KARAÖZÜ

BURUNÖREN

KALEKÖY

YERLIKUYU

IGDELI

KARPINAR

KIZILPINAR

 

EDREMİT ÇAMCI HACIASLANLAR ARASI HİZMET ADAYI BİR MEKAN

Ali AKSÜT

 

Anadolu gövdesinde bin bir güzelliği saklayan mayası eski bir toprak. Görülecek güzellikleri gördüğünü sanar iken bilinmeyen  bin bir güzellik kapılarını açıyor, kendisine ulaşmayı dileyenlere...

   Anadolu insanı bu güzellikler içerisinde kendisine yeni bir kimlik yakıştırıyor.

 Bunlardan bir kesiti Tahtacılar. Konar - göçer yörük yaşantılı ormanların bekçisi, korucusu, emekçisi Tahtacılar.

 

          Doğa ile iç içe yaşama alışkanlığından olsa gerek, yaşanabilecek en uygun yerleşim yerleri, yaylaklar ve yurt yerleri Tahtacılara ait.

  İslahiye- Çanakkale çizgisi içerisinde yüzlere varan Tahtacı yerleşim yerinde bu doğal seçiciliği gözlemlemek mümkün.

 

           Yoldaşım Secatipek Demir ile Edremit'te yapılacak bir panelde konuşmak üzere yola çıktık.

   Bizi Ege denizine bakıp gülen pencereleri ile Edremit karşıladı.

   Edremit ve çevresinde yerleşik Manav, Yörük- Türkmen- Tahtacı ve mübadele göçmenlerinin sayısız köyleri var.

 

           İda, yeni adı Kaz dağlarına doğru Yenice yoluna girip 3 kilometre hafif bir yokuş çıkınca doğanın doğal kokusuna uyumlu Çamcı köyü ile karşılaşıyorsunuz. Çamcı köyü muhtarı İsmail Öztürmen  ile uyumlu Çamcı köylüleri çağdaş, uygun, paylaşımcı doğasever bir duruş sergiliyorlar,çevre köylere örnek olmak istercesine.

  Her köşesi bir veciz söz ile donatılmış Çamcı köyünden 4 kilometre daha kuzeyde yolun kenarında bir çeşme yüzlerce yıldır akıp duruyor. Çeşmenin adı "Cıngıllıpınar"

 

           Yöre Tahtacıları özellikle çocukları nazardan korusun diye giysilerine t

akılan nazar boncuğuna Cıngıl dendiğini söylediler.Cıngıl, değişik kap kacağa eklenen kulplara da ad olmuş yörede.

 

           Çamcı köyünden Hacıaslanlar köyüne doğru gidilince yol ikiye ayrılıyor. Sağa giden yol Yenice'ye gidiyor. Sola giden yol ise bir kilometre sonra Hacıaslanlar köyüne ulaşıyor.

 

           Yol ayrımından hemen 100 metre sonra yaşlı çınarların dibinde bir konaklama yeri tüm doğallığıyla buraya ulaşabilenleri karşılıyor. Buraya  Hakk'a gönül telimizi Haydar Haydar diye inleten gür sesimiz Ali Ekber Çiçek' de ulaşıp, Kazdağı'nın yeli, çam kokusunun gücü ile bir süre yaşama tutunmuş. Selman Tuzlu'ya ait bu doğal dinlenme durağında bir hayma Ali Ekber Çiçek'e ait.

 

           Anadolu, Edremit, Kazdağı, Çamcı, Hacıaslanlar ve göz alabildiğine her şey güzel buralarda.

  Yazımı rüzgarın uğultusu ile burnumu yakan çam kokusunun yarattığı bir coşku ortamında yazıyorum.

 

           Selman önce Medine'ye sonra da yöreye gelip kendine ulaşanlara Selmanlık (rehberlik) ediyor.Doğal estetik kalıpları ile ağaç kökleri, ilginç taşlar, yöresel folklorik değerli az sayıda malzeme el aracı burayı ilerde bir etnoğrafik kuruluşa dönüştüreceğe benziyor.Tabii içtenlikle el veren omuz veren olur ise...

 

         Çamcı köyü ile Hacıaslanlar köyü arasındaki çamlığın Cıngıllıpınarın sırtlarına amatörce bu özlem şekil veriyor. Medine ile Selman doğanın sunduğu taş ve ağaçlar ile üretilmiş eski zenginlikleri bir çatı altında müzeleştirmeye çalışmışlar. Gayet amatörce olan bu çalışma su götürmez bir doğallığı bizlere sunuyor. Ellerine, üretken beyinlerine, emeklerine sağlık. Hizmetleri Hakk için olsun. Doğanın dokusu bozulmadan buraya yapılacak bir tesis kimbilir ne çok insanı mutlu eder.

 

  Cıngıllıpınar'ı, içimli doğal soğuk suyu, mevsimine göre eksik olmayan rüzgarı, çam kokusu, sarhoş edici oksijen ile buluşunca gerçek mutluluk başlıyor.

 

        Medine ile Selman'ın yapacak daha çok işi var. Onlara el veren gönül veren, işbirliği yapmak isteyen olur ise hanlar çevresindeki Gülsüm Bacı'nın yeri örneğinde olduğu gibi bir güzellik doğacak. O güzellik, o zenginlik zaten var. Bir tepsi ile sunulmak istiyor sadece.

 

       Kaz Dağlarının eteklerinde diğer evcil hayvanların yanında Medine bacının peşine düşüp ötüşen kazlar sizleri Sarıkız'ın  dünyasına götürüyor.

 

      Doğal ürünlerini, bal gibi meyvelerini doyumsuz kahvaltı sofralarını sergileyen Çamcı köyünün emektar kadını kolastarı unutmamak için duvarlarına asmış.

      Benim belleğimde asılı kalan Cıngıllıpınar çevresindeki herşey aslında.

      Özel aracı olmayanlar buraya Edremit otogarından kalkan Yenice Birlik arabaları ile ulaşabilir, doğanın sunduğu endemik ürünler ile diğer dünya nimetlerinden kısmet alabilirler. Daha fazlasını mekan sahibi  Salman Tuzlu'ya sorun:  05365446260

      Benimki geçer iken gördüklerimi şöyle bir duyurmak işte, hepsi o kadar....