BURUNÖREN

IGDELI

KALEKÖY

KARAÖZÜ

KIZILPINAR

SIVRIALAN

YERLIKUYU

 

KARAÖZÜ VE ÇEVRE KÖYLERİ İLE KUSSARAY KÖYÜ, GÖKCAM KÖYÜ DERNEKLERİ 29 EKiM de ATA'NIN HUZURUNDA

 

"Bugün bütün Dünyanın ulusları, yalnız bir egemenlik tanırlar; Ulusal Egemenlik."

M. Kemal ATATÜRK


Laik, demokratik Türkiye Cumhuriyeti ve üniter devlet yapısı kimliğine, cumhuriyet rejiminin kazanımlarına sahip çıkmak için bu ülkeyi ve içinde yaşadığımız muhteşem coğrafyayı bize armağan eden, ulusal kurtuluş savaşımızın ve Türkiye Cumhuriyetinin mimarı büyük Önder Mustafa Kemal ATATÜRK\'e şükranlarımızı sunmak için 29 EKİM 2009 tarihinde saat 9.45 de Anıtkabir Tandoğan girişinde buluşuyoruz.


Saat 10.00 da hareket ederek duyarlı dostlarımız ve tüm hemşerilerimizle birlikte Atatürk\'ün manevi huzurunda olacağız.


Saygılarımızla.

Esma AŞKIN
Karaözü Kültür Derneği Başkanı
Sedat ILIMAN
Ankara KUŞSARAY Köyü Dernek Başkanı
Levent VURAL
Ankara GÖKÇAM Köyü Dernek Başkanı

-o-

 

 

 

Mersin Karaözü Kültür ve Dayanışma Derneği

Biz Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Çocukları olarak Vatanımızı ve Bayrağımızı Canımızdan cok sevdik. Vatan için şehitler verdik, kimilerimiz canlarıyla, kimilerimiz fikir ve kalemleriyle savunduk Ülkemizi.

 

Tüm bildiklerimizle ve bize Öğretilenlerle Türkiye Cumhuriyeti'ne sahip olmanın gerektiğini bir kez daha vurgulamak için Ulusal Bayramımızı gönülden kutlamalıyız. Bütün Ulusumuzun Cumhuriyet Bayramı’nı kutlarken Cumhuriyet Devrimlerine sadık kalacağımıza, Büyük Önder'imizin bize verdiği görevi gurur ve azimle yerine getireceğimize söz verir;

 

Karaözü ve Çevre Köylülerimizle 29 Ekim 2009 Tarihinde saat:09.00’da Derneğimiz önünde toplanarak Mersin Cumhuriyet Meydanında saat:09.30’da yapılacak törene katılacağımızı bildirir, Saygıdeğer Yöremiz İnsanları ve Tüm Dostlarımızı bekleriz.

Adres:

Kuvayi Milliye Cad.
Yeni Karamürsel Mağaza karşısı
Güleç işh.Kat:2/2 Akdeniz/Mersin

Tel :0 324 2372794
Gsm :0 542 4769889

Mersin Karaözü Kültür ve Dayanışma Derneği Adına
Suzan YÜCEL

-o-

 

 

 

Çepni ve Çevresi Yardımlaşma Derneği Wuppertal Gegenseitige Hilfe Verein e.V. 29 Ekim Cumhuriyet Bayrami Kutlamasi

29 Ekim Cumhuriyet Bayrami KutlamasiCumhuriyetimiz öyle zannolunduğu gibi zayıf değildir. Cumhuriyet bedava da kazanılmış değildir. Bunu elde etmek için kan döktük. Her tarafta kırmızı kanımızı akıttık. İcabında müesseselerimizi müdafaa için lâzım olanı yapmağa hazırız.

1923 M.K. ATATÜRK Cumhuriyet Bayramimizi

Wuppertalde bulunan Cepni ve Cevresi yardimlasma derneginde; 1.11.2008 Tarihinde Saat : 14.00 Kutluyoruz...

Bütün dostlarimizi böyle anlamli bir günde yanimizda görmekten mutluluk duyacagiz... Brunnenstr. 8 42105 Wuppertal

Çepni ve Çevresi Yardımlaşma Derneği Wuppertal

Gegenseitige Hilfe Verein e.V.

-o-

 

 

 

MERSİN’DE ŞAHRUH SEVDALILARI 2.YAHNİLİ PİLAV ŞENLİĞİNDE DOYASIYA KÜLTÜRÜMÜZÜ YAŞADI.

Gönderen: Suzan Yücel

Mersin Karaözü Kültür ve Dayanışma Derneği olarak 15 mart 2009 pazar günü Kuyuluk orman içi piknik alanında gerçekleştirdiğimiz GELENEKSEL YAHNİLİ PİLAV GÜNÜMÜZE İstanbul, Ankara, Kayseri, Mersin, Karaözü ve Çevre Köylerimizden katılarak bizleri yalnız bırakmayan Tüm Dostlarımıza binlerce teşekkür ederiz.

 

Kır Yemeğimizde yahnili pilavımızın pişirim ve servisinde,  gelen misafirlerimizin karşılanmasında emek veren Kültürümüzü Yaşatan EMEKTARLARIMIZA YÜREĞİ güzel insanlarımıza minnettarız.

 

Mersin Derneği olarak ilkemiz her zaman Dostluk Birlik ve Beraberlikti, kuruluşumuzdan beri asla taviz vermedi.

Hedefimiz Yöremizde yapılacak tüm hizmetlerde aynı çatı altında toplanıp Federasyon olabilmektir.

 

 Mersin Derneğimiz TOPLUMSAL BARIŞIN ve KAYNAŞMANIN  Sağlanmasında nasıl hizmet verdiğini Sizlerin takdirine bırakıyoruz. 

 

29 Mart 2009 Yerel Seçimlere katılacak Adaylarımıza ve Ekiplerimize başarılar diler,

KAZANAN YÖREMİZ OLSUN Sloganımızla,

Saygılar Sunarız.

 

Mersin Karaözü Kültür ve Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu

 

 

 

AY YILDIZLI BAYRAK, ATATÜRK, ŞAHRUHUN KARAÖZÜLÜ VE ÇEVRE KÖYLÜLERİ YAHNİLİ BULGURLA MERSİNDE BULUŞTULAR

YAHNİLİ BULGUR
Vedat TATAR

KARAÖZÜ; Maarifözü olmanın onurunu üzerinde taşımak için Ay yıldızlı bayrağından ve  Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu ATATÜRK ilke ve devrimlerinden vazgeçmeyerek kanıtlamış ve kanıtlamaya da devam etmektedir.15 Mart 2009 Pazar günü yapılan yemekli kır toplantısında Mersin’de yaşayan yörem insanları beni mutlu eden olağanüstü bir hediye ile onurlandırdılar.

 Bu bir tablo idi…

 

Sol tarafında Ay yıldızlı bayrak, sağ tarafında Samsun’la simgeleşen ancak daha büyüğü ve heybetlisi KARAÖZÜ’mün meydanında olan ATATÜRK’ün şahlanan at üzerindeki yontusunun olduğu resim, KARAÖZÜ ve ÇEVRE KÖYLERİMİZİN simgesi olan ŞAHRUH köprümüzün de olduğu sertifikanın  altında imzası olan Yönetim Kurulu adına Suzan kardeşim…Ne güzel bir iş başardınız. Yöremiz her zaman ilkleri başarmış ve yaşanır kılmıştır. Öğretmenliğim sırasında öğrencilerime hep şunu söylerdim.Bir gün sizleri; eşini- aşını- işini bulmuş görürsem, hele hele makamlarınızda yükseldiğinize de tanıklık edersem, işte o zaman size verdiğim emeklerim boşa gitmemiş olurken yöremize faydalı olacak bir genç yetiştirmenin de mutluluğunu yaşamış olacağım, derdim…Bu mutluluğu bana “ Yöreye yaptığı hizmetlerden dolayı abim Vedat TATAR’a bu tabloyu öğrencisi Sinan ŞİMŞEK tarafından verilmesi için sahneye gelmemizi isteyen  davet yaşattı. Elbetteki bu hediyenin verilmesi önemliydi ve bir başka önemi de öğrencim Sinan Şimşek; Öğretmenim “ben yöre insanı olarak KARAÖZÜ ve ÇEVRE KÖYLERİNE hizmet edenleri takdir ediyor, büyüklerimden aldığım bu düsturla yaşayacağım” diyordu. Bu davranışı ile de rahmetli Cadir ve Bekir  dedemizin yöre sever tavırlarını gözümün önüne getiriyordu…

Sanıyorum diğer hediye alan ve veren arkadaşlarımda bu duygular içindeydiler…

 

Mersin’de bir güzellik daha yaşanmış, ATA geleneğimizden biri daha günlük yaşamımıza taşınmıştı… Bu gelenek; “ yahnili bulgur pilavı hazırlanarak konuklara-tüm katılımcılara ikram edilmesiydi…Yöremizin milli yemeği ikram edilmeye hazırlandığında, yemeği hazırlayan Keyfeni, kara kazanların üzerini bir tepsi ile kapatır ve konuklardan ileri gelenlere sorar; Hangisi yahni, hangisi bulgur pilavı? Tabi kazanlar boy ve hacim olarak eşitse bilmek zor. Bilende bilemeyende sonunda bahşiş adı altında gücünün elverdiği ölçüde maddi katkısını sunar. Yüreği yöre sevgisi ile dolu ZEHRA (MERT) GÖK ve Dudu GÖK  teyzelerimiz Keyfeni olarak bize ve konuklarımıza yahnili bulgur aşımızın tadını anımsatan bir güzellik yaşattı. Bizlerden ve belediye başkan adaylarından almış olduğu bahşişi de derneğimize bağışladı. Ellerinden öpüyor sağlıklar diliyorum.

 

Diğer bir güzellik ise Rubil ve Halil kardeşlerimin bir sandık ile maddi katkı toplayarak İMECE geleneğimizi anımsatmaları idi. Tüm katılımcılar bu kır yemeğine katkıda bulundular, “keselerine bereket”… Mersin, KARAÖZÜ  ve ÇEVRE KÖYLERİ Dernek yöneticilerinin yemek dağıtım ve organizesindeki yardım severlilikleri ve eniştem Aydın YÜCEL kardeşimin çabaları, Vedat AVCI , Ünal DEMİRCİ ve Ercan-Şinasi GENÇ kardeşler için ne kadar teşekkür etsem azdır. Çevre köylerimizden katılımcıların tümünü bu birlikteliğe katkı verdikleri için teşekkür ediyor, hepsini öğretmen Remzi UÇURUM ağabeyimin şahsında selamlıyorum.

 

Yöre belediye başkan adaylarımız dernek yönetimince el ele birlikte sahneye alınarak katkılarından dolayı belgeleri verildi hem de bir kısa konuşma yapmaları sağlandı.

 

 

 

Sayın Şener TATAR; Bu etkinliğin önemini belirterek yönetime teşekkür etti ve “Yıllardan beri örgütlülüğü savunduğunu, örgütsüz toplumların başarılı olamayacağını ve de örgütlülüğü savunduğumuzdan dolayı önceki yıllarda kulağımızdan tutulup içeri atılıyorduk, dedikten sonra da Oylarınıza ipotek koymayın özgür iradenizle kasabamıza hizmet edecek kişiye verin” dedi.

 

Dr. Basri ÖZDEMİR ise; Bu güzel etkinlikten dolayı Yönetim Kurulu Üyelerine, emeği geçen tüm hemşerilerime teşekkür ediyorum, dernek etkinliği olması nedeniyle de siyasete girmemek gerekir, Hepinize iyi eğlenceler diler sevgi ve saygılar sunarım, dedi .

 

Mersin Büyükşehir belediye başkan adayı sayın Adil AKTAY (DSP) Yahnili bulgur pilavımızdan konukları ile tadarak keyfenimizin  bahşişini de verdi. Daha sonrada kısa bir konuşma ile iyi eğlenceler diledi. İlçe belediye başkan adayları; sayın Nuri HOCAOĞLU (MHP), Şerife Arıcı YILDIZ (DSP) ve Adnan TAFTAF (DSP) başta olmak üzere adaylar seçim otobüsleri ile kır yemeği alanımıza geldiler. Siyasi partilerin yöremizin kır toplantısına katılmakla yöremize önem verir duruma gelmeleri tüm katılımcıları sevindirdi.Yöremizi Mersin ilinde öne çıkaran ve değer verilir konuma getiren Yönetim Kurulu Üyelerini kutlamak ve  bu Yönetim Kurulu Üyelerine gereken desteği vermek yöremize olan bir hizmettir diye düşünüyorum.

 

Güney ilimiz Mersin-Adana ve ilçe olan TARSUS denilince benim aklıma hep yörem insanlarının amelelik yaparak bizleri bu konumlara getiren kış aylarında ki hüzünlü yaşam öyküleri gelir. Hep hüzünlenirim. O ,”ışıklar içinde uyumalarını istediğim büyüklerimi” her gidişimde anar, yad ederim. Sevgili Hakan TAŞTAN, Caner ÖZTÜRK, Yusuf ÖZDEMİR kardeşlerim ve Enver KILIÇ ağabeyimle  yaptığımız seyahatimizde arabanın içinde bu hüzünlü öyküyü anımsadık ve dedik ki; Atalarımızın tarlalarda sarı sıcağın altında ırgatlık yaptıkları bu yörede bizler kır gezisi yapmaya gidiyoruz, O’nlar bu bedeli bedenleri ile çalışarak ödediler ve bizlere bu olanağı sağladılar. KARAÖZÜ ve ÇEVRE KÖYLÜLERİ nereden nereye geldi…Hepsi ışıklar içinde uyusunlar, O’nların evlatları olarak yöremizi; geçmişi temiz,becerikli,dürüst insanların, çalmadan-çırpmadan yörenin insanlarını ayırt etmeden yönetecek, barıştan-dostluktan yana tavır koyacak insanlara yönettirmek, kısaca “ KARAÖZÜ’yü temsil edecek, KARAÖZÜ’nün MAARİFÖZÜ düsturuna uyacak ve YÖREMİZ KÖYLERİNİ de kucaklayacak ve de Aşık Veysel’in şiirlerine konu olmuş Çağdaş-Laik, ATATÜRK devrimlerinden ödün vermeyen KARAÖZÜ’ye her davranışıyla yakışacak bir belediye başkanı seçmek görevimizdir, diye düşünüyor, tüm adaylarımıza da başarılar diliyorum.

 

            KARAÖZÜ ve ÇEVRE KÖYLERİNİN sorunlarını TBMM’de gündeme getiren DSP İstanbul milletvekili sayın Hüseyin MERT, 22. Dönem CHP İzmir milletvekili sayın Dr. Muharrem TOPRAK, KARAÖZÜ’yü kardeş belediye ilan eden ŞİŞLİ belediye başkanı sayın  Mustafa SARIGÜL’e ve BALÇOVA belediye başkanı sayın M.Ali ÇALKAYA  beyefendilere de vefa borcumuz olduğunu düşünüyor saygılar sunuyorum.

 

Davullu-zurnalı, Yahnili bulgur pilavının olduğu bu güzel etkinliğe ve yöre gereksinimlerine duyarlı davranan maddi katkılarını esirgemeyen Sayın Mansur AVCI, Ali KARADELİ, Mustafa ÖZDEMİR, Turan IŞIK, Emin DEMİREL, Bekir TAŞYÜREK, Alican TALAK, Dr. Hakan TAŞTAN, Faris KILIÇ, Caner ÖZTÜRK, İsmail KILIÇÖZGÜRLER, Mustafa BAĞCI ve ismini hatırlayamadığım “KARAÖZÜ’yü yüceltmek” isteyen tüm dostlara saygı ve sevgilerimi sunar, DOSTÇA-HOŞÇA nice yıllar dilerim.         

          
Eğitimci Vedat TATAR

Milletvekili Danışmanı

16 Mart 2009

-o-

 

TEŞEKKÜR

MERSİN KARAÖZÜ KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ Yahnili Pilav Günü

GÜLYÜZLÜ CAN DOSTLAR

Mersin ve çevresinde yaşayan tüm hemşerilerimizin birlik, beraberlik ve dostluk içinde kaynaşmalarını sağlamak, aynı çatı altında toplayabilmek amacı ile MERSİN KARAÖZÜ KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİMİZ’i 8 Mart 2008 tarihinde coşku ve heyecanla Mersin’imize kazandırdık.

 

Her yıl geleneksel hale gelen “Yahnili Pilav Şenliğimizi” 16 Mart 2008 tarihinde Kuyuluk piknik alanında davul zurna eşliğinde siz hemşerilerimizin ve KARAÖZÜ-ÇEVRE KÖYLERİ dostlarımızın katılımları ve destekleriyle yaptık. Kuruluş Çalışmalarımızda aşağıda isimlerini saydığımız Saygıdeğer dostlarımıza minnetle teşekkür ederiz.

 

Belediye başkanımız ÇAKIR GENÇ, Mustafa ÖZDEMİR, Vedat TATAR, Yıldırım AVCI, Şener TATAR, Teoman AVCI, Fikret ASLAN, Sezai ARGÜDER, Yurdabey AVCI, Bayhan SEVEN, Selahattin POYRAZ, Abdurrahman DOĞAN, Şakir ÖGE, B. Tufan KESKİN, Adem TOPÇU (DSP Parti meclisi üyesi).

 

Derneğimizin açılışında çelenk ve çiçek gönderen Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Macit ÖZCAN, Yenişehir Belediye Başkanımız  Sayın  İbrahim GENÇ, Toroslar Belediye   Başkanımız Sayın Hamit TUNA, Mersin CHP İl ve İlçe teşkilatı, Mersin DSP İl ve İlçe teşkilatına, Mersin DSP  Kadın Kollarına, Kayseri DSP İl Örgütüne , Doktor Sabri KIRICI, Çiğdem Çiçekçilik, Kurt Reklam, Şahin Ofset’e de teşekkür ederiz.

 

Telgraf çekerek bizleri yalnız bırakmayan ve piknik alanına kadar gelip bizi selamlayan DSP Genel Başkanı Sayın Zeki SEZER’e, DSP Milletvekili Sayın Hüseyin MERT’e, tüm DSP milletvekillerine ve SUN TV Yönetimi’ne şükranlarımızı sunarız.

 

Ayrıca bizlere maddi ve manevi desteklerini esirgemeyen Tüm Dost ve hemşerilerimize, Derneğimizin Kuruluş aşamasında Duyurularımızı yayınlayan internet sitelerimizin Değerli Yöneticilerine  MERSİN KARAÖZÜ KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ YÖNETİM KURULU Başkanı ve Üyeleri olarak en içten  Teşekkürlerimizle Saygılarımızı Sunarız.

 

KARAÖZÜ KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ

YÖNETİM KURULU

-o-

 

 

ANKARA'DA PİLAV GÜNÜMÜZDE BULUŞTUK. MUTLUYUZ

ANKARA
MERSİN KARAÖZÜ KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ 2008 Yahnili Pilav Günü'nden bir görüntü

KARAÖZÜLÜ MAARİFÖZÜLÜLER,

Aşık Veysel Kültür Derneği Lokalinde geleneklerini bir kez daha yaşattılar. Saat 13:00 de salonu dolduran  KARAÖZÜLÜLER, geleneksel yahnili bulgur pilavını ayranla birlikte, bir tabaktan yemenin anımsattığı mutlulukla eski düğünlerini-toplu yemeklerini de yad ettiler.

Ankara KARAÖZÜ Kültür Derneğinin içinde bulunduğu durumu öz biçimde   konuklarımıza hoş geldiniz konuşması ile açıkladıktan sonra, uzun yıllar derneğimizin başkanlıgını yapan sayın Mustafa BAĞCI\'da yöremizin sorunlarını anlatan kısa bir konuşma yaptı.

Ankara  KUŞSARAY Köyü Dernek Başkanı Sedat Ilıman, GÖKÇAM Köyü Dernek temsilcileri Ayten SAÇIK ve İsmet KURTUL, Pir Sultan ABDAL 2 Temmuz Vakfı Genel Başkanı Murtaza DEMİR, Can Anadolu Egitim Gönüllüleri Dernek Baskanı Yrd.Doç.Dr.Ali YILDIRIM , Beldemiz Belediye Başkan adayı Dr. Basri ÖZDEMİR\'inde katıldığı etkinliğimiz, öğretmen büyüğümüz  Fevzi ÇOBAN’ın  ve Pirayet KOÇ\'un şiirleri ile daha neşelendi.   

Birbirlerini görmeyen- hal hatır sormak için buluşamayan hemşehrilerimiz bol bol sohbet ettiler ve müzik eşliğinde eğlendiler. ŞAHRUH Dergimizin 65. sayısını da alan köylülerimiz neşeli bir hafta sonu geçirmenin mutluluğu ile vedalaşarak yeni bir etkinlikte buluşmak üzere ayrıldılar.

Bu güzel etkinliğimize katılarak bizi onurlandıran tüm konuklarımıza ve etkinligimizi bize saglayan Aşık Veysel Kültür Derneği Yöneticilerine çok teşekkür ediyoruz. 

28 Şubat 2009 Cumartesi


Esma Aşkın
(Temel)
Ankara Karaözü Kültür Dernegi Başkanı

 

 

 

MERSİN KARAÖZÜ KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ Yahnili Pilav Günü

KARAÖZÜ FOTOĞRAFLARI - MERSİN