPMA.
-YA OLDUĞUN GİBİ GÖRÜN YA DA GÖRÜNDÜĞÜN GİBİ OL.
-BİR OLALIM,İRİ OLALIM DİRİ OLALIM.

İNSANOĞLU,
-AŞINA, İŞİNE,EŞİNE.
-ÖZÜNE, SÖZÜNE, SAZINA,
-ELİNE, BELİNE, DİLİNE , SAHİP OL.

Sayınız işte size 12 İ...., A..., B... (bunları yazamam) Ama BEKTAŞİLER BİLİR.. Bir de anlam kargaşası var;
ELİNE; Yurduna, yörene. bir uzuv değil. BELİNE; Bel, kazma, kürek. DÖL değil (Üretim araçlarına) Toprağa tohumu ilk ALEVİLER saçmıştır.
DİLİNE; Dil, kültürün en önemli ögesidir. uzuv değil. Yabancı dil boyunduruğundan kurtulamayan toplumlar biter. Yani KÜLTÜR çok önemlidir. Efendim Dedikodu etme, Yalan söyleme. Irz düşmanlığı yapma, Hırsızlık yapma. Bu toplum ırz düşmanı, Yalancı, Hırsız bir toplum mu da koca PİR gelip bizlerden bunu isteyecek. Bunların hepsi anlamları ile oynanılmış ve sahte DEDELERLE yanlış aktarılmıştır. Bir düşünün yukarıdaki saydığım insan davranışları bizim toplumumuzda ne kadar var?

 

SARIOĞLAN ADLİYESİNE GİDİN GÖRÜN. EN KALABALIK DAVA ORDUSU HANGİ YÖRELERİN.
"KENDİ KUSURUNDAN BAŞKA GÖRME, GÖNÜL DEMEDİM Mİ?" Sözünü hangimiz uyguluyoruz. Bu konuda yazmamak için yıllardır direndim.ALEVİLİK konusuna girmemek için çok direndim ama olmadı. Bu konuda bildiklerimin binde birini aktarmadım daha. "SEVGİ BİZİM DİNİMİZDİR BAŞKA DİNE İNANMAYIZ" sözünü anımsatırım herkese... ARAP kültürü ile bizlerin hiç bir ilişkisi yoktur. Bizler ANADOLU'nun yerli TÜRKÜ SÖYLEYEN, TÜRKMENLERİYİZ. "DİNİNİZİN KIYMETİNİ BİLİNİZ" sözü tesadüfen söylenmemiştir.

 

ASIK VEYSEL

 

TÜRKÜLERİ KAVAL DİNLER GİBİ DİNLEMEYELİM. USTA MALI TÜRKÜLER. PİR SULTAN. DEDEMOĞLU, vb. TÜRKÜLERE BAKTIĞIMIZ ZAMAN HERŞEY VAR. ANADOLU TANRI TOPRAKLARIDIR. SEN, SENİ ANADOLU'DA ARA. YEMEN'DE KUDÜS'TE NE İŞİN VAR. SİVAS'TA, ÇORUM'DA KANİŞ ve KARUM'DA ARA. LÜTFEN SAYGILI TARTIŞ. SALDIRGAN OLMA. BİR İŞ YAPIYORSAN YAP. YAPMIYORSAN YAPANLA UĞRAŞMA.

 

ŞAHRUH KÖPRÜSÜ YIKILACAK. ÜÇ BAKANA SORU ÖNERGESİ VERİLDİ. KİMSENİN RUHU DUYMUYOR. YEREL GAZETELERDE HABERLERİ ÇIKTI. YÖRE YÖNETİCİLERİNDEN ÇIT YOK. SANAL ALEM DE, DERGİLERDE YAYIMLANDI. AYMAZLIK DEVAM EDİYOR. PES DOĞRUSU. 10 TONUN ÜSTÜ YÜK VE TAŞIYICI GEÇEMEZ. EMİR VAR. UYGULAYAN YOK. KISKANÇLIK, SAHTE İSİMLERLE SAHTEKARLIK ÇOK.

“BU SAHTEKARLAR AYNI DAVRANIŞLARLA SADIK BABA’YA YÖREYİ TERK ETMEK ZORUNDA BIRAKTILAR. O ULU ŞAHSİYET MALATYA’DAN 2 YILDA BİR GELİP KASABANIN KARŞISI ÇAKIRLI DAN KÖYÜ SEYREDİP KİMSEYE DE GÖRÜNMEDEN GERİ DÖNDÜ. YILLARCA BUNU ÖLENE KADAR YAPTI. AMA BU ZİHNİYETİN YÖREYE NELER KAYBETTİRDİĞİNİ BİLMEK İSTERSENİZ.
SADIK BABA’NIN YATTIĞI YERİ BİR ZİYARET EDİNİZ. MİLYONLAR ZİYARET EDİYOR. YAZIK, YAZIK… KİŞİSEL HIRSLARINIZLA YÖREYE ZARAR VERME HAKKINI SİZE KİM VERİYOR.
Saygilar.
Öğretmen Vedat TATAR Mv.Dnş,

Sayin admin, LÜTFEN SAHTE İSİMLERE BU SİTEYİ KULLANDIRMA.
HOŞÇA VE DOSTÇA KALINIZ.

============================================