BURUNÖREN

IGDELI

KALEKÖY

KARAÖZÜ

KIZILPINAR

SIVRIALAN

YERLIKUYU

 

ŞARKIŞLA

ŞARKIŞLA 2004, Foto: Secati Demir

Kaymakam Bilginer, eğitimde oldukça iyi olduklarını belirterek, “İlçe merkezimizde 19 tane okulumuz var. Toplam öğrenci sayımız 10 bine yakın. Yani 50 bin olan nüfusumuzun beşte birini eğitim öğretim gören gençler oluşturuyor.” diye konuştu.


Şarkışla Kaymakamı Gürsoy Osman Bilginer, sağlık ve eğitim alanında yapmak istedikleri önemli çalışmalar konusunda halktan destek istediklerini söyledi
Bilginer, Yeşil Sivas projesi adı altında geliştirilen ağaçlandırma projesinin Şarkışla ayağını kendilerinin oluşturduklarını belirterek, “2004 yılı içerisinde 300 hektarlık alanda çalışma yapacağız. Sonbaharda bu alanda fidan dikimi ve tohumlama çalışması yapılacak. Önümüzdeki 3-5 yıl içerisinde 4 bin hektarlık bir alana fidan dikimi gerçekleştireceğiz. Eğer bunu gerçekleştirirsek Sivas olarak Türkiye’de belki de en geniş çaplı ağaçlandırma kampanyasını yapmış olacağız” dedi. Aşık Veysel’in memleketi olan Şarkışla ilçesi Kaymakamı Gürsoy Osman Bilginer, ünlü ozanı her yıl çeşitli festivallerle hatırladıklarını belirterek, “Festivallerle hem Aşık Veysel’i hatırlıyoruz, hem de ilçemizi tanıtmaya çalışıyoruz” diye konuştu. Sağlık ve eğitim alanında halktan destek beklediklerini vurgulayan Kaymakam Bilginer, hükümet tarafından çıkarılmak istenen reform yasalarını da desteklediklerini söyledi. Bizim Mahalli İdareler Gazetesine konuşan kaymakam Bilginer şunları söyledi:

 

YURTDIŞINDA ÇOK VATANDAŞIMIZ VAR
Son sayım sonuçlarına göre ilçe merkezimizin nüfusu yirmi binin üzerinde, ama görünen rakam 21 bin 700’dür. Köylerimizle birlikte toplam nüfusumuz 49 bin olmaktadır. İlçemiz merkezi de dahil olmak üzere 5 tane belediyemiz var. 93 köyümüz, 8 mezramız bulunmaktadır. Türkiye’nin köy sayısı fazla olan ilçelerden biriyiz. Özellikle belli bir kesimde göç veren köylerimiz var. Buna istinaden merkezimiz göç alıyor diyebiliriz. Merkezimizde bulunan ailelerin akrabalarının çoğu yurtdışında. Bizim hesaplarımıza göre 30 binin üzerinde vatandaşımız yurtdışında. Bu vatandaşlarımız yaz tatillerinde buraya dönüyorlar ve buranın ekonomisine katkıda bulunuyorlar. Öte yandan ilçemizin yerleşimi son derece düzgün. Aynı şekilde yapılaşma durumu da düzenli bir şekildedir.


COĞRAFİ YAPI
Şarkışlamız Sivas merkezine 85 km, Kayseri’ye 110 km mesafede, hem Kayseri hem Sivas iklimini andıran bir yapıya sahiptir. Bunun dışında Şarkışla, konumu itibariyle tam ovanın üzerinde kurulmuştur. Şarkışla’nın etrafını çeviren çeşitli dağlarımız var. En yüksek yerimiz 2 bin 700 metre yükseklikteki Beserek Dağları diye adlandırdığımız dağlardır. Beserek dediğimizde ilk akla gelen Aşık Veysel’dir. Aşık Veysel’in köyü Beserek dağlarının yanındadır. 2500 km2 alana sahiptir.

  

TARİHİ GEÇMİŞ ESKİLERE DAYANIYOR
Şarkışla köklü bir geçmişe sahiptir. Dikkat edilirse Şarkışla ismi şark ve kışla kelimelerinden oluşuyor, buradaki şark’ın anlamı hem doğu olarak, hem de aynı zamanda yerleşim birimi olarak geçiyor. Kışla, özellikle orduların ordugâh olarak kullandığı bir tür yerleşim birimidir. Özellikle Osmanlı döneminde padişahların doğu seferlerine çıkarken kullandıkları bir mekandır kışla. Şarkışla’nın anlamı, şehir kışla olarak da açıklanıyor. Şarkışla çok eski bir yerleşim yeri. 1856 yılında ilçe olmuş. 1870 yılında belediye kurulmuş, o günden bu güne ilçenin belediyeliği devam ediyor. Şu anki Gemerek ve Altınyayla ilçeleri Şarkışla ilçeleri dahil Şarkışlamıza bağlıymış. Şu anda eskiye nazaran daha dar bir coğrafyaya sahibiz. Osmanlıdan bu yana ilçede ve belediye kimliği hep devam etmiştir.


ALT YAPI TAMAMLANDI
Merkezde içme suyu konusunda hemen hemen hiçbir problemimiz yok. Su kesintilerimiz olmuyor. Suyumuz 24 saat akıyor. Suyumuz kaliteli değil, ama hiç olmazsa kullanım suyu olması bakımından iyi. Kanalizasyonun %99’u tamamlandı. Çok geniş caddeler, yeni yerleşim yerleri son derece düzenli. Çoğu yerlerimizde imar ve alt yapı hizmetlerimiz kısmen tamamlandı. Merkezde hemen hemen ana caddelerimizin tamamı çok düzgün asfalta sahip. Şarkışlamızın 93 köyünün tamamında kapalı şebeke içme suyu var. Köy Hizmetlerine bağlı toplam yol uzunluğumuz 600 km. civarındadır. 93 köyümüzün 33 tanesinde kanalizasyon var. Telefon konusunda sıkıntımız yok. Telefonlarımız otomatik. Elektrik konusunda da hiçbir sıkıntımız yok. Altyapı hizmetleri olarak da köprü menfez gibi çalışmalarımız devam ediyor. Köy altyapı hizmetleri hemen hemen ilçemizde 2004 yılı sonu itibariyle tamamlanmış olacaktır.


GEÇİM KAYNAĞI HAYVANCILIK
Çok geniş ovalara, meralara sahip olan bir ilçeyiz. İlçemiz halkının büyük bir kısmı geçimini tarım ve hayvancılıkla sağlıyor. Hayvancılık ilçemizde önemli bir yer kaplıyor. Hayvan pazarımız Doğu Anadolunun ve Orta Anadolunun en büyük hayvan pazarıdır. Onun dışında kuru tarım yapılıyor. Ama çok az bir seviyede yapılmakta. İlçemizde Kılırmak’ın geçtiği yerlerde kısmen sebze üretimi var. Bu yerlerde ayçiçeği ve patates üretimi oluyor. Ama ilçemizin ana geçim kaynağı hayvancılık ve azda olsa kuru tarımdır.

 

Sosyal yaşam son derece hareketli ilçemizde. Burada bir hava radar komutanlığımız var, orada yaklaşık 300’e yakın subay ve astsubayımız bulunuyor. Ayrıca Meslek Yüksek Okulumuz var. İlçemize dışarıdan gelen öğrencilerimiz var, dolayısıyla bunların getirdiği bir hareketlilik söz konusu. Bunun dışında kültürel anlamda ilçemizde Cumhuriyet dönemimizin en ünlü halk ozanı Aşık Veysel Şatıroğlu’nun yetiştiği yer burada. Bu yüzden kültürel anlamda çok zenginlik içeren bir ilçeye sahibiz. Belki de Türkiye’nin ozanlık geleneğinin en geniş şekilde yaşandığı yer bizim Şarkışlamız. Şarkışla’da hangi eve giderseniz gidin, içinde erkek-kadın, birilerini mutlaka ya şiir söyler, ya da söz çalar görürsünüz. O bir kültürel zenginliğimizdir. Biz hem ilçeyi tanıtabilmek hem de Aşık Veysel’in fikirlerini genç nesile aktarmak için çeşitli festivaller düzenliyoruz. Aşık Veysel, 21 Mart 1973’te vefat etmiş, ölümünün 31. yıldönümü her 21 Mart’ta (nevruz tarihi) o gün Aşık Veysel’i anıyoruz. Bunun yanında Temmuz aylarında Aşık Veysel festivali tertip ediyoruz. Yine ilçemizde Türkiye çapında ozanlarımız mevcut, hatta geçtiğimiz yıl vefat eden Sefil Seremiz diye bir ustamız vardı. Bunun dışında köylerimizde çeşitli kültürel festivallerimiz var. İlçemizde yaklaşık 10’un üzerinde festival yapılıyor. Bu festivallerde vatandaşlarımızın bir araya gelmesine vesile oluyor ve kültürlerin genç nesilere aktarılması için de güzel bir aktivite oluyor.

 

EĞİTİMDE İYİ DURUMDAYIZ
Eğitime son derece önem veriyoruz. Eğitim konusunda da Şarkışla belirli mesafeler katetti diye düşünüyoruz. İlçe merkezimizde 19 tane okulumuz var. Bunların yarısı ilköğretim, yarısı orta eğitim okulu. Anadolu lisemizden, ticaret lisemize, meslek lisemize, sağlık merkez lisemize, imam hatip lisemize, çıraklık eğitim merkezine kadar çeşitli orta öğretim kurumlarımız mevcut. 9 tane ilköğretim ve anaokulumuz var. Şu an toplam öğrenci sayımız 10 bine yakın, 50 bin nüfusumuzun beşte biri eğitim öğretim gören genç nüfusumuzdan oluşuyor. Bunun dışında toplam 56 tane okulumuz var. Taşımalı merkezlerimiz var. Bugün için 10 tane taşıma merkezimiz var, yaklaşık 500 öğrencimizi her sabah taşıma merkezlerimize getiriyoruz, akşam üzeri de evlerine bırakıyoruz. Birleştirilmiş sınıflı ilköğretim okullarımız var. Biz bunları ortadan kaldırmaya çalışıyoruz. Çağdaş bir eğitim amacıyla ilçe merkezimizde lisemize bağlı bir öğrenci yurdumuz var. 300 öğrencimizi burada barındırıyoruz. Bir meslek yüksek okulumuz var, bu okulumuzda da 400’e yakın öğrencimiz var. Yine eğitim alanında 5 tane özel dersanemiz var. Öğretmen konusunda hiçbir sıkıntımız yok, hatta fazlamız bile var diyebiliriz. Çünkü Şarkışla istenilen talep edilen bir yer.


DEVLET HASTANESİ ÖNÜMÜZDEKİ YIL TAMAMLANACAK
Sağlık konusu da çok önemli sektörlerden bir tanesi. İlçemizde 1 devlet hastanesi var, ama yeterli değil. 50 yataklı devlet hastanesi var. Bunun dışında 8 tane sağlık ocağımız var. Doktor konusunda özellikle ilçe merkezimizde uzman doktora ihtiyacımız var. Ancak Sağlık Bakanlığımız geçici görevlendirmeleri yok ederek çözmeye çalışıyor. Devlet hastanemiz yeterli olmayınca, devletimizin imkanlarının kısıtlı olduğunu düşünerek kendi imkanlarımızla bir hastane yaptırma amacı ile kampanya başlattık. Şu anda 100 yataklı devlet hastanesi temeli atılmış durumda. Tamamıyla sivil güçlerin örgütlenmesiyle birlikte oluşan ve bugüne kadar 500 milyar civarında bir destek sağlandı, önümüzdeki yıl içerisinde tamamlanması planlanıyor. Böylece Şarkışla’da hiçbir sağlık problemimiz kalmayacak.


YEŞİL SİVAS PROJESİ
Kaymakamlık olarak yatırımcı bir kuruluş değiliz. Genellikle Sayın valimizin göndermiş olduğu kaynaklarla veya genel idareden çıkan yatırımlarla ilgili konuları takipte sorumluyuz. Ancak Şarkışla’da bizler bunun biraz daha dışındayız diye düşünüyorum. Bizim uyguladığımız projelerde, 1 tanesi Köylere Hizmet Götürme Birliğimizin bir süt toplama merkezi var. Günde 15 tona yakın sütü yaklaşık 500 haneden 4 tane aracımıza her sabah biz çıkarıyoruz ve topluyoruz. İlçe merkezinde, merkezimizdeki süt toplama merkezinin sütlerini de bir araya getiriyoruz. Daha sonra dışarıdan gelen bir firmaya bunu pazarlıyoruz. Bu şekilde 2003 yılı içerisinde 1 trilyon civarında süt üreticilerine bizim katkımız olmuş. Bizim burada hedefimiz bu sütlerin değerlendirilmesini sağlamak için bir nevi aracılık yapıyoruz. Bunun dışında özellikle Sayın Valiliğimizin önderliğini yapmış olduğu çeşitli faaliyetleri var. Bunların en önemlilerinden bir tanesi yeşil Sivas projesi. Bu çalışma, Türkiye çıpında bir proje. Böyle geniş bir proje Türkiye’de belki de ilk olacak. Bu projeyi biz Sivas’ta gerçekleştireceğiz. Şu an bunun Şarkışla ayağını oluşturuyoruz. Bizler Şarkışlalı olarak 4 bin hektarlık bir alanda çalışma yürütüyoruz. 4 bin hektarlık alanın Sivas projesi hazırlanıyor. 2004 yılı içerisinde 300 hektarlık alanda çalışmasına gireceğiz. Şu an bunun ihale aşaması da devam ediyor, yakın zamanda ihalesi tamamlanacak ve sonbaharda 300 hektarlık alanda fidan dikimi ve tohumlama çalışmasını tamamlayacağız. Önümüzdeki 3-5 yıl içerisinde de 4 bin hektarlık bir alana fidan dikimini gerçekleştireceğiz. Eğer bunu gerçekleştirirsek Türkiye’de Sivas olarak belki de bu çapta yapılan en önemli ağaçlandırma kampanyası olacak.

 
HUZURLU BİR İLÇEYİZ
İlçemizde güvenliği sağlamak amacıyla Emniyet Müdürlüğümüz ve İlçe Jandarma Komutanlığımız var. Özellikle ilçe merkezimizde 20 binin üzerinde bir vatandaşımız var. Taşramızda da 30 bin civarında olmak üzere toplam 50 bin vatandaşımız yaşıyor bu yörede. İftiharla belirtmek isterimki ilçemizde asayişe müessir olaylar, Türkiye ortalamasının belki de çok altında olan bir ilçeyiz. Bu konuda 2 temel husus var. 1 tanesi vatandaşımızın güvenlik güçlerine ve devlete olan güveni, saygısı, tutum ve davranışı; diğeri de güvenlik güçlerimizin almış olduğu tedbirler. İlçemiz, tarihinden bugüne kadar bir asayiş problemi yaşamamış ilçelerden bir tanesi. Kısaca söylemek gerekirse, son derece huzurlu ve sakin bir ilçeyiz.


REFORM YASALARINI BEKLİYORUZ
Bugünkü hükümet döneminde 4 tane temel kanun şu an görüşülüyor. Bir kısmı çıktı, bir kısmı çıkmak üzere. Kamu yönetimi temel kanun tasarısının son maddesi mecliste bekliyor. Bizler yıllardır her türlü yatırımımızı maalesef Ankara’dan beklemişiz. Bunun doğru olmadığı, bunun hantal bir yapı oluşturduğu, hizmetlerin verimini ve kalitesini etkilediği önemli bir sorun. Kamu Yönetimi Reform Tasarısı, Belediye Kanunu ile belediyelerimiz hem kaynak yönünden, hem yetki yönünden son derece güçlendiriliyor ve bir çağdaş bir belediyecilik anlayışı Türkiye’ye geliyor. Biz bunu destekliyoruz. Bir de bizleri ilgilendiren il özel idaresi yasası çıktı, ancak Cumhurbaşkanımız tarafından bazı maddeleri değiştirilmek üzere geri gönderildi. Meclis neye karar verecek bilmiyoruz bekleyeceğiz.


HALKIMIZIN DESTEĞİNİ BEKLİYORUZ
Bizler Şarkışlalı vatandaşlarımızdan son derece memnunuz. Bizlere her konuda destek sağlıyorlar, onlara şükran borçluyuz. Günümüzde her şeyi Devletten beklemek anlayışı sona erdi, onun için mali durumu iyi olan vatandaşlarımıza bize özellikle eğitime %100 destek kampanyası çerçevesinde eğitime yardımcı olmalarını bir kere daha sizlerin vasıtasıyla talep ediyoruz. Onun dışında yürütmekte olduğumuz hastane yapımında desteklerini bekliyoruz.


GAZETENİZİ BEĞENEREK İZLİYORUZ
Bizim Mahalli İdareler Gazetesi, bizim sürekli takip ettiğimiz, beğendiğimiz bir gazetemiz. Böyle bir çalışma yaptığınız için sizlere ve emeği geçen arkadaşlara şükranlarımı sunuyorum. Çok güzel bir çalışma sergiliyorsunuz. Başarılarınızın devamını diliyorum.


TEŞEKKÜR
Çalışmalarım esnasında benden desteklerini esirgemeyen Sivas Valimiz Hasan CANPOLAT başta olmak üzere değerli milletvekillerimiz, Selami UZUN, Ömer KULAKSIZ, Osman KILIÇ, Orhan TAŞ ve Nurettin SÖZEN’e, Valilik İl Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Çetin ÖZDEMİR’e, yardımcısı Mustafa Bey’e, İl Belediyede Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri Ali İZGİ’ye, basın servisi personeli Mikail ÖZDEMİR’e, Altınyayla Belediye Başkanı Zeki TUNÇ’a, Yıldızeli Belediye Başkanı Mustafa ARDA’ya, Zirve Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı Ergün KAYNAK’a, DSİ yöneticilerinden Saffet KAYAŞ’a teşekkür ediyor, şükranlarımı sunuyorum.


SELMA KUMURKAN GÜRSOY OSMAN BİLGİNER KİMDİR?
Ankara doğumlu. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi mezunu. 16 yıldır kaymakam olarak görev yapıyor. Sırasıyla Muğla, Çankırı, Malatya ve Kırıkkale’de görev yaptı. 3 yıla aşkın bir süredir de Sivas-Şarkışla’da görev yapıyor. Evli 3 çocuk babası.

 


ŞARKIŞLA İLÇESİ

Coğrafi Konum : İlçemizin yüzölçümü 2619 km2, deniz seviyesinden yüksekliği ise;1180 metredir. Kızılırmak vadisini sınırlayan Kuzey-doğu yönündeki Çal dağının kuzeybatı eteklerinde kurulmuştur. Etrafı dağlarla çevrili Gedik Ovası denilen küçük bir ovanın ortasındadır.

Şarkışla ilçesi topraklarının büyük bir bölümü III. zamana ait topraklardan oluşmuş arazilerdir. Bunun yanısıra bölgede bu zamanlarda oluşmuş organik kalker,kil,kaya ve jips gibi gibi yapının pek çoğunu bulmak mümkündür.

1500 metreyi aşan yaylalar ilçenin göze çarpan en belirgin yüzey şekilleridir. Güneybatı-Kuzeydoğu doğrultusunda uzanan bu yaylaları bir takım dağ sıraları böler. Yeliboy, Yürübaba, Tepesidelik, Akbaba, Gökgöz, Beserek ve Güldede ilçenin en önemli dağlarıdır.

İlçe genelinde Kuzeydoğu-Güneybatı istikametinde akış gösteren Kızılırmak, kuzeyde Acısu ve güneyde de Kanak Çayı ile karışır. Arazi yapısı genelde düzlük ve aşınmış yükseltilerden oluşur. Vadiler diğer bölgelerin aksine çok derin değildir. Dağların müşterek özelliği Akdağ hariç bitki örtülerinin zayıf oluşudur.

İlçe Anadolu Bölgesinin en soğuk coğrafi bölgesinde oluşu nedeniyle ilçede iklim serttir. Yazlar sıcak ve kurak,kışlar ise soğuk ve yağışlıdır. Yağış kış aylarında kar, Bahar aylarında ise yağmur şeklinde düşer. İlçe karayel poyraz rüzgarlarının tesiri altındadır.

Bitki örtüsü olarak; ilkbaharda yeşerip sonbaharda kuruyan bozkırlara ve birçok ölçüde ilçenin kuzeyindeki köylerde kısmi çam ormanlıkları ile su kenarında insan eliyle yetiştirilen söğüt ve kavak ağaçlarına rastlanmaktadır.

İlçenin Tarihçesi: İlçemiz 1873 yılında Tonus adıyla kurulmuştur. Önceleri Akviran köyünde olan ilçe merkezi sonradan bugünkü iskan etmiş ve ismi değiştirilerek Şarkışla ismi verilmiştir.

İsminin neye istinaden verildiği hakkında elde kesin mevcut bilgi olmamakla beraber bugüne kadar gelmiş iki inanış vardır. Bunlardan birine göre "Güzel Kışla" anlamına gelen şehrin ismi Yıldırım Beyazıt’ın oğlu Ertuğrul Bey zamanında ilçede,ilçeye askerin eğitim ve talimatların yapılması sırasında kaldığı.

Diğer bir inanış ise IV.Murat'ın İran seferini yaptığı sırada ilçede konaklayıp kışla kurması neticesinde ilçeye "Şarkta Kurulan Kışla" anlamına gelen Şarkışla isminin verildiği yolundadır.

İlçe merkezinde yapılan arkeolojik araştırmalardan ilçeye bağlı Gürçayır, Kızılcakışla ve Karacaören köylerinde Eti, Roma, Selçuklu, Danişmend ve Osmanlı uygarlıklarının izlerine rastlanmaktadır.

Tarihi Değerleri:

Ulu Camii : Kapısının üstündeki kitabeye göre 1080H.(1669 miladi)yılında yapılmıştır. Üsküdarlı Mehmet Efendi Vakfındadır.1900 yılında Hacı Hasan Sami Paşa tarafından büyük çapta onarılarak bugünkü şeklini almıştır.

Hardal Köyü Camii : Beden duvarının yarısı,üst örtüsü tamamen yıkılmıştır. Duvarlar kesme taş örtülüdür.

Kale : İlçenin ortasında yüksek bir tepedir. Kaleye ait hiçbir iz yoktur. Kaleden çok höyüğe benzemektedir. Bunlardan başka ilçede Radar tepesinde Arap Dede,Küpeli köyünde Küpeli Dede yatırları vardır.

Abdalli Ahmetli
Akçakisla Akçasu
Alaçayir Alaman
Alikören Ariklar
B.Yüregil Baglararasi
Bahçealan Baltalar
Basagaç Benlihasan
Beyyurdu Bozkurt
Burnukara Büyüktopaç
Canabtal Cekem
Cemel Çamlica
Çanakçi Çatalyol
Çiçekliyurt Demirboga
Dikili Dökmetas
Döllük Elmali
Fakili Farasderesi
Gazi Gücük
Gülören Gümüstepe
Gürçayir Hardal
Harun Hüyük
Igdecik Igdeliören
Igecik Ilyashaci
K.Yüregil Kacabey
Kahvepinari Kale
Kalecik K.Pinar Karacaören Karakuz Kavak
Kayapinar Kaymak Kazancik Kevenlik Kiliççi
Kisla Kizilcakisla Kizildon Konakyazi Konalga
Kömürkaya Küçüktopaç Kümbet M.Basören M.K.ören
Maksutlu M.Sofular Mescit Mezre Oluktas
Ortaköy Ortatopac Osmanpinar Otluk Örtülü
Polatpasa Samankaya Saraç Sariçiçek Sarikavak
Sarikaya Saritekke Sivrialan Sultan Tavladere
Temecik Uçuk Yahyali Yalani Yapracik
Yeniyapa Yunusören Yükselen
Sarkisla Ilçesi
Ile uzakligi 83 km
Köy sayisi 93
Yüzölçümü 1902 km2
Mezra sayisi 8
Gelismislik il içi sir 5
Belediye sayisi 5
GSMH içindeki payi %3.7
Mahalle sayisi 24
Nüfus 49116
1990 Nüfus 49116
1997 Nüfus 43990