BURUNÖREN

IGDELI

KALEKÖY

KARAÖZÜ

KIZILPINAR

SIVRIALAN

YERLIKUYU

 

KAYSERİ CEM ve KÜLTÜR EVİ TEMEL ATMA TÖRENİ * 4 KASIM 2007, PAZAR GÜNÜ Saat 12.00 de

Temelini atacağımız cem evimizin çalışmaları konusnda Kayseri'de her geçen gün ilgi giderek artmaktadır. Yılardan beri insanlarımzın heyecanla beklediği .. ve temelini atmaya çalışacağımız cem evimizin inşatına sizlerin  uyarı ve desteğiniz daima bizlere güç katacaktır. 

2 temuz sivas ta demokrasi için ateşte semaha dönenleri,, ve madımağın insanlık onuru adına müze olması için gitiğimizde bile dostlarımızla paylaştık cem evinin temelini. 

Anma etkinliğine katılan Şişli belediye başkanı sayın MUSTAFA SARIGÜL 4 KASIM 2007, PAZAR GÜNÜ CEMEVİNİN TEMELİ ATILMA GÜNÜ Kayseriye geleceğini o coşkuyu beraber yaşamak istediğini söyledi.  Evet sayın Mustafa sarıgülün 27 ekim cumhuriyet haftasına denk gelecek temel atma törenini ayrı bir önemi olduğu bilinmelidir. 

Temel töreninin yapılacağı günde ayrıca cumhuriyet  şöleni yapılacaktır... Şölende kimleri aramızda görmek istediğimizi bizlerle paylaşırsanız seviniriz...

 

4 KASIM 2007, PAZAR GÜNÜ KAYSERİ TARİHİNDE önemli bir gün olarak geçmesini istiyorsak derneğimizin bu çalışmasına omuz vermeliyiz.

 

CEMEVLERİNİN İLİM... BİLİM... İNANÇ VE KÜLTÜR YERİ OLDUĞUNU; AYDINLIĞIN IŞIĞI OLDUĞUNU; herkesle paylaşmalıyız. ANADOLUNUN   ERENLERİNİN HOŞGÖRÜ DÜŞÜNCESİNİ HORASANDAN KAYSERİ ÜZERİNDE DÜNYAYA AÇILAN PENCERESİ OLDUĞUNU GÖSTERMELİYİZ.

Her aleviyim diyen kişinin 4 KASIM 2007, PAZAR GÜNÜ temel atma töreninde hazır olması bilinciyle harket etmesi gerektiğine inanıyorum... HAK MUHAMED ALİ YOLDAŞINIZ... HIZIR HALDAŞINIZ OLSUN.....

Başkan

KENAN AKPINAR

 

 

Kayseri Hacı Bektaş-ı Veli Kültürünü Araştırma Yaşatma ve Dayanışma Derneği ve Vakfı

KENAN AKPINAR, Kayseri Hacı Bektaş-ı Veli Kültürünü Araştırma Yaşatma ve Dayanışma Derneği ve Vakfı Başkanı

Basına ve Kamu oyuna:

15-18 Ağustos 2011 tarihleri arasında düzenlenecek olan 48.Ulusal, 22.Uluslararası Hacı Bektaş Veli Anma Törenleri ve Kültür Sanat Etkinliklerine Kayseri Hacı Bektaşı Veli Kültürünü Araştırma Yaşatma ve Dayanışma Derneği ve Vakfı olarak güçlü bir şekilde bu yılda katılacağız.
Alevi Bektaşiler 48.Ulusal, 22. Uluslararası Hacı Bektaşi Veli Anma Kültür ve Sanat Etkinlikleri nedeniyle, Nevşehir'in Hacıbektaş ilçesine akın ediyor.

48. Ulusal 22. Uluslar arası Hacı Bektaşi Veli Anma Etkinlikleri Programı 16-17-18- Ağustos 2011 tarihleri arasında yapılacaktır. Her yıl yapılan bu törenlere Kayseri Hacı Bektaşi Veli Kültürünü Araştırma Yaşatma ve Dayanışma Derneği  ve Vakfı olarak olarak katılmaktayız. İnançları ve düşünceleri ne olursa olsun, hangi inancı ve toplumu temsil ederse etsin İnanç ve Kültür farkı gözetmeksizin İnsanı esas alan Alevi düşüncesi ile Hacı Bektaşi Veli’yi Anma etkinliklerine herkesi davet ediyoruz.

 

Son dönemlerde artan terör olayları ile hayatlarını kaybeden Asker ailerin acısını paylaşıyoruz. Ve bir daha anneler ağlamasını istemiyorsak , genç gelinlerimizin dul kalmasını istemiyorsak, baba ocakların sönmesini istemiyorsak  , ve çocuklarlın babasız büyümesini istemiyorsak  Pir hünkar Hacı Bektaş düşüncesi olan insan sevgisi iyi araştırılmalı ve devletin resmi idelojisi olarak kabul edilmeli.
 

Yüzyıllardır devam eden sevgi ve hoşgörü tohumları dün olduğu gibi günümüzde de birleştirici özelliği ile geleceğimize ışık tutmaya devam edecektir. Türkiye ve Dünyada gelişen Ekonomik ve Sosyal Siyasal oluşumlar geleceğimizi ipotek altına almaktadır.  
Ülke içindeki ayrımcı ve ötekileştirme anlayışı;  ve komşu ülkerindeki  gelişmeler bizleri kaygılandırıken Pir Hünkarı Hacı Bektaşı Velinin engin hoş görü  sevgi ve barış Anlayışı gün geçtikçe çok daha anlam bulmaktadır. i

Hünkarın sevgi hoş görü ve barış kültürü devlet kültürü olarak  kabul edildiğinde hiç bir kargaşa  ve hiç bir ayrımcılık yaşanmıyacaktır.

Tamda bu dönemde Yapılacak olan Hacı Bektaşi Veli Törenlerinin hiçbir siyasi arenaya ya da herhangi bir siyasi oluşuma alet edilmeden; Dünyada ve Türkiye’de toplumsal barışa hizmet edileceğinde kuşkumuz yoktur. Bu yılki anma etkinliklerinin amacı çok daha önem taşımaktadır. Yeni yapılmak istenen Sivil anayasa  Alevi inancın savuncusu olan Hünkarın düşüncesi  insan sevgisi ve insana hizmet anlayışı içiınde hazırlanırsa demokrasi ve özgürlüklerin önü açılmış ve toplumun bütününü  kucaklayan bir anayasa olacağı aşikar ve nettir.

Bu güne  kadar; Alevilerin inanç yeri olan Cem ve Kültür Evlerinin yasalaşmasına ve Zorunlu Din dersi konusunda ise adeta Alevileri yok sayarak ve asimile eden bir anlayışına’ da son verilmesi gerektiğine inanmaktayız. Laik bir ülkede devletlerin dini olmaz aksine Devlet her inanca eşit mesafede durmalıdır. AİH insan hakları mahkemesinin zorunlu Din dersi konusundaki yargı kararını hiçe sayan anlayışı doğru bulmuyoruz.

Toplumu temsil eden inanç ve kültürleri yok sayan bir anlayışın  aynı zamanda özgürlük ve demokraside bahsetmesini kamuoyunun takdirine bırakıyoruz. “Laik bir ülkede olmaması gereken Zorunlu Din dersi uygulamasını yaşama geçirilen ve 82 Anayasası’nın 24. Maddesine yerleştirilen ‘Din Kültürü ve Ahlak Öğretimi İlk ve Ortaöğretim Kurumlarında okutulan zorunlu dersler arasında yer alır’ hükmü ile temel hak ve özgürlüklerden olan inanç ve eğitim özgürlüğü yok sayılmıştır.

Serçeşme, Alevilerin inancında büyük bir öneme sahiptir. Ancak gerek geçmişteki hükümetlerin gerekse günümüzdeki Hükümetin Hacı Bektaşi Veli’yi Anma Törenleri’ne gerektiği gibi ilgi göstermemektedir. Birtakım festivalleri devlet, yayın organlarında canlı yayınlarken ; Ulusal ve Uluslararası alanda sevgi ve hoşgörünün temsilcisi olarak kabul edilen

Hacı Bektaşi Veli başta olmak üzere Alevi etkinliklerini Ulusal basın ve yayın organlarında yer verilmemesini anlamak mümkün değildir.

Bundan sonra yapılacak olan etkinliklerimizin ilgili basın organlarında yer alması ve Pir Hünkar Hacı Bektaş-ı Velinin o engin düşüncesinin Bütün Türkiye halkı ile paylaşılması için gerekli düzenlemeler yapılmalıdır.

Alevilerin sosyal ve siyasal talepleri hazırlanacak olan yeni sivil Anayasa’da yer almalıdır.Serçeşme'nin ; hak sahibi olan Alevilere bırakılmalıdır. Hacı Bektaşi Veli Külliyesini ziyarete gelen kişilerden de ücret talep edilmemelidir. Alevilerin kendi Ulu Pirlerinin makamlarını para vererek ziyaret ediyor olmaları doğru değildir. Hiç bir Külliyenin, inanç ve ibadet yerinin ücret ödenerek ziyaret edilmesi o inanç ve ibadet sahiplerini de üzmektedir.

16 Ağustos 2011 salı günü başlıyacak olan 48. Ulusal 22. Uluslar arası Hacı Bektaşi Veli Anma Etkinlikleri için 16 Ağustos 2011 Salı günü sabah saat :07_00 de Kayseri Lisesi önünde Hacı Bektaş ‘a hareket edilecektir. Hacı Bektaş Veli anma etkinliklerinde buluşmak dileğiyle.15.08.2011


Kayseri Hacı Bektaş-ı Veli Kültürünü

Araştırma Yaşatma ve Dayanışma Derneği

ve Vakfı  Yönetim Kurulu