BURUNÖREN

IGDELI

KALEKÖY

KARAÖZÜ

KIZILPINAR

SIVRIALAN

YERLIKUYU

 

SARIOĞLAN İLÇESİNE BAĞLI KÖYLER

Sarioğlan Haritası. Kaynak www.kayseriliyim.com

SARIOGLAN'dan BiLGiLER

Sarıoğlan Toprak Mahsülleri Ofisi. Fotoğraf: Secati Demir, 2005

İLÇENİN TARİHİ
Sarıoğlan ilçesi 1948 yılında Kesdoğan Çayı’nın taşması ile sel baskınına uğramıştır. Eski yerleşim yerini terk eden ilçe sakinleri bugünkü yerine taşınmıştır. Türkiye’nin en büyük nehri olan Kızılırmak Karaözü kasabasından itibaren Sarıoğlan ilçe hudrutlarına girer. Kale, Burunören, Üzerlik köyleri arasından geçerek ilçe sınırlarını terk eder.


GENEL NÜFUS
DİE 2000 sayımına göre ilçe merkezinin nüfusu 5.245, kasaba ve köylerin toplam nüfusu 22.556 olup toplam ilçenin genel nüfusu 27.801 ‘dir.


İLÇENİN SOSYAL YAPISI
İlçede konutların %40’ı tek katlı ve betonarme, %60’ı kerpiçten yapılmıştır. İlçede toplu konut kooperatifinin faaliyeti devam etmektedir. Çok katlı konutlar yapılmaktadır. İlçede; merkez belediye başkanlığı organizatörlüğünde yeni yetişen neslin spor faaliyetine yönelterek Sarıoğlan Belediye Spor Kulübünü kurmasından dolayı amatör takım bünyesinde futbol üzerine faaliyet göstermekte olup futbol sahası ve İlçe Kaymakamlığı tarafından yaptırılan halı saha, tenis kortu bulunmaktadır. İlçe halkının eğitim düzeyi gün geçtikçe arttığından dolayı, teknolojinin son ürünlerinden oluşan internet kafenin açılması ile bilgisayar ağı bulunan dünyadaki bütün ülkeler ile iletişim ağı kurulmuş olduğundan gençliğin kültür düzeyi gün geçtikçe artmakta olup dünyaya bakış açısı değişmektedir.

 
EĞİTİM DURUMU
İlçemizde Taşımalı İlköğretim Uygulaması 4 seneden bu yana sistemli bir şekilde yapılmaktadır. Bu konuda bugüne kadar bir aksaklığa rastlanlımamıştır. İlçemizdeki İlköğretim okullarının tamamında 3387 öğrenci okumaktadır. Liselerde 211 kız, 332 erkek öğrenci okumakta olup toplam öğrenci sayısı 543’tür. İlçemizdeki mevcut okullarda 1691 kız öğrenci, 1696 erkek öğrenci toplam 3387 öğrenci eğitim görmektedir. İlçe merkezinde bilgisayar ve triko taş kursları, Tatılı Köyünde makine nakış kursu açılmıştır. İlçe merkezinde, köy ve kasabalarda makine nakış, giyim kursu verilmesi için çalışmalar sürmektedir.

 

EKONOMİK YAPI
Halkın büyük bir çoğunluğu ziraat ve hayvancılıkla uğraşmaktadır. İlçemizde Köylere Hizmet Götürme Birliği bünyesinde Süt Toplama Merkezi faaliyetlerine başlamıştır. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Başkanlığımızca geçimi temin etmek amacıyla ekonomik durumu zayıf olan 35 aileye süt ineği dağıtılmış olup süt inekçiliğinin yaygınlaştırılmasına yönelik çalışmalarımız teşvik amaçlı devam etmektedir.


ÖNEMLİ SORUNLAR
1991 yılında yapımına başlanan Sarıoğlan baraj inşaatının tamamlanması halinde yaklaşık 4.000 dekar araziyi sulayacak olan baraj bütün bu alanlarda tarım ürünlerini en az üç kat arttıracaktır. İlçemize bağlı Yahyalı Köyü hudutları içerisinde bulunan sulama pompalarının revizyonu yapılarak hayata geçirilmesi 13.000 dekar dolaylarında araziyi sulu tarıma açabilecektir. Kızılırmak Nehrinin 5.000 dekar alana yayılarak akması arazi kaybına yol açmaktadır. Bu alanda ıslah çalışmaları yapılırsa 4.000 dekar civarında arazinin kazanılması mümkün olabilecektir. İlçe nüfusunun büyük çoğunluğu tarım ve hayvancılıkla uğraşmaktadır. Üniversiteye bağlı tarım ve hayvancılık alanında eğitim verecek bir meslek yüksek okulunun açılması ilçemizin gelişmesi ve ekonomisi açısından önemli katkı sağlayacaktır. İlçe merkezinden şehirler arası karayolu, demiryolu ve doğalgaz boru hattı geçmektedir. İlçemizde bir organize sanayi bölgesinin kurulması ilçemiz ve bölge ekonomisine katkı sağlayacaktır. Yahyalı Köyümüzün içinde bulunan sulama pompalarının revizyonunun yapılarak hayata geçirilmesi yaklaşık 13.000 dekar araziyi sulu tarıma açacaktır. Kayseri Sivas Karayolunun 57. kilometresindeki ilçemiz Sivas çıkışı ve Palas Kasabası kavşaklarında sık sık ölümlü yaralanmalı ve maddi hasarlı trafik kazaları meydana gelmektedir. Bu iki kavşakta en kısa zamandakavşak düzenlenmesi yapılması can ve mal kaybını önleyecektir.

 
İLÇE ÇOCUK KÜTÜPHANESİ
Burası atıl bir durumdaydı. Daha önce öğretmenevi olarak kullanıldı. Kütüphanemiz ilçe çocuk kütüphanesi olarak faaliyet göstermektedir. Biz kampanya düzenledik. Kütüphanemizin içini doldurduk. 3500’e yakın destek sağladık. Sayın Valimize çok teşekkür ediyoruz. Bu konuda bizlere çok yardımcı oldular.


SÜT TOPLAMA MERKEZİ
Bizim kamyonumuz var. Köylerimizin alt yapıları için malzeme taşıyor. Süt toplama tankerimiz var. 20 ton kapasiteli. Bunun haricinde 2 hatta süt toplama aracımız var. 5 tonluk 3 tane dinlendirme tankımız, 6 tonluk 2 tane soğutma tankımız var. Elimizden geldiği kadar hizmet vermeye çalışıyoruz. Köylerimizin alt yapısına destek vermek için kilitli parke, bordür ve büz imalatı yapmaktayız. Yem kırma ünitemiz var. Hammaddeyi alıyoruz. En kaliteli yemi en ucuza satarak, çiftçimize minimum maliyetle, piyasa fiyatının %60 ve % 40’ından daha ucuza veriyoruz. Yemlerde % 20 ve % 30 arasında fazla verim elde ettik.


SAĞLIK OCAĞI GÜÇLENDİRİLSİN
Sarıoğlan ilçemizde kanalizasyon sorununu halledeceğiz ve ardından atık su arıtma projesini başlatacağız. Sağlık çok yetersiz. Sağlık ocağımız var sorunlu. Biz şu anda hastane istemiyoruz, ancak sağlık ocağımız güçlendirilsin diyen Sarıoğlan Belediye Başkanı İsmail Çelebi gazetemize şunları söyledi:


BELEDİYENİN YAPISI
Belediyemiz yapı olarak çok güzel. 80 milyar borçla devraldım. Bu bizim için çok büyük bir para değil, ancak araçlarımızın bakıma ihtiyacı vardı. Personelimizin eğitime ihtiyacı vardı. Biz bunları gidermeye çalışıyoruz. Yol sorunu, kanalizasyon, su, eğitimde sorunlarımız var.
25 personelimiz var. 4 memur ihtiyacımız var. Herhangi bir cevap alamadık. Göreve geldikten sonra 1 işçi emekli oldu, biri ayrıldı. Biz 1 personel aldık.


İŞSİZLİK GÖÇ SEBEBİ
Son sayımlara göre nüfusumuz 5233. İşsizlik sorunu nedeniyle ilçemizden göç veriyoruz. Ancak çevre illerden de göç alıyoruz. Bunlar tarım ve hayvancılığı benimseyen insanlar. Şu anda ilçede bir hareketlilik görüyoruz. İlçe, köy ve kasaba kaynaşmış durumdayız.


ÖZKAYNAKLAR
Biz bu yıl kum ocağı kiraladık. Elektrik tesisatını döşedik. Eleme tesisi kurduk şu anda çalışıyor. Ayrıca içme suyundan gelirimiz var. Suda kontrolsüz bir harcama vardı. Ben ev terminali uygulaması getirdim. Takip altına aldık. Önemli ölçüde kaçak suyu engelledik. Arazi, emlak paraları var. Kepçemizi kiralıyoruz. Bu tür gelirlerimiz var.


İMAR ÇALIŞMALARI
İmar planımız yeterli değil. Şu an imar çalışmamız devam ediyor. İmarı genişletmek için hali hazır harita çalışması yapıyoruz. 1983 yılında yapılmış imar planımız var. İller Bankası aracılığıyla çalışma yapıyoruz.


ALT YAPI ÇALIŞMALARI
İşçilerimizin yapmış olduğu kanalizasyon çalışmamız var. Sarıoğlan ilçemizde kanalizasyon sorununu halledeceğiz ve atık su arıtma projesini başlatacağız. İçme suyu 1982 yılında Karaözü kasabamızın içinden gelen hat vardı, patlak çok oluyor. 5 km.lik bir hat yenileme çalışmamız olacak. Su arızalarından bu şekilde kurtulmayı amaçlıyoruz. Su miktarı yetersiz kalitesi düşük. Biz su ihtiyacını karşılamak için Bünyan ilçemizden su talebimiz oldu. Şu anda proje aşamasında. Suyumuz cazibeyle geliyor.Yollarımızın durumu iyi. Yollarımız geniş çok fazla stabilize yolumuz yok. Sarıoğlan güzel bir araziye yerleşmiş. Burası sonradan yerleşim. 1938 veya 40’larda buraya gelmişler ve planlı yerleşim yapılmış. Yerleşim biraz dağınık. Bizim önemli sorunumuz; Kızılırmak yatağında 4 tane kum ocağı işletmemiz var. Buradan kum alan nakliyeci bizim ilçe içindeki anayolu kullanıyor. Tonajlı araçlar olduğu için yollarda büyük çökmeler ve bozulmalar oluyor. Biz bunlara yetişemiyoruz. Halkımız mağdur oluyor. Bunun önüne geçmeliyiz. Yolun güzergahı değiştirilmeli.


ULAŞIM VE TEMİZLİK
Ulaşımda herhangi bir sıkıntımız yok. Kayseri’ye 2 şirketimiz çalışıyor. 17-18 minibüs var. Her saat başı taşıma yapılıyor.Temizlikte çöplerimizi traktörle her gün topluyoruz. Halkımızın bazı alışkanlıkları var. Hayvan terslerini yol kenarlarına, duvar diplerine atıyorlar. Halkımızın bu konulara biraz daha duyarlı olması gerekiyor. bunlar sorun yaratıyor.


SOSYAL YAŞAM
Burada 16 Mayıs Bayrak Koşusu olur. Bunun anısına bayrak ilçe içinden gençlerimiz tarafından koşarak çıkartılıyor. Öğle saatinde yemek veriliyor. Şenlik havasında geçiyor.
Burada şimdiye kadar şenlik olmamış. İsmi Hasat veya Yeşil Yaprak şenliği olabilir. Biz bir şenlik düşünüyoruz. 21 Mayıs’ta Karaman Folklor Ekibi buraya gelecek. Kayseri’den yerel sanatçılar gelecek, güzel bir organizasyon olacak. Ayrıca 30 Ağustos için çalışmalar, etkinlikler yapacağız.


SAĞLIK VE EĞİTİM
Sağlık çok yetersiz. Sağlık ocağımız var sorunlu. Sağlıktaki sorunları halletmeliyiz. Biz şu anda hastane istemiyoruz, ancak sağlık ocağımız güçlendirilsin. Şu anda doktor sıkıntısı var. 3 doktorumuz var yetersiz geliyor. Alt personel yeterli. 3 tane ambulansımız var.
Eğitim zayıf. Eğitim özveri istiyor. Çok büyük fedakarlıklar gerekiyor. Ben eğitimciyken çocuklarla ve ailelerle iletişim halindeydim. Hala çocuklarımız bizleri arıyorlar. Ne iş yaparsanız yapın verim almak için çalışın. Adaletli davranın. Denetim ve disiplin olmalı. Lisemizde daha bu yıl bilgisayar sınıfı oluşturuldu. Laboratuvar yapıldı. Bunun içinde biz aracı olduk. Biz bu yıl bir ilköğretim okuluna laboratuvar yaptıracağız. Öğretmen açığımız yok. Ancak hizmetli açığı had safhada.


YEREL YÖNETİM YASALARI
Çıkarılan yasayı faydalı görüyorum. Ben biraz daha geniş bekliyordum ancak bu da yeterli. Bazı maddeler faaliyet noktasında kısıtlama getiriyor. Mesela belediyede kadro olmadan personel alamıyorsunuz. Benim veteriner kadrom yok, ancak veterinere ihtiyacım var. Bu biraz bizi yoracak. Eskiden eğitim için bir torba çimento versek yargılanıyorduk. Şu anda bunu aştık. Belediye başkanının özlük haklarını düzenlemeleri güzel oldu. 2000 nüfusun altındaki beldelerin kapatılması çok mantıklı bir karar. Devletin çıkarlarını düşünmek zorundayız. Belediye olmadan o kasabaya hizmet için para gönderilse, belde yeniden yaratılır.


Mustafa GÜNDÜZ KİMDİR?
1976 Samsun Çarşamba doğumluyum. İlkokulu Çınarlık’ta, ortaokulu ve liseyi Samsun’da okudum. 1993 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümünü kazandım. 1998 yılında Maliye Bakanlığı gelir uzman yardımcılığı yaptım.
2000 yılında Samsun Kaymakam adayı olarak göreve başladım. 2004 yılında Akkışla ilçesinde kaymakamlığa başladım. Aynı zamanda Sarıoğlan Kaymakam Vekilliği yapıyorum.

=================================================