BURUNÖREN

IGDELI

KALEKÖY

KARAÖZÜ

KIZILPINAR

SIVRIALAN

YERLIKUYU

 

ELDE PARA BİZDE YARA BULUNUR -GEZİ - İNCELEME

YÖREMIZIN GÜZEL INSANLARI

(*1) YÖREMİZİN GÜZEL İNSANLARI
Yöremizle ilgili kalkınma projeleri üretmek ve de bu projelere destek bulmak amacı ile Sevgili ağabeyim Makine mühendisi Mustafa ÖZDEMİR ile bazı girişimlerimiz sonuç verdi. Daha önceden de duyurduğumuz gibi DİMES-DİREN grubu patronu , CHP Tokat Milletvekili Meyvecilik – Şarapçılık ve de hayvancılık üzerine eğitim almış, bu branşlarda da dünya ölçeğinde başarıları olan Kimya Mühendisi ağabeyimiz ve Ziraat Fakültesi Prof. Dr. Gökhan SÖYLEMEZOĞLU hocamızla 16 Aralık Cuma günü yöremize bir ziyaret gerçekleştirdik.
KARAÖZÜ Belediye başkanımız ve Encümen Üyelerimiz, CHP Belde Başkanımız Hasan ŞİMŞEK ve Şener TATAR arkadaşımız, yeni kurulan Tarımsal Kalkınma Kooperatifimizin başkanı sayın Tahsin GENÇ ve Tarım Kredi KOOP. Müdürümüz Halil beyin de yakın ilgileri takdire şayandır.

(*2) Belediye Başkanımızın makamında hazırlanan kahvaltı sofrasını yöre meyve- sebzelerimizin süslemesi konuklarımızı sevindirdi. Kahvaltıdan sonra Belediye başkanımızın isteği ile CHP Belde başkanlığını birlikte ziyaret ettik. Daha sonra hemen KALE PARKA çıktık, Konuklarımız yol boyunca bozkır seyrettikten sonra yeşil beldemizi takdir ettiler ve bu bağ-bahçe yetiştiricileri olarak KÖY ENSTİTÜSÜ mezunlarımızı ve de edebiyete intikal etmiş insanlarımızı sitayişle andıklarını dile getirdiler.
Sonra YERLİKUYU ve İĞDELİ Köyümüzü ziyaret ettik, incelemelerde bulunduk, İĞDELI’de bir küçük kahve toplantısı yapıldı. Ziyaretimizin sebepleri anlatıldı. Bazı sorunları Muhtarımız milletvekilimize aktardı, hoşça ve dostça ayrıldık. Yöremizin TENELİ ve HORLAK bağları gezildi.

(*3) Sayın hocamızın tespitleri arasında incelenen bağlarımızın bakımsızlığı ve düzensizliği kendisini üzdüğünü, bu yörelerin kıymetinin bilinmediğini, yöremizle ilgili olarak GEMEREK Meteorolojiden son 30 yılın iklim sonuçlarını alacağını, toprak tahlilleri için bize tekrar geleceğini, bu yöre ile ilgili vişne, Kaman cevizi, Muşmula, özellikle de üzüm ve gilaboru üretimini önerdi. Kısa sürede bu gezi ile ilgili araştırmalarını rapor halinde bize sunacağını, Gilaboru bitkisi meyvelerinden örnek alarak gıda incelemesini yaptıracağını, tekrar buluşup yörede ne yetiştirilebileceklerimiz konusunda yardımcı olacağını söyledi.Bu inceleme sırasında da bol bol fotoğraf çekti. Büyük Pınar mevkiimizde bizi izleyen tilkiyi gören konuklarımız; bu bölgede sağlıklı canlı ve doğal hayat olduğunun kanıtıdır diye söz ettiler.

 

Dr. Muharrem Toprak, Milletvekili

 

(*4) Sayın milletvekilimiz ise; yöre memur beldesi olması nedeniyle tarım ilgi olmaktan çıkmıştır, yörenizin her türlü tarıma uygun olduğu bir gerçek ancak, bu tarımın bilinçli yapılması, pazarı olan ürünlerin yetiştirilmesi çok önemlidir. DİMES-DİREN gurubu olarak Çağdaş, Laik,Sosyal hukuk devletimizin savunucuları ATATÜRK ilke ve devrimlerinin ışığını kendisine şiar edinmiş bu güzel yörenin insanlarının yetiştirdiği her ürünün pazarlaması benim sorumluluğumdadır. Bu sözü sizlere açıkca veriyorum. Üreten insanların gücü yükselirse düşüncelerinin yayılması ve ülkemizin korunması daha da kolaylaşır.

Belediye başkanınızı dinledim son derece çalışkan ve dürüst bir insan. AKP’li biri değil, maalesef bu seçimde bizim yöremizde de böyle yanlış secimler yaşadık, bu da yaşanacakmış ancak devam edeceğini bu yanlışı sürdüreceğimizi düşünmüyorum, ilk seçimde bu hükümetten kurtulmanın çarelerini birlikte bulacağız. Yörenizin meyve ve sebze üretiminin tamamını kayısınızı aldığımız gibi almaya devam edeceğiz. Geliniz Ipek böcekçiliği ve hayvancılığı ayağa kaldıralım.

 

(*5) Tohum Pınarı’nın başında dut ağacı gördüm o halde bodur dut ağaçları fidanlarını alıp ipek böcekçiliğimizi geliştirir devlet eline bakan dar gelirli memur olmaktan ve kahve köşelerinde pineklemekten kurtuluruz. PÜRKAYA dediğiniz mevkide iki taş ustası getirirsiniz gençlerden iki kişi de yanına katarsınız bir hafta da bu işi öğrenir muazzam ve doğal bir soğuk hava deposu sahibi olursunuz. Çıkardığınız taşları da ev yapımında kullanabilirsiniz. Sulu alanlarınızı yonca, gönenge-mısır sılacı yetiştirmede değerlendirmek gerekir.

En kısa sürede KAYSERİ Temsilciliğimize talimat vererek ürünlerimizin sizlere ulaşmasını ve de satılacak ürünlerinizin (Süt) alınmasını da sağlayacağım. Yöreniz özellikle yamaç bağcılığı için çok uygun görünüyor. Bu konuda sayın SÖYLEMEZOĞLU’nun raporundan sonra yönlendirmesi ile katkılarımı da eksik etmeyeceğim. Muhtar arkadaşlarımızın” bizler bürokrasiyi aşamıyoruz,bizimle ilgilenmiyorlar” sözlerini de değerlendiren milletvekilimiz, biz sizlerin isteklerini bekliyoruz, her konuda yardıma hazırız, yeter ki haberimiz olsun, dedi. Alevi olduğumuz için dışlanıyoruz sözlerine ise Aşık VEYSEL’in “Nedir ALEVI-Sunnilik, Menfaattir varvarası, Bizi yakar bizim ataş”diyen bu şiiri ile konuşmasını tamamlayan sayın Orhan Ziya DİREN yöre insanlarımızla kaynaşarak hoşça ve dostça ayrıldık.

(*6) Bu gezi kısa ve tanıtım amaçlı idi. Çok önemli bir adım atıldığına inanıyoruz. Sayın İsmail TAŞYÜREK ağabeyimizin bu yaşta gayretlerine teşekkür etmek gerekir. Belediyemizde her türlü hizmeti yerine getiren belediye personelimizin gayreti, encümen üyelerimizin sıcak davranışları ve Tokat ziyaretine giden genç çiftçilerimizin samimi duruşları bizi ve konuklarımızı çok sevindirdi. Kasabamızda, kahvecisinden restorancısına gezimizde konuklarımızı bilgilendiren Vicdan DALAK’a yoğun ilgiyi esirgemeyen halkımıza teşekkür ederiz. Tohum Pınarı başında Meliha Ablamın Ha HaHa IIVVVV kahkahası ile sohbeti konuklarımızı hem şaşırttı hem sevindirdi. Bu geziyi finanse eden ÖZDEMIR ANTEN SANAYİİ kurucusu Sayın Mustafa ÖZDEMİR’e tüm yöre halkı olarak teşekkür etmeliyiz. Iyi ki varsınız, yöresini seven bir insan olarak katkılarınızın devam edeceğini bizlere her fırsatta belirtmiştir, ben şahsım adına kendisine teşekkür ederim.

(*7) NE YAPILMALI
1- Prof.Dr. Gökhan SÖYLEMEZOĞLU’nun raporu beklenmeli.

2- Yöremizde bulunan Tarım ve Kalkınma Kooperatiflerini etkin hale getirmek için üye olmalı ve ayrı ayrı kuruluşlar ise birleştirmeli.

3- ŞAHRUH KÖPRÜSÜ’nün korunması için yöre belediye başkanları, muhtarlıklar ve sivil toplum kuruluşları ile birlikte Kayseri Milletvekilleri acilen ziyaret edilmeli, yenisinin yapılması için ödenek bütçeye kondurtmalı (Daha önce bu çağrıyı yapmıştım).

4- Yöre arazilerinin satışını engellemeli ve yerli alıcılar için fon oluşturulup Kooperatif öncülüğünde bireysel ve topluca alım gerçekleştirilmeli.

5- Tüm sosyal ve Kültür dernek ve yayım organlarımızın temsilcileri ile bu tür çalışmaların değerlendirilmesi için yörede ve merkezi olması açısından Ankara’da bir Tarım Kurultayı düzenlenmeli.

6- AB fonlarından hibe yardım alabilmek için derneklerimizin Federasyon ve Konfederasyona gitmesinin yolları aranmalı.(AB Fonları Federasyon ve Konfederasyon olmayan derneklere hibe yapmıyor).

7- Ziraat mühendisi sayın Nevzat ERDOĞAN ve İŞ-KUR Şube müdürü sayın Ahmet Ersun GENÇ’ e hibe yardımları konusunda büyük iş düşmektedir. Tarım kurultayını da öneren sayın Nevzat ERDOĞAN arkadaşımızdır.

8- Dimes-Diren gurubu patronuna ve sayın profesörümüze katkılarından dolayı Belediye başkanımız ve tüm yöre dernek temsilcilerimiz her türlü iletişim araçlarını kullanarak teşekkür etmeli hatta Ankara yemeğimizde davet edilip plaket verilmeli, ilişkileri sıcak tutmalı.

9
- KURUGÖL hazineden belediyemiz adına tahsis edilmeli, balıkçılığımız tekrar canlandırılmalı.

10-Şimdiden toprak tahlili ve de örnek bağ için şahıs bazında adresler belirlenmeli.

11-Hemen ŞAHRUH GİLABORU ŞENLİĞİ adı altında yöremizde festival düzenleyerek GILABORU adını başka yörelere kaptırmamalı.Bilirsiniz ki,birinci etkinliği kim yaparsa isim adı onun olur.

12
-İlçe Tarım Müdürlüklerinin ve il Özel idarelerinin kredilerinden faydalanarak süt ve et hayvancılığı üretimini canlandıralım.

Bu öneri ve açıklamalarla duyarlı insanlarımızı üretime, birlikteliğe çağırıyoruz. Sayın Mustafa ÖZDEMİR ve Milletvekilimizin de dediği gibi 10 sene sonra emekli maaşları da kesilecek, o zaman yöremiz zorluklar yaşayacak ve istenmedik dilenci ve kapkaççılar töreyecek, hırsızlık başlayacak. Geliniz bugünden elimizi taşın altına koyalım, yöremizi cazibe merkezi haline getirelim.Bürokratik engellemeler konusunda ben Milletvekillerimiz aracılığı ile üstüme düşen görevleri yerine getirmeye hazırım.

Site Yöneticilerinden özür dilerim biraz uzun oldu;” ELDE PARA BİZDE YARA BULUNUR”.

Sevgi ve saygılarımla.
Öğretmen Vedat TATAR
Mv.Danışmanı
==========================================